ایده های خلاقانه دکوراسیون داخلی با سنگ

به کارگیری سنگ در دکوراسیون داخلی، میتواند زیبایی منزل شما را دو چندان کند. با اندکی خلاقیت و تمرکز و حتی ایده های جدید، قادر خواهید بود، شاهکار منحصر به فردی را خلق کنید. دکوراسیون سنگی به شما حس خانه های روستایی را میبخشد و این حس قابل توصیف نیست.

دکوراسیون سنگی ، یکی از قدیمی ترین متریال ها در معماری به حساب میاید ، اما به کارگیری آن در مکان های مدرن و جدید هم امکان پذیر است. در ادامه میخواهیم چند ایده جالب برای دکوراسیون داخلی خانه با استفاده از سنگ را برای شما بیان کنیم، تا شما از آن بهره بگیرید و برای دکوراسیون منزلتان استفاده کنید.

1. دکوراسیون داخلی با سنگ برای دیوار بین کابینت ها

بین کابینت ها در آشپزخانه دیوار وجود دارد و این دیوار مکان مناسبی برای نصب سنگ آنتیک محسوب میشود. این سنگ سبب میشود آشپزخانه منزل شما چهره جذاب و متفاوتی به خود بگیرد. استفاده  کردن سنگ در آشپزخانه فضای آن را بیش از پیش زیبا تر میکند. همچنین این سنگ از زیبایی بی نظیری برخورداراست.

2. سنگ آنتیک روی دیوار شومینه در دکوراسیون داخلی با سنگ

یکی از ایده های جالب برای دکوراسیون داخلی میتواند استفاده از این ایده باشد. شومینه و تلویزیون دو نقطه اصلی  در یک فضای حال و پذیرایی هر خانه ای به حساب میایند. قراردادن سنگ آنتیک در اطراف شومینه و پشت تلوزیون باعث می شود این دو عنصر جلوه ی بیشتری داشته باشند.

3. دکوراسیون داخلی با سنگ مرمر در ستون ها

یکی از بهترین موارد استفاده از سنگ مرمر، برای دکوراسیون داخلی استفاده آن برای ستون ها به حساب میاید. اگر منزل شما دارای ستون است و شما میخواهید آن را تغییر بدهید، به شما میگوییم بهترین ایده یقینا سنگ کردن ستون منزل خواهد بود. پوشاندن ستون با سنگ مرمر، به دکوراسیون منزل شما جلای دیگری میبخشد و فضای خانه شما را رمانتیک میکند.

4. به کارگیری سنگ مرمر در اتاق ناهار خوری

یکی از بی نظیرترین ایده ها برای دکوراسیون داخلی استفاده کردن، میز ناهار خوری با سطح رویی سنگ به حساب میاید. میتوانید حتی  ظروفی از جنس سنگ مرمر را با فضای میز ناهار خوری خود ست کنید و به زیبایی آن اضافه نمایید.

5. صفحات گارد با سنگ مرمر

یکی دیگر از ایده های جذاب با سنگ برای دکوراسیون داخلی منزل شما، استفاده از سنگ مرمر در اتاق نشیمنگاه محسوب میشود. همچنین این صفحات به عنوان گارد جلوی شومینه مورد استفاده قرار میگیرند. استفاده از این صفحات گارد، زیبایی بی نظیری را به منزل شما میبخشد.

6. دکوراسیون داخلی با سنگ مرمر در حمام

استفاده از سنگ  مرمر در حمام، به هر شکل و اندازه، ایده جالبی به نظر میرسد. دوام سنگ های مرمر بسیار بالا است و میتواند سالیان زیادی ظاهر خود را حفظ کند و به همین دلیل تزئین حمام با سنگ مرمر از مد نخواهد افتاد.

7. تابلوهای هنری با سنگ مرمر

ایده جالب دیگری با سنگ برای دکوراسیون داخلی شما می تواند، استفاده کردن از تابلوهایی با اثر هنری زیبا با سنگ باشد. توجه داشته باشید تابلو های دیگری هم  وجود دارد که شباهت زیادی به تابلوهای سنگ دارنند و شما قادر هستید از آن ها هم بهره ببرید.

8. میز جلویی مبل در دکوراسیون داخلی با سنگ

یکی از جذاب ترین ایده ها، میز جلوی مبل محسوب میشود. میز جلو مبل یکی از وسایل منزل است که خیلی به چشمم میاید، پس بنابراین میتوانید با یک ایده زیبا، با استفاده از سنگ جلوه آن را چند برابر کنید.  همچنین استفاده از سنگی به رنگ صورتی، به شرطی آن  که با مبل شما ست باشد، بی نظیرترین دکوراسیون داخلی را می سازید. لازم به ذکر است بدانید، رنگ  سنگ میز باید هم رنگ مبل خریداری شود.

9. گلدان و جا شمعی با سنگ

میتوانید از سنگ  به عنوان جای اشیا در دکوراسیون داخلی منزلتان بهره بگیرید. جا شمعی و گلدان با جنس سنگ ، تاثیر به سزایی در بهتر جلوه دادن منزل شما دارد. توصیه میکنیم حتما از این ایده استفاده کنید.

