آشنایی با طناب های دریایی و انواع انها

طناب‌های دریایی بر اساس جنس الیاف به کار رفته در آن‌ها، از نظر ساختمان، از لحاظ استحکام و عوامل دیگر دسته‌بندی می‌شوند و همین عوامل تفاوت‌هایی را در آن‌ها ایجاد می‌کند.

 

 

همچنین، این طناب‌ها نام‌های مختلفی دارند؛ به طور مثال طناب‌هایی که روی کشتی یافت می‌شوند و محیط آن‌ها بیش از یک اینچ است، Rope نامیده می‌شوند. در صورتی که طنابی قطری کمتر از این میزان داشته باشد به آن ریسمان یا Cord  ، بند یا Line، نخ یا String و یا ریسمان چند لایه (Twin) گفته می‌شود و به طور معمول دارای قطری در حدود 12 میلی‌متر خواهد بود.

 

 

نخ یا Thread نیز به طناب‌هایی گفته می‌شود که از ریسمان نازک‌تر هستند و دارای قابلیت انعطاف‌پذیری و بسیار نرم هستند.

 

طناب‌های دریایی از نظر جنس :

 

طناب‌های دریایی از نظر جنس به دو گروه طناب‌های الیاف طبیعی و طناب‌های الیاف مصنوعی طبقه‌بندی می‌شوند.

 

 

انواع طناب های دریایی

 

طناب‌های تولید شده با الیاف طبیعی :

 

 

طناب‌های تولید شده با الیاف طبیعی معمولا شامل طناب‌های پنبه‌ای، طناب‌های کنفی، طناب‌های مانیلا و غیره هستند که هر یک را به اختصار شرح می‌دهیم:

 

 

طناب مانیل :

 

 

این طناب از الیاف برگ گیاه موز لیفی که مشابه درخت موز است، تولید می‌شود. جالب است بدانید این گیاه در کشور فیلیپین کشت می‌شود و از طریق بندر مانیل در این کشور به دیگر مناطق جهان صادر می‌شود. هر چه الیاف استخراج شده تمیزتر باشد، کیفیت طناب تولید شده نیز بالاتر خواهد بود.

 

 

الیاف این درخت به صورت طبیعی دارای رنگ طلایی متمایل به قهوه‌ای است. از ویژگی‌های طناب مانیل می‌توان به مقاومت، قدرت زیاد، انعطاف‌پذیری و مقاومت در برابر فرسایش ناشی از عوامل جوی مختلف و نیز مقاومت در برابر آب شور اشاره کرد. از کاربردهای طناب مانیل می‌توان استفاده جهت نقل و انتقال سبک در دریا، جابجایی لوازم سنگین و کار در قایق را نام برد.

 

 

طناب سیسال:

 

 

این طناب از برگ گیاه گل خنجری بی‌خار که از تیره کاکتوس‌هاست، تولید می‌شود. محل رشد این گیاه کشورهایی نظیر کنیا، برزیل، تانزانیا، جاوه، ماداگاسکار و هائیتی است.

 

 

این گیاه به صورت طبیعی مویی شکل و به رنگ کهربایی یافت می‌شود. طناب سیسال همانند طناب مانیل پرقدرت است، اما طناب مانیل از نظر دوام، مقاومت در برابر فرسایش و عوامل جوی و نیز انعطاف‌پذیری عملکرد بهتری دارد.

 

 

در نتیجه، در صورت استفاده از طناب سیسال، به طور منظم باید علائم فساد و پوسیدگی آن را بررسی کرد.

 

 

طناب دریایی و طناب نارگیل

 

طناب نارگیل:

این طناب از الیاف پوست درخت نارگیل در سریلانکا ساخته می‌شود. الیاف این گیاه مویی و بسیار نازک هستند و رنگ قهوه‌ای دارند. جالب است بدانید طناب نارگیل از نظر استحکام از جمله ضعیف‌ترین طناب‌ها محسوب می‌شود و قدرت طناب نارگیل چیزی در حدود نصف قدرت طناب‌های سیسال و مانیل، با اندازه یکسان است.

