دستگاه تسمه کش بادی یا پنوماتیک چیست ؟

به دستگاه‌هایی که از هوای فشرده به‌عنوان نیروی محرکه جهت تسمه‌کشی بسته‌ها و محصولات گوناگون استفاده می‌کنند تسمه‌کش‌های پنوماتیک یا بادی گفته می شود . در این مقاله اطلاعات بیشتری در رابطه با تسمه‌کش‌های پنوماتیک یا بادی به شما عزیزان ارائه خواهیم کرد با ما همراه باشید.

دستگاه تسمه کش بادی یا پنوماتیک چیست ؟

به دستگاه‌هایی که از هوای فشرده به‌عنوان نیروی محرکه جهت تسمه‌کشی بسته‌ها و محصولات گوناگون استفاده می‌کنند تسمه‌کش‌های پنوماتیک یا بادی گفته می شود . در اغلب بسته‌بندی‌ها که استحکام بسته اهمیت زیادی دارد، محافظت از طریق تسمه انجام می‌گیرد. جهت تسمه کشی نیاز به 3سه کار کشیدن تسمه، اتصال سطح مقطع تسمه‌ به هم و قطع کردن دنباله تسمه است که تمامی این 3کار توسط دستگاه تسمه کش بادی انجام می شود.

دستگاه تسمه کش بادی به وسیله ی تبدیل انرژی هوای فشرده شده به انرژی جنبشی کار می‌کند. این دستگاه وزن سبکی دارد و معمولاً بدنه آن با کیفیت‌تر از سایر تسمه‌کش‌ها است. این دستگاه پس از عمل کشیدن تسمه بر روی تسمه‌های پلی اتیلن (PET) یا تسمه‌های پلی پروپیلن (PP) جوش اصطکاکی ایجاد می‌کند و عموماً برای بسته‌بندی کوچک و بزرگ، جعبه چوبی، بشکه، کارتن سایز بزرگ یا حتی خیلی از بسته‌های بد حجم کاربرد دارد . 

مزایا و معایب تسمه کش های پنوماتیک

مزایا و معایب تسمه‌کش‌های پنوماتیک یا بادی

تسمه‌کش‌های پنوماتیک یا بادی در محیط‌های صنعتی به منظور ایمن‌سازی محموله‌ها و محصولات با اندازه‌ها و وزن‌های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند ، دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • مزایا تسمه‌کش‌های پنوماتیک یا بادی

سرعت بالا : تسمه‌کش‌های پنوماتیک یا بادی می‌تواند بسته‌ها و محموله‌ها را با سرعت بالا تسمه‌کشی کند. این مزیت سبب صرفه‌جویی در زمان و هزینه کسب‌وکار خواهد شد .

کشش دقیق : کشش تسمه در تسمه‌کش‌های پنوماتیک یا بادی ، به‌ راحتی قابل تنظیم است. پس به بارها آسیبی وارد نمی شود و از طرفی هنگام حمل ‌و نقل و ذخیره‌سازی ، ایمن می‌ماند.

قدرت مانور بالا : به علت پرتابل بودن تسمه‌کش‌های پنوماتیک یا بادی ، اپراتور برای کارکردن با آن، آزادی عمل بیشتری داشته و می‌تواند تسمه‌کشی مطلوبی انجام دهد .

بیشتر بخوانید : دستگاه تسمه کش دستی

  • معایب تسمه‌کش ‌های پنوماتیک یا بادی

وزن سنگین : وزن تسمه‌کش ‌های پنوماتیک یا بادی در مقایسه با تسمه‌کش‌های دستی ، شارژی و برقی، بیشتر است و به همین علت ممکن است سبب خستگی بیشتر اپراتور شود .

نیاز به هوای فشرده : تسمه‌کش ‌های پنوماتیک یا بادی ، نیروی محرکه خود را از هوای فشرده تامین می‌کند و نیاز به تجهیزات اضافه همچون کمپرسور هوا و واحد مراقبت دارد .

سروصدای زیاد : تسمه‌کش‌ های پنوماتیک یا بادی نسبت به تسمه کش شارژی و برقی ، در هنگام عملیات تسمه‌کشی ، سروصدای زیادی تولید می‌کند که برای برخی این سر و صدا ممکن است آزار دهنده باشد .

تسمه کش بادی برای چه صنایعی مناسب است ؟

تسمه‌کش‌های پنوماتیک یا بادی در صنایع مختلف کاربرد دارد که عبارتنداز :

  • لجستیک و حمل‌ونقل : تسمه‌کش‌ های پنوماتیک یا بادی معمولا به منظور ایمن‌سازی پالت‌های کالا در حین حمل‌ونقل مورد استفاده قرار می گیرد .
  • صنایع تولیدی : تسمه‌کش ‌های پنوماتیک یا بادی جهت تسمه‌کشی محصولات تولیدی همچون مبلمان ، لوازم خانگی و سایر اقلام بزرگ به‌کار می‌روند . همچنین این دستگاه ها برای محکم نگه‌داشتن مواد خام در کنار یکدیگر همچون کویل‌های فلزی و الوار استفاده می‌شوند .
  • ساختمان : از تسمه‌کش‌ های پنوماتیک یا بادی به منظور ایمن‌سازی مصالح ساختمانی همچون کاشی و سرامیک ، بلوک‌های بتنی و تیرهای فولادی استفاده می‌شود .
  • خرده فروشی : خرده ‌فروشی‌ها از تسمه‌کش ‌های پنوماتیک یا بادی به منظور محکم نگه ‌داشتن کالاهایی که با پالت جابه‌جا می ‌کنند ، استفاده می کنند .

بیشتر بخوانید : راهنمای تسمه کشی کارتن

مراقبت و نگهداری از تسمه کش بادی

مراقبت و نگهداری از تسمه کش بادی

برای کار با تسمه‌کش ‌های پنوماتیک یا بادی ، لازم است تا از اصول نگهداری و مراقبت آن آگاهی داشته باشید تا دستگاه و عملیات تسمه‌کشی با مشکل روبرو نشود . این اصول عبارتنداز :

  • از تسمه‌های استاندارد استفاده کنید .
  • با دستگاه در فشار هوای استاندارد کار کنید ، نه کمتر و نه بیشتر ، فشار هوای استاندارد ۶.۲ بار می باشد .
  • به هیچ وجه بدون واحد مراقبت هوا با دستگاه کار نکنید ، چراکه امکان ورود هوای آلوده و ذرات ریز از منبع هوا به دستگاه وجود دارد که باعث خرابی تسمه‌کش می‌شود.
  • به هیچ عنوان بدون این ‌که تسمه داخل دستگاه باشد ، کلیدهای دستگاه را نزنید. چراکه سبب ساییدگی و فرسایش قطعات درگیر با تسمه شده و به دستگاه آسیب می رساند .

سخن پایانی

در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با تسمه‌کش ‌های پنوماتیک یا بادی ارائه دادیم و به ویژگی‌ها، مزایا و معایب آن پرداختیم . تسمه‌کش ‌های پنوماتیک یا بادی یکی از دستگاه‌های پرطرفدار است که در صنایع مختلف همچون لجستیک و حمل‌‌ونقل ، صنایع تولیدی ، ساختمان و خرده‌فروشی مورد استفاده قرار می گیرد.

Write a comment
Blog archive