10. استفاده از سنگ برای اپن

دگر ایده ای که برای شما در نظر گرفتیم، استفاده سنگ در اپن است، برای ساختن اپن در دکوراسیون منزل خود، حتما از سنگ های زیبا بهره مند شوید تا بتواند جلوه ی مناسبی به منزل شما ببخشد. برای شما یک پیشنهاد جذاب داریم، که یک بار هم که شده برای اپن منزل خود از سنگ صورتی استفاده کنید، این رنگ فقط در سنگ های مرمر کشف میشود. رنگ سنگ  صورتی برای اپن منزل شما،  یک جلوه منحصر به فردی به دکوراسیون داخلی شما منزل شما میبخشد.

11. سینی از جنس سنگ

اگر بنا به هر دلیلی به کار بردن سنگ، روی دیوار ها و کف خانه برای شما امکان پذیر نیست، اصلا نگران نباشید، میتوانید از این ایده ای که برای شما مطرح میکنیم بهره بگیرید. میتوانید این ایده را فقط با سنگ مرمر انجام بدهید، این گونه، که یک سینی زییا به رنگ دلخواه خود، ولی از جنس سنگ روی اپن یا میز نهار خوری بگذارید ودرون آن وسایل تزئینی مانند ظرف های کوچک قرار بدهید.  اگر رنگ این سینی با رنگ اپن یا میز شما، هم خوانی داشته باشد جلوه ی آن هم بیشتر میشود.

12. جزیره آشپز خانه در دکوراسیون داخلی با سنگ

جزیره وسط آشپز خانه قرار میگیرد و خود جزیره یک نمای زیبا به دکوراسیون خانه میدهد، تصور کنید اگر این جزیره از سنگ و با رنگ های جذاب ساخته شود چه نمای بی نظیری را به منزل شما میبخشد. همچنین  یکی از جذاب ترین دکوراسیون های داخلی با سنگ به حساب میاید. توصیه میکنیم از ایده خارق العاده بهره ببرید و دکوراسیون منزل خود را منحصربه فرد بکنید.

13. استفاده از سنگ برای قاب آیینه

اگر در منزل خود آیینه قدی دارید و در معرض دید قرار دارد، به شما بیشنهاد میکنیم، قاب آیینه خود را از سنگ کار کنید، سنگ هایی که رنگ آن روشن باشد و چشم ها به  آن خیره شود مانند قلوه سنگ سفید. این ایده علاوه بر این که دکوراسیون منزل شما را زیبا میکند، سبب میشود چشم همه به سمت آیینه برود، پس از بهترین نوع سنگ برای اجرای این ایده بهره بگیرید.

استفاده از سنگ آنتیک

کاربرد سنگ در دکوراسیون داخلی نه تنها تأثیر بصری فوق العاده ای ایجاد می کند بلکه جلوه ای زیبا از بافت طبیعت در ساختمان خلق می کند. سنگ حس استحکام و اصالت به ساختمان می بخشد و فضای دلنشین و جذابی به وجود می آورد جالب تر آنکه هیچ گاه از مد نمی افتد.از آنجا که سنگ متریالی طبیعی است، پس دو سنگ یکسان وجود ندارد. بنابراین کاربرد سنگ در دکوراسیون داخلی دستمان را برای طراحی وتزیین فضا بازگذاشته است.

انواع سنگهای طبیعی مانند: تراورتن، چینی، سنگ مرمر و مرمریت ، ترااونیکس ،کوارتزیت و گرانیت به طور گسترده ای در طراحی داخلی و بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند که نتیجه ای فوق العاده زیبا و منحصربفرد ایجاد می کند.
از جمله کاربرد سنگ در دکوراسیون داخلی: اتاق نشیمن، آشپزخانه، کانتر، صفحه روی کابینت ها، اتاق خواب ها، شومینه، ورودی ساختمان،زیرپله ها، پله دیوارهای پله، تراس و پاسیو، سرویس های بهداشتی، تی وی روم و … . همچنین در نمای ساختمان، محوطه سازی ها، پارکینگ، ساخت مجسمه و تندیس های زیبا، آبنما ها در کنارفضای سرسبز محیط، می تواند نمای فوق العاده زیبا و با طراوتی ایجاد نماید. در حقیقت می توان از سنگ به عنوان پوششی طبیعی، در طرح و رنگ گوناگون در فضای داخل و خارج ساختمان نام برد.

سنگ و دکوراسیون

سنگ های طبیعی به شرط آنکه متناسب با کاربری و اقلیم جوی انتخاب شوند و نصب آن ها به درستی و با رعایت اصول انجام شود. دوام و ماندگاری بسیار زیادی در مقایسه با دیگر مصالح مصرفی خواهند داشت .