 

 

طناب‌های کنفی:

 

 

این نوع طناب، از الیاف ساقه گیاه کنف یا شاه دانه تولید می‌شود. گیاه کنف در کشورهایی از جمله ایتالیا، روسیه، چین، امریکا، نیوزیلند و هند رشد می‌کند. الیاف کنف در مقایسه با الیاف سیسال و مانیل، بسیار نرم‌تر است و کیفیت این الیاف به نوع خاکی که گیاه در آن می‌روید بستگی زیادی دارد.

 

 

طناب‌های كنفي، در مقایسه با طناب‌های مانيل وزن بیشتری دارند و از لحاظ انعطاف‌پذیری، کیفیت و مقاومت، عملکرد بهتری دارند. طناب‌های کنفی به دلیل این که از نظر اقتصادی مقرون به‌صرفه نیستند، کاربرد کمتری دارند.

 

طناب‌های تولید شده با الیاف مصنوعی :

 

 

 طناب‌های تولید شده از الیاف مصنوعی در مقایسه با طناب‌های طبیعی دارای ویژگی‌هایی از قبیل انعطاف‌پذیری، وزن پایین‌تر و استحکام بیشتر هستند. این نوع طناب‌ها از مواد مصنوعی نظیر نایلون (پلی آمید)، پلی استر (با نام‌های تجاری تریلین، داکرون، ترويرا و ترلنكا)، پلی اتیلن و پلی پروپیلن ساخته می‌شوند.

 

 

اشتباه رایجی که در میان کاربران این نوع طناب‌ها وجود دارد این است که تمامی طناب‌های پلاستیکی را با عنوان نایلون می‌خوانند، اما حقیقیت این است که این طناب‌ها هر یک ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند، از این رو کاربردهای آن‌ها نیز گوناگون است.

 

 

ويژگي‌هاي طناب‌هاي تولید شده با الیاف مصنوعي :

 

 

طناب‌هاي تولید شده با الیاف مصنوعي، نسبت به طناب‌هاي تولید شده با الیاف طبيعي، دارای قدرت بیشتری هستند. اما مواد مصنوعی که این طناب‌ها با آن تولید می‌شوند، نقطه ذوب پایینی دارند، به طور مثال دمای ذوب پلی اتیلن135 درجه و دمای ذوب پلی استر و پلی آمید 260 درجه سانتی‌گراد است.

 

چه کسانی طناب دریایی پلاستیکی استفاده می‌کنند؟

 

 

خرید طناب دریایی پلاستیکی با توجه به ظرفیت تولید و استفاده آن می‌تواند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. صنایع کشتیرانی، دریانوردی، صیادی، حمل و نقل دریایی در بخش مسافر و صادرات کالا و تمامی مشاغلی که ارتباطی با دریا دارند می تواند بازار هدف خرید این محصول باشند.

 

 

طناب‌های دریایی معمولاً به صورت سه رشته و هشت رشته تولید شده و برخی از شرکت‌های تولیدی از رشته‌های نازک سیم در مغزی آن استفاده می‌کنند که این موضوع سبب استحکام بیشتر طناب دریایی می‌شود.

 

 

چه کسانی طناب دریایی پلاستیکی استفاده می کنند؟

 

انواع طناب دریایی پلاستیکی بر اساس نوع جنس تولیدی :

 

 

طناب دریایی پلاستیکی بر اساس مواد اولیه سازنده به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 

 

طناب دریایی پلی پروپیلن :

 

 

طناب PP یا طناب پلی پروپیلن یا طناب ابریشمی مصنوعی بسیار سبک است و در آب غرق نمی‌شود. طناب‌های پلی پروپیلن در دو نوع سه و هشت رشته قابل تولید است.

 

 

طناب‌های سه رشته معمولا برای بستن شناورها به اسکله، بستن بار به روی عرشه، جابه جایی کشتی‌ها از لنگرگاه به اسکله، ساخت پله‌ها و پل‌های ارتباطی طنابی در ناوها، بستن کشتی‌ها به یکدیگر و همچنین واحدهای صیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. طناب‌های هشت رشته گیس بافت از جنس پلی پروپیلن نیز عمدتا در صنعت کشتیرانی مصرف می شود.

