انواع کانوایر صنعتی

انواع کانوایر یا نوار نقاله

نوار نقاله یا کانوایر یک تجهیزات مکانیکی و مدرن در سیستم انتقال مواد در صنعت می باشد، و به یکی از فناوری های جدید و به روز در صنعت تبدیل شده که استفاده های زیادی از آن انجام می شود از جمله در صنایع معدنی، پتروشیمی، نفت، خودرو و تمامی کارخانجات بزرگ صنعتی و... گسترده است.
 

در تمام زمینه های انتقال مواد و محصول حضور انواع نوار نقاله را می توان احساس کرد، یکی از اصول بنیادین در خطوط و برنامه های اتوماسیون صنعتی کانوایرهایی هستند که با سنسور و ویژن های مختلف تجهیز شده اند.

کانوایر

نمونه طراحی کانوایر

کانوایر

نمونه کانوایر در کارخانه

دلایل و برخی از مزایای استفاده از کانوایر یا نوار نقاله در صنعت :

 • جابه جایی محصولات در کمترین زمان 
 • حمل و جا به جایی محصولات سنگین
 • جلوگیری از صدمه به کارگر و محصولات
 • برای توالی بین ایستگاه های تولید،یکپارچه سازی خط تولید و پیوسته سازی ایستگاه های آن
 • عملکرد بدون ایجاد آلودگی صوتی در محیط
 • عمر مفید بالای نوار نقاله یا کانوایر
 • امکان انتقال مواد در تمامی جهت ها
 • هزینه های سرویس نگهداری و جابجایی کاهش و یا به کلی حذف میشوند

کانوایر

نمونه کانوایر

کانوایر

نمونه طراحی شده کانوایر

انواع نوار نقاله یا کانوایر :

 1. نوار نقاله تسمه ای(PVC)
 2. کانوایر مدولار(مخصوص آبکشی)
 3. نوار نقاله زنجیری(مخصوص مواد غذایی)
 4. نوار نقاله غلتکی
 5. میز ترافیک
 6. اسکرو (مارپیچ)

کانوایر

نمونه کانوایر در کارخانه

کانوایر

نمونه کانوایر

کانوایر تسمه ای(PVC) :

در واقع وسیله یا جزء حمل کننده یک سیستم انتقال مواد تسمه ای می‌باشد (که اغلب این سیستم به صورت خلاصه تسمه یا نوار نقاله نامیده می‌شود) سیستم انتقال مواد تسمه ای که کانوایر تسمه ای هم گفته می‌شود یکی از انواع متعدد سیستم‌های نقاله ای می‌باشد. یک سیستم انتقال نقاله ای از دو یا چند قرقره (گاهی اوقات از آن‌ها به عنوان درامز یا طبلک یاد می‌شود) تشکیل شده‌است به همراه یک حلقه بی پایان از تسمه یا نواری که مواد را حمل می‌کند و به دور آن‌ها می‌چرخد. از آنجایی که تسمه یا لاستیک این نوع کانوایر از جنس های مختلفی می توانند ساخته شوند ، این نوع کانوایر فوق العاده متنوع است. سیستم های کانوایری با تسمه تخت اغلب برای محیط های صنعتی ، خطوط شستشو و خطوط مونتاژ آهسته مناسب هستند.

انواع کانوایر یا نوار نقاله تسمه ای (PVC) :

1.  نوار نقاله ثابت (برای مواردی که نوارنقاله تنها باید در یک محل و یک ارتفاع ثابت بماند)

2. نوار نقاله متحرک (در این حالت ارتفاع و محل قرار گیری قابل تغییر می باشد.)