رایج ترین متریال مصرفی در طراحی داخلی

امروزه تنوع در مصالح ساختمانی ، چه طبیعی چه مصنوعی زیاد است ولی به راستی چه گزینه ای مناسب انتخاب است ؟  آیا ارزش پرداخت هزینه و صرف زمان برای استفاده را دارد؟ تا چه حد این زیبایی دوام دارد؟

۱. سنگ طبیعی

آثار و بناهای سنگی تاریخی نشان دهنده ی کارایی وعلاقه ی بشر به استفاده از سنگ در رفع نیازهایش از دیرباز تا به امروز بوده است. و درطول زمان نه تنها ازمد نمی افتد بلکه هر روزشاهد استخراج و بهره برداری سنگ ها در مدل ها، ابعاد و برش ها و پرداخت های شکیل تر هستیم. علاوه بر زیبایی، استفاده ازسنگ در طراحی داخلی وخارجی مزایای زیادی همچون:

 • دوام و طول عمر بیشتری دارد.
 • ارزش افزوده ملکی به ساختمان می بخشد.
 • منحصر به فرد است.
 • مقاوم در برابر سرما و گرما می باشد.
 • هیچ گاه از مد نمی افتد.
 • بافت طبیعی دارد.
 • گزینه های بی شمار در انتخاب طرح و رنگ… دارید.
 • در خنک نگه داشتن فضا موثر است.
 • بهداشتی است. از این نظر که باعث تجمع گرد و غبار ومو حیوانات نمی شود.

معرفی سنگ های مصرفی در دکوراسیون داخلی

البته نقش سنگ در دکوراسیون داخلی تنها محدود به استفاده در بدنه ، دیوار و کف نمی شود و برای روشویی ، کانتر تاپ ، میزهای سنگی ، ظروف و مجسمه های سنگی ، شومینه و … به وفور استفاده می شوند . به کار بردن سنگ در هرقسمت و برای هرکاربردی ، حس تجمل و اصالت را تداعی میکند و فضای لوکسی به ارمغان می آورد.
سنگ مرمر و ترااونیکس به دلیل عبور نور از خود یکی از زیباترین نمونه سنگ هایی هستند که اغلب در پروژه های لوکس به کار می روند .
علاوه براین ، مرمر از جمله سنگ های محبوب در صنعت مجسمه سازی و ساخت ظروف سنگی به شمار می رود .
بعد از آن می توان به سنگ های متراکم با جذب آب بسیار کم و رو به صفر یعنی گرانیتها و کریستال ( چینی ها ) اشاره کرد . این سنگ های مستحکم قابل استفاده در هربخش ساختمان هستند که هیچ نگرانی بایت آن ها نخواهید داشت .
یکی از محبوب ترین و پرمصرف ترین نمونه سنگ های طبیعی سنگ های مرمریت هستند که از تنوع بی نظیری برخوردارند و اغلب برای کف ، پله و اسلب آن (بالاخص بوک مچ و فورمچ) در دیوارها استفاده می شود .

استفاده از سنگ های تراورتن هم اغلب برای محوطه های بیرونی و نماست و کمتر در فضای داخلی از آن ها استفاده می شود . چرا که نیاز به مراقبت و نظافت بیشتری دارند . تراورتن به دلیل نرم بودن در برش و انطباق پذیری بسیار خوب  ، بهترین گزینه برای انتخاب هستند .
نمونه دیگری از سنگ های مصرفی در نمای داخلی ساختمان ( که البته برای نمای خارج ساختمان هم قابل استفاده است ) لایمستون و ترامیت هستند . این سنگ ها به دلیل آهکی بودن بسیار سفیدند و مناسب استفاده برای دیوار بالاخص بجای گچ هستند . به این ترتیب یک نمای بسیار روشن و زیبا در فضا بوجود می آورند .
در این جا سعی کردیم به طور خیلی مختصر و کوتاهی به معرفی و کاربرد سنگ ها در دکوراسیون داخلی بپردازیم .

سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی یا مهندسی شده از دیگر مصالحی است که تنوع زیادی دارد . برندهای مختلفی در سراسر دنیا مشغول به تولید آن ها هستند که هرکدام با استفاده از مواد مختلف و روش ها متمایز سعی در تولید این نمونه سنگ ها دارند . یکی از بهترین نوع سنگ های مصنوعی تولیدی ، سنگ کوارتز است که تمام خصوصیات یک سنگ خوب را داراست . اما قیمت بسیار بالایی دارد . البته ناگفته نماند که در کشور ما نیز وارد نمی شود بنابراین امکان دسترسی به ان وجود ندارد . به طور کل سنگ های مصنوعی با الگو گرفتن از طبیعت سعی در جلوه ی طبیع تر دارند .اما حقیقت آن است که هیچ گاه توان رقابت با بافت طبیعی و ساخته شده از دل طبیعت را نخواهند داشت . درنهایت مثل یک تابلو نقاشی می ماند که شاید از دور نمای سنگ  دهد اما اصالت و احساس سنگ طبیعی را القا نخواهد کرد .