 

 

طناب‌های پلی پروپیلن به دلیل خواصی از قبیل وزن کم، عدم جذب آب، مقاومت در برابر اسید و قلیا، دوام سایشی بالا، استحکام، قابلبت شناور ماندن روی سطح آب، تنوع رنگ و تولید و عدم تأثیر سوء بر سلامتی انسان، عمدتاً جایگزین بسیاری از طناب‌ها، مخصوصا طناب های ساخته شده از الیاف طبیعی گردیده اند.

 

 

صرف نظر از مصارف عمومی، طناب دریایی امروزه در بسیاری از صنایع از قبیل صنایع دریایی، صنایع کشتی سازی و کشتیرانی، کشاورزی، ساختمانی، صیادی و ماهیگیری، حفاری و نظامی کاربردهای فراوانی دارد.

 

 

کلیه طناب‌های پلی پروپیلن تولید شده توسط لاوان بافت در  از مواد صددرصد نو پلی پروپیلن و یو وی استابیلایزر تولید شده است. یو وی استابیلایزر باعث می‌شود که طناب در برابر نور خورشید بسیار مقاوم شود.

 

 

 

طناب دریایی پلی اتیلن :

 

 

این طناب در دسته‌ی طناب‌ پلاستیکی قرار می‌گیرد. از خصوصیات این نوع طناب می‌توان به ضد اشعه بودن و مقاومت در برابر اشعه ماورابنفش اشاره کرد.

 

 

استحکام مکانیکی، دوام سایشی بالا، وزن کم و به‌دنبال آن جابجایی راحت، عدم فساد پذیری و مقاومت در برابر املاح موجود در آب دریا تنها بخشی از ویژگی‌های طناب پلی اتیلن بحساب می‌آید. از مزایای طناب پلی اتیلن می‌توان موارد زیر را نام برد:

 

 

  • مقاومت در مقابل فاسد شدن
  • رنگبندی متنوع
  • ضد رطوبت و عدم جذب آب
  • قابلیت شناور شدن
  • وزن کم
  • مقاومت و استحکام مکانیکی
  • مقاومت در برابر املاح موجود در دریاها
  • استحکام و دوام سایشی بالا

 

 

چگونه طناب‌هاي مصنوعي را شناسایی کنیم؟

 

 

برخی از طناب‌های مصنوعی از نظر ظاهری شباهت زیادی دارند، از این رو برای تشخیص نوع آن‌ها بهتر است به الیاف مشخصی که در ساخت آن‌ها وجود دارد توجه کنیم.

 

 

به طور مثال طناب‌های ساخته شده از پلی آمید و پلی استر شباهت زیادی به یکدیگر دارند، اما طناب پلی آمید با قطر بیش از 10 میلی متر، در یکی از رشته‌های خود دارای الیافی قرمز رنگ است که می‌توان در سطح طناب آن را مشاهده کرد. طناب پلی استر با قطر بیش از 10 میلی متر نیز در یکی از رشته‌ها دارای الیاف سبز رنگی در سطح طناب است.

 

 

طناب‌های پلی اتیلن نیز به طور کامل به رنگ قرمز روشن هستند. طناب‌های پلی پروپیلن علاوه بر رنگ ظاهری، مویی شکل هستند. بد نیست بدانید طناب‌هاي مصنوعي در حلقه‌هاي ۲۲۰ متري توليد مي‌شوند؛ بجز طناب پارافيل كه در حلقه‌های ۳۰۰ متری ساخته می‌شود.

 

 

انواع طناب دریایی پلاستیکی

 

 

انواع طناب دریایی پلاستیکی بر اساس کاربرد :

 

 

طناب‌های دریایی بر اساس کارایی و کاربردی که دارند به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند:

 

 

طناب مهار کشتی، لنگر اندازی و پهلو گیری :

 

 

از طناب مهار در صنعت کشتیرانی استفاده می‌شود. به همین دلیل این طناب به نام طناب کشتیرانی نیز شناخته می‌شود. طناب همیشه نقش بسیار مهمی در این صنعت داشته است. از طناب مهار در صنعت کشتیرانی برای موارد مختلفی استفاده می‌شود. کشتی‌ها به وسیله طناب مهار پهلو گرفته می‌شوند.