کانوایر یا نوار نقاله مدولار (مخصوص آبکشی) :

نوار نقاله مدولار کاملا از جنس پلاستیک بوده و از اجزاء کوچک پلاستیکی تشکیل شده است. در واقع سایز قطعات کوچک تسمه مدولار به صورت استاندارد می باشد و بر اساس میزان عرض و طول مورد نیاز می توان مونتاژ نمود. به دلیل ساختار و جنس قطعات کوچک تسمه مدولار بعد از مونتاژ شدن تسمه دارای استحکام بالایی بوده و می توان در انواع صنایع بهداشتی و غذایی مورد استفاده قرار گیرد. روش مونتاژ قطعات کوچک تسمه های مدولار با استفاده از پین یا قفل های ویژه ای می باشد. تسمه نقاله مدولار قابلیت استفاده در سطوح شیبدار،تخت، مشبک و رولرهای چرخدار، رولر پله دار  را دارد و به دلیل مشبک بودن آن در صنایع مواد غذایی جهت شستشو سبزیجات و عبور آب از آن مورد استفاده قرار می گیرد. کانوایرهای مدولار برای خطوط انتقال محصولات که از گوشه ها و محیط جانبی کارخانه ها حرکت می کنند مناسب هستند. در حقیقت ، آنها می توانند مستقیم حرکت کنند ، به گوشه ها بروند و دور بزنند و با استفاده از تنها یک موتور حرکت کنند. از لحاظ فنی ، انواع دیگر کانوایر ها نیز می توانند این قابلیت را داشته باشند، اما بایستی تغییرات پرهزینه ای روی آنها اعمال شود. کانوایرهای مدولار پلاستیکی همچنین به طراح اجازه طراحی سیستم های کانوایری خاص را می دهند. نمونه ای از این کانوایرها مدل هایی هستند که عرض آن ها متغیر هستند و مثلا از عرض پهن تر به باریک تر تغییر می کنند. از این نوع کانوایرها می توان برای حمل مواد غذایی استفاده کرد زیرا تمیز کردن آن بسیار آسان است.

 ویژگی های کانوایر یا نوار نقاله مدولار :

 • ضدسایش و خوردگی
 • طراحی و ساخت ظریف و مستحکم
 • طراحی و تولید براساس تولید و عرض مورد نیاز
 • قابل طراحی در رنگ های مختلف
 • مقاوم در برابر مواد اسیدی و قلیایی
 • امکان استفاده در حمل مواد سنگین

نوار نقاله و یا کانوایر زنجیری :

این نوع کانوایر ها برای جابجایی مواد غذایی  برروی مسیرهای افقی یا شیبدار استفاده میگردد که در داخل این تجهیزات زنجیره های به هم پیوسته که در طرح و شکل های مختلف ساخته میشود و عمدتا این نوع کانوایر در حمل و تخلیه و بارگیری مواد  غذایی ،انواع کارتن ،بسته های سنگین کاربرد دارد. جنس این نوار بر حسب سفارش(  استیل و یا  پلاستیکی )  می باشد . مورد استفاده در ماشین آلات پرکن مایعات، لیبل زنو ...
کانوایر و یا نوار نقاله های زنجیری برای استفاده در محل هایی که چندین ورودی و چندین خروجی داریم بسیار مناسب است در صورتی که به صورت ناگهانی حجم بالایی از مواد را درون جین کانوایر بریزیم به راحتی و آرام آرام آن را حمل می کند برخی از انواع درگ چین ها به نسبت ظرفیتی که دارند انرژی زیادی مصرف می کنند اما برای جابجایی با سرعت کم و در شرایط سخت بسیار مناسب هستند این تجهیزات در انواع بسیار گوناگونی ساخته می شوند .

کانوایر یا نوار نقاله غلطکی :

نقاله ای است که از یک سری غلطک که در بین دو ریل موازی  قرار گرفته است. که اجسام می توانند به سه صورت جا به جا شوند:دستی , نیروی محرک موتوری و نیروی جاذبه وزنی از این محصول برای جابه جایی اجسام بسیار سنگین با کفی تخت وصاف که فاصله تا مقصد که می باشد استفاده می شود همچنین می توان ارتفاع نسبت به قسمت پایین جسم تنظیم شود به نحوی که دیگر نیاز به جابه جایی جسم نباشد.
نوار نقاله های غلطکی از نظر کارایی و بازده مورد استفاده بسیاری از کارخانجات و شرکت های مدرن و مکانیزه ای میباشد که با محدودیت مکان و  فضا مواجه میباشند.