سنگ مصنوعی چیست؟ 

سنگ مصنوعی از تركیب مجدد سنگهای طبيعی با مواد افزاينده دیگر بدست می آید كه به آنهـا وزن كمتری داده و در نتیجه نصب آنها سریعتر میشود. برای آنكه بدانیم سنگ های مصنوعی از چه چیز سـاخته شده اند به اختصار متوان گفت كه سـنگ  مصنوعی از تركیب سـیمان، رسـها، آگرگاتهـای سـنگهای ضـایعاتی و خاكهای سبك وزن ساخته می شوند. مواد بكار رفته در این سنگها تماما كیفیتی مبتنی بر ملاحظات محیطـی و انسانی دارند. رنگدانه های اكسید آهن رنگ مورد نظر را به سنگ مصنوعی می دهد. تركیبی كه از این راه به دست می آید در قالبهایی ریخته میشود كه دارای نقش و نگارهای سنگهای طبیعی میباشند و به این سنگها سیمایی كاملا طبیعی مدهد.

از نظر قیمت، سنگ مصنوعی به مراتب قیمتی كمتـر از سـنگهای طبیعـی دارنـد، چـرا كـه كارهـای دشواری كه روی سنگ طبیعی برای رساندن آن به بازار و قابـل اسـتفاده كـردن آن انجـام مـی شـود در مـورد سنگ مصنوعی غیرضروری مینماید و دارای وزنی كمتر و ضخامتی كوچكتر میباشد كه به ما اين اجازه را میدهد كه سه برابر سنگ طبیعی بتوانیم آنها را بكـار گیریم.

سنگ انتیک

سنگ آنتیک به راحتی در دکوراسیون به شما کمک می کند

سنگ آنتیک

نمونه طراحی سنگ آنتیک در دیوار

وزن سنگ مصنوعی بسته به مدل آنها مختلف است و در رنـج 15 كیلـوگرم بـر مترمربـع در قطعـات كوچک تا 37 كیلوگرم برمترمربع در مدلهای بزرگ قرارمیگیرد. رنگ سنگ مصنوعی در گذر زمان از بـین نمیرود. چرا كه رنگ این سنگها بخشي از ساختار سنگ مصنوعی شده و در زمانی كه سنگ در حـال قالـب گیری بـوده است ثابت شده است. تجربیات كاری نشان داده است كه تغییر قابل مشاهده ای در رنگ این سنگها حتی پس از گذر زمانهای طولانی و تحت شرايط آب و هوایی مختلف مثل تغییرات فصلی و بدی آب و هوا ایجاد نشده است.

به منظور ایجاد تكرار در شكلهای سنگ مصنوعی، هر مدل به تنهایی با استفاده از صدها مدل متفـاوت سـاخته شده است. بعلاوه به منظور تقویت تفاوتها- كه هیچ قطعـه ای شـبیه قطعـه دیگـر درنيايید- توجـه ويـژه ای بـه رنگ آمیزی شده است. سایه ها و ضد سایه ها بطور خاصی تركیب شده اند كه بر این اساس پس از كاربری سـنگ مصنوعی تفاوتی با سنگ طبیعی كه از آن ساخته شده است نخواهد داشت .چون سنگ مصنوعی يـک محـصول سیمانی است، دارای عمر مفيدی میباشد كه دیگر محصولات ساخته شده از سیمان هم دارن د و بـرای كارهـای خارجی ساختمان، مثل نما و کف ساختمان، مناسب میباشد. معمولا سازنده ها این عمر مفيد را تامین مینمایند.

از نظر مقاومت حرارتی در دما، سنگ مصنوعی به علت داشتن قابلیت تحمل گرمایی میتوانند در ساخت فضای خارجی شومینه هـا نيیز مـورد استفاده قرار گیرد. از آنجایی كه مواد سازنده این سنگها دارای درصدی رس است ، آنها را در مواجهه بـا گرمـا مناسب ساخته است. بطور طبیعی سنگ مصنوعی باد با ملاتها يا چسبها بكار گرفته شود.

مزایا و معایب استفاده از سنگ های مصنوعی

سنگ مصنوعی یک پودر معدنی طبیعی و رزین است که در خلا و یا با قالب های ترکیبی پلیمری رنگی شده است. میتوان از آن در بخش های زیادی از ساختمان ها استفاده کرد مانند هتل ها، رستوران ها و سایر ساختمان های عمومی، بانک ها، بیمارستان ها، نمایشگاه ها، آزمایشگاه ها و چیدمان خانگی مانند آشپزخانه در صفخات میز، قسمت ظرفشوئی، دیوارها و میزها. این محصول شامل مواد رادیواکتیو نمیباشد. قابل استفاده مجدد و سازگار با محیط زیست بوده و ماده ی سبز دکوراسیون جدید است.

از سنگ مصنوعی مانند سایر متریال سنگی تقریبا در همه زمینه ها میتوان استفاده کرد. از زمینه مهندسی عمران گرفته تا ایجاد سایت های ساختمانی. استفاده از این سنگ ها به قرن 18 میلادی بازمیگردد و این روزها به تازگی به پایداری و استحکام آنها پی برده شده است. با شباهتی که با سنگ های طبیعی دارند، از سنگ مصنوعی در ساخت ساختمان های تجاری اداری استفاده های بیشتری میشود.

 
سنگ آنتیک
نمونه طراحی سنگ آنتیک برای آشپزخانه
سنگ آنتیک
نمونه طراحی سنگ آنتیک در حمام

مزایای استفاده از سنگ مصنوعی 

 1. سنگ مصنوعی به سادگی تمیز میشود. اگر لکه بگیرد به راحتی با صابون یا مواد پاک کننده، تمیز میشود.

