تسمه بسته بندی پت چیست ؟

تسمه بسته بندی پت چیست ؟

تسمه بسته بندی پت از پلی اتیلن ترفتالات ساخته می شود و به علت خواصیت مواد اولیه آن کشش و استقامت بالایی دارد و مناسب صنایع سنگین و فوق سنگین است . در این مقاله اطلاعات کاملی از تسمه بسته بندی پت در اختیار شما قرار خواهیم داد .

تسمه بسته بندی پت چیست ؟

تسمه بسته بندی پت ، یکی از انواع تسمه بسته بندی است که به منظور بسته بندی محکم و قابل اطمینان محصولات گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد . ماده اصلی تشکیل دهنده این تسمه ، پلی اتیلن ترفتالات که از خانواده پلی استر است ، می‌باشد که از استحکام بسیار بالایی برخوردار بوده و به آسانی بازیافت می‌شود . مهم ترین ویژگی‌های تسمه پت عبارتنداز :

  • وزن کم
  • استحکام بالا
  •  قابلیت کشسانی بالا
  • مقاومت در برابر دما
  • مقاومت در برابر گاز
  • نقطه جوش بالا
  • کاهش هزینه‌های حمل و نقل
  • مقاومت در برابر اشعه فرابنفش
  • تحمل کشسانی تا 8 درصد و حالت ارتجاعی
  • غیر سمی

تسمه بسته بندی پت چیست ؟

کاربرد تسمه بسته بندی پت

همان طور که به آن اشاره شد ، تسمه بسته بندی پت ، حالت کشسانی و ارتجاعی بالایی دارد و در تکان‌ های شدید بسته‌ های بزرگ ، پاره یا شل نمی‌ شود . به همین علت در صنایع نساجی و پتروشیمی و به منظور بسته بندی انواع کاشی ، سرامیک ، آهن آلات ، تخته های نئوپان و انواع سیمان کاربرد دارد . پایین آمدن هزینه های نهایی کار به علت قیمت تسمه پت سبب شده صنعت ‌گران در حوزه های مختلف از این تسمه استفاده کنند .

بیشتر بخوانید : انواع تسمه بسته بندی pp 

انواع تسمه بسته بندی پت

تسمه بسته بندی پت در دو نوع آجدار و ساده تولید می‌شود . تسمه پت آجدار برای بارهای سنگین‌تر مناسب است که احتیاج به تسمه قوی ‌تری دارد . تسمه پت آجدار با شیارهای منظمی که بر بدنه خود دارد به بدنه بسته چفت شده و بسته را محکم‌تر نگه می‌دارند . این خصوصیت برای بسته‌هایی که قرار است مسیر دورتری را طی کنند هم مناسب است . تسمه‌ های ساده برای بسته بندی بارهای سبک ‌تر مورد استفاده قرار می گیرد . علاوه براین تسمه بسته بندی پت ، به صورت شفاف و رنگی تولید شده و شما می‌توانید جهت دسته بندی محصولات مختلف ، از رنگ‌های متفاوت تسمه استفاده نمایید . 

روش تولید تسمه بندی پت بسیار ساده و آسان است به همین دلیل می ‌توان آن را با توجه به سفارش مشتری ، طراحی و شخصی سازی کرد . تسمه بسته بندی پت طی چند مرحله تولید می‌شود که عبارتنداز :

1 : فرآیند تغییر شکل پلاستیکی یا متراکم سازی غیرمستقیم (اکستروژن)

 2: رشته‌های پلاستیکی اکسترود شده تحت کشش قرار گرفته و خاصیت کشسانی پیدا می کنند .

3 : تسمه پت برای افزایش میزان سفتی و استحکام ، حکاکی می‌شود .

5 : گرم کردن پت به منظور تثبیت مواد تشکیل دهنده ، استحکام و خاصیت کشسانی

6 : پیچیدن تسمه با توجه به طول مورد نیاز برای عرضه به بازار

همانطور که گفتیم ، تسمه بسته بندی پت دارای دو نوع آج‌دار و بدون آج (ساده) است و فقط تفاوت آن ها در این است که بر روی مدل آج‌دار برای افزایش میزان مقاومت تسمه ، شیارهای مرتب و منظمی ایجاد می شود .

بیشتر بخوانید : دستگاه تسمه کش دستی

تفاوت تسمه بسته بندی پت و فلزی

قبل از تولید تسمه بسته بندی پت ، استفاده از تسمه‌های فلزی رواج بیشتری داشت . اما مزایای بیشتر تسمه پت سبب محبوبیت بیشتر این تسمه‌ها شده است . تسمه بسته بندی پت نسبت به تسمه فلزی دارای کشسانی بالاتر و وزن کمتری است . لبه‌های تسمه بسته بندی فلزی تیز است و احتمال بریدن دست هنگام بسته بندی و جایجایی بسته وجود دارد .

ولی این ایراد در تسمه پت وجود ندارد . تسمه پت از نوعی پلیمر ساخته شده است و در مقابل رطوبت زنگ نخواهد زد و مقاومت بیشتری دارد . ولی احتمال زنگ زدگی در تسمه بسته بندی فلزی وجود دارد و نسبت به تسمه پت از کشسانی کمتری دارد و احتمال پاره یا شل شدن تسمه در حال حمل وجود دارد .

تولید تسمه‌های فلزی ، هزینه بیشتری دارد و با به وجود آوردن گازهای گلخانه‌ای ، موجب آلودگی هوا خواهد شد . ولی فرآیند تولید تسمه بسته بندی پت آسان تر است و انرژی کمتری مصرف می‌کند . به همین علت قیمت تسمه پت نسبت به تسمه فلزی کمتر است . علاوه براین مواد تشکیل دهنده تسمه پت قابل بازیافت است .

سخن پایانی

تسمه‌های بسته بندی پت در سه سایز 12، 16 و 19 تولید می‌شود و با متراژهای متفاوت از جمله 1000 یا 2000 متر ارائه می‌گردد . همچنین قیمت تسمه بسته بندی پت با توجه به سایز و طول و نوع آن متفاوت است.

Write a comment
Blog archive