کاربرد نوار نقاله های غلطکی با محرک و بدون محرک

 1. برای انتقال و حمل مواد بسته بندی سنگین و سبک
 2. برای انتقال کارتن های بزرگ در داخل سالن
 3. بدون استفاده از برق محصولات را انتقال می دهد
 4. به صورت مستقیم و زاویه ها و قوس دار

میز ترافیک :

میز ترافیک یا میز پخش یا میز جمع اصطلاحا به میز دواری گفته میشود که کارهدایت ظروف یا جمع کردن ظروف بروی خط را بعهده دارد و از ترافیک ظروف بر روی خط جلوگیری میکند. چنانچه میز ترافیک در ابتدای خط قرارگیرد به آن میز پخش میگویند که کار هدایت ظروف را بر عهده دارد و چناچه میز ترافیک در پایان خط قرارگیرد میز جمع به آن گفته میشود و کار جمع کردن ظروف را برعهده می گیرد.
میز ترافیک صنعت کاران مهر، دارای شاسی از جنس پروفیل (40*40) که یک کاور از جنس ورق آهن (یا استیل) به دور آن کشیده میشود و از تخته PVC به قطر 90 سانتیمتر در قسمت فوقانی آن استفاده میشود که روکش آن از استیل میباشد. میز ترافیک ساخت  صنعت کاران مهر دارای یک موتور گیربکس مستقل میباشد که قابلیت قراردادن درایو جهت تنظیم دور موتور را دارد.
دستگاه میز ترافیک جهت کنترل ظرف بر روی خط طراحی شده که ظرف را در امتداد هم و پشت سر هم به روی خط هدایت میکند.

اسکرو(مارپیچ) :

اسکرو (مارپیچ) برای انتقال مواد پودری توسط الکتروموتور مورد استفاده می باشد. دستگاه اسکرو، جهت انتقال  سریع پودرهای غذایی دارویی صنعتی شیمیایی به کار برده می شود.این دستگاه  دارای یک مخزن تغذیه و لوله اسکرو می باشد که زاویه آن به اندازه  حجم کار قابل تنظیم است.
اسکرو مارپیچ توسط یک مخزن ذخیره که زیر فلنج توسط پیچ نصب شده، به صورت افقی کار می کند.در انتهای اسکرو یک خروجی با قطر 10 سانتیمتر تعبیه شده است، که روی آن نازل نصب  گردیده و می تواند بالا و پایین شود.
دستگاه اسکرو توسط اپراتور و با فشار پدال شروع به کار می کند، در انتها وقتی وزن کیسه یا ظرف به مقدار تعیین شده رسید فرمان قطع به صورت خودکار به موتور صادر می شود.

کاربرد دستگاه اسکرو (مارپیچ) :

دستگاه اسکرو در صنعت و جابجایی مواد جامد و نیمه جامد از جمله صنایع غذایی،تراشه چوب، زیتون، دانه های غلات و …. از درون مخزنِ دپو به درون مخزن و یا محل مورد نظر دارد.
دستگاه اسکروقابلیت استفاده برای انواع مواد با دانسیته نسبتا بالایی دارد.همچنین توان الکتروموتور آن با توجه به طول و قطر اسکرو  از نیم اسب تا ۳۰ اسب قابل تغییر است.قطر لولۀ اسکرو معمولا  مابین ۸ تا ۳۵ سانتیمتر بسته به حجم مواد جهت انتقال،طراحی میگردد.

برخی از سوالات رایج:

نوار نقاله چیست؟

نوار نقاله به صفحات متحرکی از جنس لاستیک و فلز گفته می‌شود که به وسیله یک موتور و گیربکس به حرکت درمی‌آید. از این وسیله برای جابه‌ جایی و انتقال وسایل، محصولات و بسته‌ها استفاده می‌ گردد. با توجه به نحوه کاربرد، طول مسیر جابه‌ جایی، وزن کالا و محصول انواع نوار نقاله متفاوت است

چند نوع کانوایر در بازار موجود است؟

کانوایرها دارای انواع مختلفی هستند که شامل کانوایر زنجیری ، کانوایر تلسکوپی ، کانوایر تسمه تخت، کانوایرهای پره دار می باشد.