 2. سنگ مصنوعی ضد گرد و خاک است امکان نفوذ مایعات در آن کم است. لکه های جوهر و سس را به راحتی میتوان از آن زدود.

 3. سنگ مصنوعی در برابر ضربه مقاومت دارد. در مقایسه با سنگ یا پلیمر، توانائی ضد خش بودن آن قوی تر است. خراش ریز را میتوان با ورقه های شنی از آن برطرف کرد.

 4. در مقایسه با سایر متریال موجود، سنگ مصنوعی در برابر گرما و حرارت مقاومت خوبی دارد. اما پیشنهاد میشود که از قرار دادن اشیاء داغ به طور ممستقیم بر روی آن، خودداری شود.

 5. سنگ مصنوعی یکی از متریال مقاوم در برابر آتش است.

 6. سنگ مصنوعی دارای استاندارد در مجاورت مواد غذائی است و میتوان مواد غذائی را مستقیما در تماس با آن قرار داد.

 7. در سنگ مصنوعی میتوان حفره هائی را برا عبور دادن لوله، سیم های برق و غیره، قرار داد.

 8. برای ایجاد تناسب با سایر اتصالات میتوان در سنگ مصنوعی به راحتی شیارهائی را قرار داد.

 9. میتوان سنگ مصنوعی را به هر شکل دلخواه درآورد.

 10. میتوان سنگ مصنوعی را در یک قسمت کوچک ساخت و بنابرآن، مشکلات داشتن بلوک های بزرگی از سنگ برای سردر ها از بین میرود.

   

 11. میتوان سنگ مصنوعی را مستحکم تر از سنگ های طبیعی ساخت.

 12. سنگ مصنوعی از نظر اقتصادی به صرفه تر است.

 13. سنگ مصنوعی پایداری و دوام بیشتری نسبت به سنگ طبیعی دارد.

 14. در سنگ مصنوعی همواری یکدست وجود ندارد. در نتیجه، لازم نیست نگران نگهداری سنگ مصنوعی با توجه به بستر هموار سنگ های طبیعی باشیم.

 15. سنگ مصنوعی نسبت به سائیدگی، مواد اسیدی، دماهای بالا، ضربه شدید، فشار، خم کردن و خاصیت نفوذ و حلول مقاومت نشان میدهد. تغییر شکل و چسبندگی آن شیوه های مخصوص به خود را دارند. از آنجایی که سطح آن فاقد هر گونه حفره است، لکه های آب و روغنی نمیتوانند در آن نفوذ کنند در نتیجه در مقابل لکه ها نیز مقاومت دارد. میتوان سنگ مصنوعی را به هر شکلی در آورد و در به کارگذاشتن آن اتصال بدون مرز داشت به این ترتیب که با کنار هم گذاشتن قطعه های کوچک با استفاده از چسب مخصوص، و سپس استفاده از پولیش مخصوص، میتوان سنگ های کنار هم گذاشته شده را مانند یک سنگ بزرگ تر مشاهده کرد.

 

سنگ انتیک

نمونه طرح سنگ آنتیک در آشپزخانه

سنگ آنتیک

نمونه سنگ آنتیک در پذیرایی

 

کاربردهای سنگ آنتیک

این سنگ هایدکوراسیونی برای نمای داخلی و بیرون ساختمان قابل استفاده می باشند. دراستفاده از طراحی نما می توان به صورت یکدست یا در ترکیب با سنگ های ۴۰ طولی ( و حتی ابعاد دیگر )، آجر و ترموود استفاده گردند. برای مصارف طراحی داخلی هم در قسمت هایی چون زیر راه پله، قسمت ورودی ساختمان، دیوار پشت تلوزیون، بین کابینت ها، راهروها، دیوار جدا کننده دو بخش ساختمان از هم، شومینه، پاسیو ،تراس، ستون، اطراف آسانسور، دیوارلابی و دیگر قسمت ها برحسب سلیقه افراد کاربرد دارد.

سنگ آنتیک دیوار

سنگ های آنتیک در طراحی دیوار هم کمک کننده هستند

طراحی دیوار با سنگ

نمونه طراحی دیوار با سنگ

 

معرفی انواع سنگ آنتیک نمای داخلی و بیرونی

همانگونه که گفته شد ، این سنگ به گونه طبیعی (عموما سنگ های تراورتن و بعضا گرانیت) و مصنوعی تولید می گردد. حال به معرفی نمونه هایی از آن می پردازیم : آنتیک مالون، آنتیک ماسه، سنگ پروفیل، سنگ انتیک سه بعدی و دوبعدی ( ابزاری یا پروفیلی )، پازل ( منظم و نامنظم ، لب پر ، صاف ، زنجیره ای ، توری قیچی ، الوان) ، سنگ گیوتین ( یا قیچی ) ،چرمی (که عموما با چیدمانی به صورت پازلی حجمی انجام می شود ) ، طرح آجر، سوپر براش ، حصیری و … 

نمونه طراحی دیوار

طراحی دیوار راه پله با سنگ آنتیک

 