 

 

برای بستن و نگه داشتن کشتی در اسکله از طناب استفاده می‌شود. همچنین به منظور مهار و نگه داشتن صندوق‌ها و بسته بندی‌ها در کشتی از طناب مهار استفاده می‌کنند.

 

 

طناب کشتی یدک کش :

 

 

مهم‌ترین اصل در یدک‌کشی محکم بودن طناب اتصال است. این طناب باید به قدری محکم باشد که در هر گونه شرایطی پاره نشود.

 

 

طناب صیادی :

 

 

طناب صیادی برای مصارف دریایی و در صنایع شیلات مورد استفاده‌ی صیادان و لنج داران است. این طناب از ان جهت که آب کمی به خود جذب می‌کند و عایق الکتریکی نیز هست و از همه مهم‌تر در برابر سایش مقاوم و محکم است بسیار پرکاربرد است. این محصول از مواد پلیمری پلی پروپیلن و پلی اتیلن تواید می‌شود و دارای یو وی است.

 

 

آشنایی با طناب‌های سيمی :

 

 

طناب‌های سیمی همانند طناب‌های طبيعی و مصنوعی از تار، نخ و رشته تشکيل شده‌اند. انعطاف‌پذیری طناب‌های سیمی بستگی زیادی به میزان طول تارهای آن دارد.

 

 

در طناب‌های سیمی وجود مغزی از جنس کنف یا فلز موجب انعطاف‌پذیری بیشتر و کاهش اصطکاک تار، نخ و رشته‌های طناب سیمی با یکدیگر خواهد شد.

 

 

تارهای به کار رفته در تولید  طناب‌های سيمی شامل تار فلزی با کربن زیاد، تارهای فلزی سخت، تارهای ضد زنگ و تارهای برنزی هستند.

 

 

به طور معمول هر رشته طناب سيمی، از چندین تار سيمی نرم تشکیل می‌شود که به صورت چپ‌گرد به دور مغزی کنفی يا فلزی بافته می‌شوند و سپس رشته‌ها به تعداد مورد نیاز به صورت راست‌گرد به دور مغزی کنفی اصلی بافته شده و در نهایت یک طناب سیمی به‌وجود می‌آید.

 

 

مزایای بگارگیری پلی پروپیلن

 

 

 مزایای بکارگیری پلی پروپیلن PP در تولید طناب های دریایی :

 

 

پلی پروپیلن با ترکیب شیمیایی (C3H6)n نوعی آلکین می باشد که دارای مقاومت بالایی در برابر اعمال تنش های سایشی، کششی و حرارتی بوده و در تولید طناب های دریایی به سبب مقاومت کششی بالا، وزن سبک و عدم جذب آب استفاده بسیاری دارد.

 

 

طناب های دریایی پلی پروپیلن دارای قیمت مناسب تری نسبت به طناب های پلی استر بوده و مقاومت کششی و طول عمر بالاتری نسبت به طناب های طبیعی کنفی دارند. پلی پروپیلن بکار رفته در تولید طناب های دریایی ماده ای  ترموپلاستیک می باشد که به یکی از دو روش کاتالیست متالوکن و یا به روش Ziegler-Natta Polymerization از حالت تک ملوکولی به حالت پلیمری تبدیل می شود.

 

 

طناب های  دریایی پلی پروپیلن PP به صورت 3 رشته، 5 رشته و تا 12 رشته نیز تولید می شوند. شایان ذکر است که مقاومت طناب های کنفی طبیعی با وجود تجزیه پذیری بالا در برابر اشعه UV بالاتر از طناب های پلی پروپیلن می باشد.

 

طناب‌های سيمی و اليافی :

 

در طناب‌های سیمی و الیافی هر رشته سيمی توسط الياف گياهی یا الیاف مصنوعی پوشانده شده و بافته می‌شود. اين نوع طناب‌ها در کشتی‌های ماهي‌گيری و کشتی‌های کابل‌کش کاربرد دارند.

Write a comment
Blog archive