کانوایر

نمونه کانوایر در صنعت

کانوایر

نمونه کانوایر

کاربرد تسمه یا نوار نقاله‌ها در صنعت

کاربرد تسمه یا نوار نقاله‌ها در صنعت در جایی که قرار است برای تولید نهایی یک محصول در قسمت های مختلف کارخانه روی آن عملیات های گوناگون انجام شود، بیشتر دیده می شود. 

این فرآیند های مختلف تولید مانند قرار گرفتن در معرض حرارت به منظور خشک شدن ، شستوی قطعات ، لیبل یا برچسب خوردن ، برش خوردن و ….. باشد.

یکی دیگر از کاربردهای کانوایر ها این است که ابزار یا قطعه ای را که برش خورده است یا هر فرآیند دیگری که روی آن صورت گرفته است را از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال دهد و تمام این مراحل توسط یک یا چندین نوار نقاله یا کانوایر انجام می شود ، که در ادامه توضیح داده خواهد شد که استفاده از خطوط نوار نقاله‌ها در معادن تولید فراورده های معدنی مانند سیمان، سنگ و ….. چقـــدر راندمان تولید را افزایش خواهد داد .

اصول کار تسمه نقاله چطوری است؟

بطور کلی نوار نقاله ها و کانوایر ها ، نواری است مداربسته یا کلوز لوپ (close loop) که با دریافت نیروی وارده از موتور و گیربکس به کمک دو غلتک ابتدایی و انتهایی به حرکت درآمده و چرخه روتین و بی انتها در سیستم نقاله را به عهده می گیرد ، اگر بخواهیم یک مثال عینی و شهودی برای آن بزنیم از اساس کار تردمیل در باشگاه های ورزشی می توانیم نام ببریم .

احتیاج به حمل و پردازش مواد متنوع در صنایع مختلف از جمله صنایع معدنی ، سیمان ، کاشی ، سنگ و صنایع دارویی و غذایی استفاده از نوار نقـــاله یا کانــوایر را به شدت ضروری کرده است.

وجود طیف وسیعی از نوار نقاله‌ها و نوار کانوایر ها باعث شده است که صنعت داخل کشور قادر به تولید بسیاری از انواع تسمه‌ها و نوار نقاله‌ها نباشد و که باعث شده است  اکثر تسمه ها و نوار نقاله ها وارداتی باشد .

تسمه نقاله یا نوار نقاله های لاستیکی

 تسمه نقاله‌های لاستیکی یا نوار نقــاله لاستیکی از دو قسمت لاستیک و تار و پود ساخته شده است که لایه بالایی و زیرین آن پلاستیک و داخل آن از تار و پود استفاده شده است . استفاده از تار و پود به منظور افزایش استحکام تسمـــه بکار رفته است در تمامی نقاله های لاستیکی قسمت بالا و پایین تسمه یا نوار نقاله لاستیک پوشانده شده است بیشتر کاربرد نقاله های لاستیکی در صنایع معدنی ، سنگ ، سیمان و فلزات و صنایعی که ارتباطی با مواد خوراکی ندارند مشاهده می شود .

 تسمه نقاله‌های لاستیکی می تواند در دو نوع ساده و آجدار باشد نمونه ساده برای انتقال مواد یکسان به کار می رود و تسـمــه‌های نقاله لاستیکی آجدار بیشتر برای انتقال مواد معدنی در کار در معدن ها استفاده می شود.

تسمه نقاله پی وی سی PVC

تسمه‌های نقاله‌ پی وی سی PVC یکی دیگر از نقاله های صنعتی هستند ، همانطور که در بالا اشاره شد از تســمـه‌های نقاله لاستیکی یا نوار نقاله های لاستیکی در صنایع خوراکی نمی توان استفاده کرد و این محدودیت باعث شده که از تسمه نقاله‌های PVC  یا نوار نقاله‌های PVC در صنایع خوراکی و بهداشتی به شدت استفاده گردد ، و علت آن سازگاری تسـمــه‌های پی وی سی در صنایع خوراکی و بهداشتی است این تسمه ها در انواع و سایزهای مختلف تولید می شود و همان طور که در بالا اشاره شد مداربسته یا کلوز لوپ (Close Loop) مورد استفاده قرار می گیرند تا بتوان مواد خوراکی و مواد بهداشتی را از یک نقطه به نقطه دیگر کارخانه انتقال بدهند.