طراحی دیوار راه پله

نمونه طرح دیوار

کاربردهای سنگ تراورتن آنتیک

کاربرد متداول این محصولات بیشتر برای استفاده در طراحی فضاهای داخلی و بیرونی ساختمان می باشد. توری تعبیه شده در پشت محصول ، امکان نصب و سریع آسان توام با دقت با نمایی کاملا یکپارچه و بدون فاصله در سطوح صاف یا منحنی شکل مانند ستون را فراهم می نماید. طرحهای ساده، طیف رنگی طبیعی کهنگی ایجاد شده از خصوصیاتی است که علاوه بر زیبائی، تناسب و ایجاد نمایی چشم نواز، تداعی کننده عناصر تزئینی معماری کهن ایرانی است. استفاده از سنگهای آنتیک در خانه ها و محیط های اداری نیز صورت می گیرد. 

سنگ آنتیک

نمونه طراحی سنگ آنتیک در خانه

سنگ آنتیک

نمونه طراحی سنگ آنتیک در اتاق

شرایط نصب سنگ های تراورتن:

جهت نصب سنگ های آنتیک، چسب کاشی ، چسب چوب یا چسب بتون مورد نیاز است. ابتدا چسب کاشی را حداقل 5 کیلوگرم (برای 5 متر کار) با نیم کیلو چسب چوب (برای دیواره گچی) یا چسب بتن (برای دیواره سیمانی) کاملا مخلوط و یا کاردک یک لایه نازک پشت توری سنگ کشیده شود و سپس ورق توری را به دیواره مورد نظر چسبانده و با میخ آن را برای 24 ساعت نگاه داشته تا خشک و محکم شود. 24 ساعت پس از نصب می توان بنا به خواست مشتری جهت آشکار شدن بافت داخلی سنگ و براق شدن آن رزین یا مخلوطی از کلر چوب با تینر فوری به آن مالیده شود. یکی از ویژگی های استفاده از کلر چوب جلوگیری از جذب هرگونه مایعات و تمیز کردن آسان آن میباشد.

سنگ آنتیک

نمونه طراحی سنگ آنتیک

سنگ آنتیک

نمونه سنگ آنتیک

چوب

چوب یکی دیگر از مصالح کاربردی در دکوراسیون داخلی است که با وجود زیبایی نباید از ارگانیک بودن آن غافل شد. وجود سلولزدر چوب،باعث می شود که خوراک حشرات وموریانه ها،سوسک های پودری ، مورچه ها وزنبورهای نجاری … شود، علاوه بر این ها دوام کمتر،جمع شدگی و تورم چوب ،قارچ های چوبی ،جذب رطوبت… باعث کاهش عمر چوب می شود . البته در سال های اخیر فرآیندهای گوناگونی در جهت بهبود این عوامل در چوب ها بوجود آمده است تا به دوام هرچه بیشتر آن ها کمک کند .   به گونه ای که در فضای خارج از ساختمان نیز شاهد کاربرد نمونه ای از آن ها هستیم . ترکیب چوب و سنگ در نمای ساختمان ( چه بیرون و چه داخل )  علاوه بر مدرن بودن ، حال و هوای با نشاط و زنده ای به ساختمان می بخشد .

سیستم های گلولوم، ملامینه، ممبران، نئوپان، چوب طبیعی، ترموود، فینگرجوینت، لوور، چوب پنبه و … از جمله نمونه هایی از فرآوری های چوبی هستند که در دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.

سرامیک

ازدیگر مصالح ساختمانی پرکاربرد در ساختمان که بر پایه خاک رس ساخته می شوند . این محصولات قیمت نسبتا کمی دارند و در طرح های مختلف و ابعاد معینی به بازار  عرضه می شوند. در سال های اخیر کارخانه های تولید سرامیک اقدام به محصولات با کیفیت تر و کمی متفاوت تر از نمونه های قبلی کردند که حاصل آن به نام سرامیک پرسلان در بازار شناخته می شود. سرامیک های پرسلان بسیار بهتر از سرامیک های معمولی هستند و یک تفاوت بارزشان در طرح و لعاب لبه هاست که در تصویر مشاهده می کنید.

سرامیک هزینه کمتری در مقایسه با سنگ دارد اما به طور قطع قابل قیاس با هم نیستند. در حقیقت زمانی افراد در طراحی فضای داخلی به دنبال سرامیک هستند که با محدودیت های مالی مواجه باشند. حال به چند نمونه ازمعایب سرامیک های می پردازیم :
چاپی بودن طرح روی سرامیک ها با ازبین رفتن لعاب سطح از دست می رود و جلوه بدی برجا می گذارد که امکان تعمیر هم ندارد .مساله دیگر در رابطه با تکراری بودن نقش و طرح است. درست است که نمونه های جدید سرامیک در بسته های خود شامل چند طرح مختلف اند تا نمای تکراری نداشته باشد اما بازهم در نهایت طرح و بافت منحصربفردی که سنگ های طبیعی دارد را ندارد. همچنین امکان ابزار زدن بروی آن ها نیست و فقط مناسب سبک های مدرن می باشند. موضوع مهم دیگر خش پذیر بودن و جنس ترد و شکننده ای است که برای آن راه حلی جز تعویض وجود ندارد.
در ساختمان مصالح گوناگونی وجود دارد که هرسال شاهد ورود نمونه های جدیدی از آن ها هستیم. اما متاسفانه بعد از مدت زمان کوتاهی جای خود را به نمونه های جدیدتر می دهند و دیگر استقبال چندانی از آن ها نخواهد شد. ولی سنگ این چنین نبوده و همچنان که به ساختمان ارزش افزوده می دهد، اصالت و محبوبیت خود را حفظ نموده است.

