طناب مهار چیست و چه کاربردی دارد؟

به طناب نایلونی و پلاستیکی که در صنعت حمل و نقل از جمله کشتیرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، طناب مهار می گویند. طناب مهار در صنعت کشتیرانی کاربرد بسیار گسترده ای دارد. کشتی‌ها به وسیله طناب مهار پهلو می گیرند. همچنین بستن و نگه داشتن کشتی در اسکله از طناب مهار استفاده می شود. در این مقاله به طناب مهار و کاربردهای آن می پردازیم همراه ما باشید.

طناب مهار چیست؟

به طناب نایلونی و پلاستیکی که در صنعت حمل و نقل از جمله کشتیرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، طناب مهار می گویند. طناب مهار در صنعت کشتیرانی کاربرد بسیار گسترده ای دارد.

طناب‌های دریایی با توجه به جنس الیاف به کار رفته در آن‌ها، از نظر ساختمان، از لحاظ استحکام و عوامل دیگر دسته‌بندی می‌شوند. معمولا این نوع طناب از تابیدن نخ‌های مصنوعی پلی اتیلن و پلی پروپیلن تولید می شوند. این نوع طناب ها دارای استحکام و مقاومت زیادی در برابر وزن بالا هستند به همین دلیل در تولید طناب دریایی این نخ‌ها مورد استفاده قرار می گیرند.

شستشوی صحیح به منظور افزایش طول عمر طناب

انواع طناب دریایی پلاستیکی بر اساس کاربرد

بر اساس کارایی و کاربردی طناب‌های دریایی به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند:

  • طناب مهار کشتی، لنگر اندازی و پهلو گیری

همانطور که گفتیم از طناب مهار در صنعت کشتیرانی استفاده می‌شود. به همین علت این طناب به نام طناب کشتیرانی هم شناخته می‌شود. همیشه طناب نقش بسیار مهمی در این صنعت داشته است. در صنعت کشتیرانی از طناب مهار برای موارد مختلفی استفاده می‌شود. به وسیله طناب مهار کشتی‌ها پهلو می گیرند. همینطور به منظور بستن و نگه داشتن کشتی در اسکله از طناب مهار استفاده می‌شود. علاوه براین برای مهار و نگه داشتن صندوق‌ها و بسته بندی‌ها در کشتی نیز از طناب مهار استفاده می شود.

  • طناب کشتی یدک کش

محکم بودن طناب اتصال مهم‌ترین اصل در یدک‌ کشی است. طناب یدک کش باید به اندازه ای محکم باشد که در هر گونه شرایطی پاره نشود.

  • طناب صیادی

صیادان و لنج داران از طناب صیادی برای مصارف دریایی و در صنایع شیلات استفاده‌ می کنند. طناب صیادی با توجه به آن که آب کمی به خود جذب می‌کند و عایق الکتریکی بودن و از همه مهم‌تر در برابر سایش مقاوم و محکم است کاربرد زیادی دارد. طناب صیادی از مواد پلیمری پلی پروپیلن و پلی اتیلن تواید می‌شود و دارای یو وی است.

کاربردهای طناب مهار

از کاربردهای طناب مهار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کشیدن وسایل سنگین
  • رنگ آمیزی
  • بالا و پایین رفتن از ارتفاع در کشتی
  • برپایی بادبان
  • امور مخابراتی
  • حمل و نقل وسایل در کشتی
  • تمیز کردن کشتی

انواع طناب مهار

انواع طناب مهار

بر اساس سایز طناب‌ مهار انواع مختلفی دارد که عبارتنداز:

طناب  (rope) : به طناب‌هایی که قطر آن‌ها بیش از 2.54 سانتی متر باشد طناب (rope) گفته می‌شود.

ریسمان (cord) : به طناب‌هایی که قطر آن‌ها کمتر از 2.54 سانتی متر باشد ریسمان (cord) گفته می‌شود.

نخ دولا (thread) : به طناب‌هایی که از ریسمان نازک ساخته شوند و دارای انعطاف پذیری بالا باشند، نخ دولا (thread) گفته می‌شود.

سخن پایانی

طناب های مهار اگر از جنس پلاستیکی باشند با نام طناب دریایی پلاستیکی شناخته می‌شوند. طناب‌های مهار یا کشتیرانی به علت داشتن کاربردهای گفته شده ، باید بسیار محکم و به صورت بافته شده باشند. می توان برای اینکار از طناب‌های فولادی استفاده کرد. اما باید به این نکته توجه کنید که نگهداری از طناب فولادی کار بسیار دشواری است.

Write a comment
Blog archive