بافت نخ موجود تســمـه‌های نقاله PVC یا نوار نقاله PVC به طوری است که ستون های محکم و مستحکمی را در طول و عرض نوار ایجاد می کند .

تسمه نقاله PVC یا نوار نقاله PVC در دو نوع صاف و آجدار تولید می شود  ، گاهی مشاهده می شود که برای جلوگیری از لغزش مواد و قطعات تولید شده در خطوط تولید از تســمـه‌ها راهنما برای جلوگیری از لغزش آنها روی نوار نقاله‌ها استفاده شود که باعث می شود پروفیل سایدبار یا T پروفیل مناسب برای شرایط مختلف محیطی باشد.

تسمه نقاله پارچه یا نمدی

تمام مزیت هایی که تسمه‌های نقاله‌ PVC یا نوار نقاله PVC گفته شد همان مزیت ها نیز برای تسمه نقاله پارچه یا نمدی نیز وجود دارد ، با این تفاوت که لایه بالایی لایه بالایی تسمه نقاله پارچه یا نمدی به جای پی وی سی از نمد ، پارچه یا الیاف کتان یا پلی استر ساخته شدند . این تسمه نقاله ها به علت سازگار بودن با مواد غذایی و دارویی در صنایع بهداشتی و انواع شیرینی جات مانند بیسکویت ، کلوچه و نان فانتزی کاربرد فروانی دارد .

تسمه نقاله مدولار یا نوار نقاله مدولار (پلاستیکی)

تسمه نقاله مدولار یا نوار نقاله‌های مدولار (پلاستیکی) یا زنجیر نقاله مدولار نام های مختلفی هستند که برای نوار نقاله مدولار مورد استفاده قرار می گیرند .

تسمه نقاله مدولار یا نوار نقاله مدولار (پلاستیکی ) تماماً از جنس پلاستیک بوده و از مونتاژ قطعات پلاستیکی کوچک و با سایز استاندارد ساخته می شود و با در کنار هم قرار گرفتن قطعات تسمه آنها یک تسمه نقاله مدولار با طول و عرض مشخص و مقاوم در برابر ضربه و وزن بالا به دست می آید ، از این نوع تسـمــه نقاله ها بیشتر در خطوط شستشوی مواد بهداشتی و غذایی استفاده میشود تمامی این قطعات کوچک تسمه توسط پین یا قفل به طوری که آنها ضد آب باشند به یکدیگر وصل می شوند.

تسمه نقاله برزنتی یا نوار نقاله برزنتی ( تسمه الواتوری)

تسمه‌های نقاله برزنتی یا نوار نقاله برزنتی ( تســمـه الواتوری) هم گفته می شوند ، بیشتر ساختاری شبیه به تســمـه نقاله پلاستیکی دارند با این تفاوت که لایه بالایی و زیرین آن از جنس برزنت است و لایه تار و پود آن به گونه ای است که نیروی کشش و تحمل آن تحمل تسمه‌های نقاله‌ برزنتی را زیاد کند.

تسمه نقاله سنگ شکن

کانوایر سنگشکن دو ویژگی را دارا هست: مقاومت در بارابر ضربه و مقاومت در برابر پارگی. این ویژگی ها باعث می شود که این نوع کانوایر ها بسیار در صنعت معدن داری استفاده شود

علاوه بر این، تسمه مقاوم در برابر پارگی با مش فولادی تقویت‌شده که معمولاً سنگ های بزرگی را منتقل می‌کند که موضوع بسیار مهمی می باشد.

تسمه نقاله یکی از جنبه های اصلی یک عملیات معدنکاری موفق است. بنابراین کار معدن به شدت به تسمه نقاله برای انتقال مواد و رساندن آن به تولید متکی است. بنابراین مهم است که از دوام و کارایی تجهیزات مطمعن باشیم.

ضربه  مداوم سنگ های معدنی، شکسته و تیز، اغلب از ارتفاعات زیاد، می تواند منجر به عمر کوتاه تسمه شود.

کانوایر

 

Write a comment
Blog archive