اصول مهم در طراحی داخلی

همانطور که نمای ساختمان همچون پوششی برای بنا عمل می کند ، فضای داخل نیز اهمیت دارد وبه آن روح می بخشد . فرقی ندارد که این فضا متعلق به یک سازمان باشد یا یک خانه نقلی، بیمارستان باشد یا یک مرکز تجاری. به هرحال هرساختمان برای تسهیل زندگی و بهبود عملکرد روانی و فیزیکی افراد ، باید به نحو درستی طراحی شود.

فضای داخل علاوه برانتخاب و چیدمان وسایل، نیاز به معماری اصولی دارد که تمام خواسته و نیاز مالک را برآورده سازد. همانطور که می دانید طراحی داخلی سبک های بسیار زیادی دارد که در هر دوره یکی از آن بیش از سایرین محبوب بوده است. البته ین سبک ها موجب محدودیت انتخاب نیست و در واقع می توان تلفیقی از هرکدام از آن ها را داشت و سبکی زیبا برای فضا به ارمغان آورد.
درطراحی داخلی نکات مهمی وجود دارد که در ادامه به شرح مختصری از آن ها می پردازیم:

.هماهنگی

تصورکنید برای یک سرویس بهداشتی از سنگ مشکی با رگه های طلایی ( مثل مرمریت گلدن بلک )  استفاده شده است. اگر شیر آلات مصرفی، قفسه ها، دست خشک کن، حوله خشک کن و … از رنگ طلایی به کار رفته باشد چه ظاهر هماهنگ و لوکسی به فضا می دهد!
در واقع زمانی که المان های معماری با وسایل و اکسسوری و… وجه اشتراکی مناسب باهم داشته باشند هماهنگی ایجاد می شود. این وجه اشتراک می تواند در شکل، بافت، متریال، مقیاس، اندازه، رنگ، طرح و نقش باشد.

۲. تاکید

هر المانی که کل طراحی فضا را تحت الشعاع خود قرار دهد، المان تاکیدی آن بخش محسوب می شود. مثلا زمانی که در سالن پذیرایی، مبلمان را در اطراف شومینه قرار دهید در واقع این شومینه است که نقش تاکیدی را ایفا می کند و مابقیه وسایل و تجهیزات حول آن قرار می گیرند.

۳.تضاد

تضاد یا کنتراست موجب قدرت بیان بصری می شود. زمانی که قرار است تمرکز بروی المان خاصی قرار بگیرد، موضوع کنتراست اهمیت می یابد. در واقع با ایجاد تضاد، موارد غیر ضروری به طور ملموسی حذف می شوند. تضاد در معماری داخلی ( و حتی بیرونی ) به واسطه نور، شکل، بافت، اندازه ، جهت و … ایجاد می شود. به طور کل مبحث تضاد، نقش پررنگی در قوای حسی انسان دارد؛ مثل نقطه ای نورانی در پسِ تاریکی یا شیرینی پس از تلخی. در واقع کنتراست در هر زمینه ای موجب برانگیختن احساسات می شود و تاثیر شگرفی بر جذب افراد دارد.
مثلا برای آنکه در اتاق نشیمن، دیوار تی وی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد می توان از متریالی با بافت متفاوت از مابقی دیوار استفاده کرد. همچنین با یک نورپردازی مناسب طوری عمل کرد که گویی این بخش از دیوار اصلی جداست و بیرون آمده. یا با اجرای تنها یک نورپردازی زاویه ای در قفسه های وسایل دکوراتیو ، جلوه زیباتری از آن ها را به نمایش گذاشت.
البته استفاده از تضاد همیشه هم جالب نیست و باید نسبت به شرایط و دیگر موارد موجود اقدام به کنتراست نمود. استفاده بیش از حد و نابجا از این مورد می تواند موجب به هم پاشیدگی و شلوغی فضا شود و نتیجه ی معکوس از آنچه دنبالش بوده ایم  دهد.

مثلا برای آنکه در اتاق نشیمن، دیوار تی وی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد می توان از متریالی با بافت متفاوت از مابقی دیوار استفاده کرد. همچنین با یک نورپردازی مناسب طوری عمل کرد که گویی این بخش از دیوار اصلی جداست و بیرون آمده. یا با اجرای تنها یک نورپردازی زاویه ای در قفسه های وسایل دکوراتیو، جلوه زیباتری از آن ها را به نمایش گذاشت.البته استفاده از تضاد همیشه هم جالب نیست و باید نسبت به شرایط و دیگر موارد موجود اقدام به کنتراست نمود. استفاده بیش از حد و نابجا از این مورد می تواند موجب به هم پاشیدگی و شلوغی فضا شود و نتیجه ی معکوس از آنچه دنبالش بوده ایم دهد.

۴. تناسب و مقیاس درمعماری

نسبت اندازه یک عنصر به عنصری ثابت ومعین را مقیاس می گویند. اندازه این عناصر را  براساس میانگینی از اندازه بدن انسان می سنجند. مثل ارتفاع معمولی که برای کانتر، میز و … درنظر گرفته می شود. در طراحی فضای داخلی باید به رنگ، الگو، طرح وسایل نسبت به فضا دقت کرد. مثلا در انتخاب مبلمان یک فضای کوچک، باید به ظرافت و ابعاد مبل توجه کرد. یا مثلا برای یک دیوار با عرض بسیار، انتخاب تابلویی عریض یا سه تکه، تناسب بسیار خوبی برقرار می کند.
یا مثلا برای استفاده از سنگ اسلب، بهترین فضا، بزرگترین بخش ساختمان است چه برای دیوار چه در کف؛ چرا که زیبایی دوچندانی به آن می دهد. در واقع این موضوع در انتخاب نمونه بوک مچ و فورمچ بیشتر به چشم می خورد. به همین خاطر در اغلب موارد شاهد کاربرد فراوانو اما نسبت به رابطه ی بین اجزا و کلیت یک فضا می پردازد. به کمک تناسب می توان احساس نظم به فضا بخشید و بین اجزا هماهنگی ایجاد نمود. تناسب برخلاف مقیاس، فاکتوری نسبی است و لازم است که طراح درک درستی از المان ها در فضای سه بعدی داشته باشد. مثلا وجود یک ظرف دایره ای بروی میز مستطیلی که بروی فرشی در اشکال چهارگوش قرار دارد چهره ای نامتناسب به آنجا می دهد.

۵.تعادل

زمانیکه بیینده به فضا نگاه می کند باید تعادل در اجسام و طراحی حس شود. این تعادل نه تنها در اجسام بلکه از طرح، رنگ و بافت حاصل می شود. مثلا وسایلی با رنگ تیره و در ابعاد بزرگ به لحاظ بصری وزن زیادی دارند و اگر در یکجا قرار بگیرند این تعادل بهم می ریزد. به همین خاطر باید به طور پراکنده از هم چیده شوند. اصلی که درتلاش در ایجاد هماهنگی بین اجزا مختلف با یکدیگراست و به دنبال راهی برای برقراری تساوی در فضای کل است. تعادل می تواند به صورت متقارن، نامتقارن وشعاعی باشد. اگر این تعادل به شکل متقارن باشد، موقعیت های یکسان و تکراری ایجاد می کند. مثل وجود دو مجسمه در دو طرف درب ورودی ساختمان.
درتعادل نامتقارن، نوعی بی نظمی به چشم می خورد . اما از نظمی درونی برخوردار است. این کار اغلب در سبک های مدرن به چشم می خورد. مثلا ممکن است یک مبل تکی در قسمتی از اتاق زیر پنجره قرار بگیرد. در واقع برای پررنگ تر نشان دادن یک عنصر در فضا می توان از عدم تقارن استفاده کرد. تعادل شعاعی نیز همانطور که از نامش پیداست به یک نقطه کانونی برای تحت تاثیر قرار دادن دیگر المان های بخش نیاز دارد. مثل همان شومینه که در تاکید به ان اشاره شد. درست است که تعادل شعاعی در معماری داخلی کمتر از دو نوع قبلی به کار می رود. اما اگر به دقت انتخاب و طراحی شود می تواند فضا را یکدستی و ظاهری تکراری و خسته کننده نجات دهد.

درتعادل نامتقارن، نوعی بی نظمی به چشم می خورد اما از نظمی درونی برخوردار است. این کار اغلب در سبک های مدرن به چشم مخورد. مثلا ممکن است یک مبل تکی در قسمتی از اتاق زیر پنجره قرار بگیرد. در واقع برای پررنگ تر نشان دادن یک عنصر در فضا می توان از عدم تقارن استفاده کرد.
تعادل شعاعی نیز همانطور که از نامش پیداست به یک نقطه کانونی برای تحت تاثیر قرار دادن دیگر المان های بخش نیاز دارد. مثل همان شومینه که در تاکید به ان اشاره شد. درست است که تعادل شعاعی در معماری داخلی کمتر از دو نوع قبلی به کار می رود. اما اگر به دقت انتخاب و طراحی شود می تواند فضا را یکدستی و ظاهری تکراری و خسته کننده نجات دهد.

۶. تکرار

ممکن است با شنیدن کلمه تکرار ، ناخودآگاه حس خسته کننده ای در شما ایجاد شود. اما گاهی تکرار می تواند به تقویت یک طرح کمک کند. یعنی با تکرار یک عنصر یا موضوع می توان اطمینان یافت که پیامی بهتر درک شود. سه روش برای این کار وجود دارد: ریتم، الگو و تکرار

 

Write a comment
Blog archive