پوشش های سنگی نما و انواع آن

به طور طبیعی، سنگ از ابتدا، جزء مصالح ساختمانی بوده است. مهم ترین مزایای استفاده از روکش سنگی استحکام، دوام، جذابیت و زیبایی آن است. نحوه بکارگیری ویژگی های بی شماری که می تواند ظاهر هر نمای بیرونی یا داخلی را ارتقاء بخشد، درک صحیح از روکش سنگی برای استفاده مناسب در پروژه مهم است. در انتخاب بهترین نوع سنگ، معماران باید عوامل مختلفی ازجمله ظاهر، استفاده در نظر گرفته شده، اندازه پروژه و از همه مهم تر ترکیبی را در نظر بگیرند که استحکام و دوام کافی را فراهم می آورد.

گروه بندی سنگ ها

برای دستیابی به یک سیستم ثابت و مطمئن برای روکش سنگ، ضروری است که پیامدهای وزن و خصوصیات سنگ طبیعی را در اوایل کار در نظر بگیرید.

روکش سنتی سنگ دست چین

روکش سنتی دست چین سنگ روشی در تاریخ است که به موجب آن سنگ طبیعی به یک ساختار پشتیبان ساخته شده از قبل متصل می شود. این عناصر باهم، پوشش بیرونی یک ساختمان را فراهم می کنند.

سیستم های پوششی سنتی دست چین وزن و سنگینی سنگ را به اتصالات باربر واقع در صفحه های کف منتقل می کنند. این سیستم ها باید شامل اتصالات حرکتی و اتصالات فشاری باشند. متداول ترین انواع سنگ طبیعی که برای سیستم های پوششی دست چین مورداستفاده قرار می گیرد گرانیت، سنگ آهک و ماسه سنگ است، اما از سنگ مرمر و تخته سنگ نیز استفاده می شود.

سنگ دیوار

صفحات سنگی بارانی

سنگ طبیعی محبوبیت فزاینده ای به عنوان ماده ای استخراج شده برای ساخت نمای با کاربرد بالا و چشمگیر صفحات سنگی بارانی دارد. پنل های سنگی نصب شده بر وجه ساختمان با استفاده از سیستم پنهان یا سیستم پیوست در معرض. نماهای سنگی بارانی معمولاً پشت خالی است و شامل یک سیستم حفره دار به عنوان زهکشی داخلی که رطوبت پشت این نما که ممکن است نشت کند را به آسانی جمع آوری کند.

بازالت

بازالت سنگی آتش فشانی به صورت تیره، آبی، یا خاکستری است که برای کاربردهای داخلی و خارجی روکش دیوار مناسب است. به نظر می رسد بازالت بسیار ریزدانه ای است و متداول ترین نوع سنگ آتش فشانی است که در سیر معماری مورداستفاده قرار می گیرد. یکی از کیفیت قابل توجه بازالت این است که دارای ظرفیت عایقی بسیار بالا است

سنگ آبی (Bluestone)

نام تجاری مورداستفاده برای تعدادی از انواع سنگ ساختمان است. ازجمله بازالت و سنگ آهک، این دسته حداقل بیست نوع سنگ متفاوت بارنگ آبی را شامل می شود.
گرانیت یک سنگ درشت دانه ساخته شده از کریستال های به هم گیرکرده است. یکی از متداول ترین انواع سنگ ها است و بسیار محبوب در ساختمان سازی برای کاربردهای داخلی و خارجی می باشد. گرانیت به دوام و پایداری اش و همچنین رنگ ها و بافت های متنوعش شناخته شده می باشد.

سنگ آهک

سنگ آهک برای تنوع زیبایی شناختی و انعطاف کاربرد ستایش شده است. ازلحاظ رنگی، سنگ آهک طیفی از سفید خالص، بژ تا انواع رنگ غلیظ قهوه ای با رگه های متنوع تا آبی را شامل می شود. بافت سنگ آهک از رنگ کرم و ملایم تا تند و بارگه های خشن را شامل می شود. سنگ آهک گزینه بسیار مناسبی برای چهره ساختمان است زیرا که می توان آن را حکاکی کرد و به نسبت شکل دادنش به آسانی صورت می گیرد.

سنگ آهک

مرمر

مرمر تاریخی غنی و پرهیاهو داشته است. سنگ مرمر زمانی از مواد برتر گزینه های موجود برای معمار بوده ولی دشواری های ساخت با سنگ مرمر و توسعه گزینه های ارزان تر منجر به کاهش استفاده از آن به عنوان یک گزینه در نماسازی شده است. بااین حال بسیاری از معماران معاصر در تلاش هستند تا مرمر را به دوران شکوه قبلی خود بازگردانند.

سنگ مرمر

سنگ لوح

سنگ لوح یا اسلیت سنگ دگرگونی ریزدانه ای است که به عنوان یک ماده ساختمانی بهینه برای روکش داخلی و خارجی کاربرد دارد. تخته سنگ به دلیل ظرافت و ماندگاری بالا، دوام بالا، مقاومت عالی در برابر آب و نیاز کم به اقدامات نگهداری، به یک عنصر معماری مستقل در طراحی مدرن تبدیل شده است.

سنگ آنتیک

این روزها در معماری خانه‌ها، زیبایی و دکوراسیون حرف اول را می‌زند. طراحان برای رسیدن به این هدف نیازمند سنگ‌های ساختمانی هستند که علاوه بر زیبایی و طرح‌های متنوع، دارای فاکتور‌های کیفیت، مقاومت و قیمت مناسب هم باشند. به همین دلیل به سراغ سنگ آنتیک رفتند. ولی سنگ آنتیک چیست؟

سنگ آنتیک

طراحی سنگ آنتیک در دیوار آشپزخانه

سنگ آنتیک

نمونه طراحی سنگ آنتیک برای دیوار

سنگ آنتیک چیست؟

سنگی است که از کنار هم قرار گرفتن قطعات شکسته و خرده سنگ‌ها کنار هم به وجود می‌آید. این خرده سنگ‌ها با چسب‌هایی با پایه رزینی به هم متصل می‌شوند و حاصل این فرایند به وجود آمدن سنگی با زیبایی و خصوصیات ویژه به نام سنگ آنتیک است. این سنگها معمولاً از سنگ‌های طبیعی تراورتن و مالون تشکیل شده است که بدون تغییر در رنگ و با هنر دست و به صورت طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سنگ‌های آنتیک به دو صورت طبیعی و مصنوعی در بازار یافت می‌شوند. سنگ آنتیک طبیعی از خرده سنگ‌های طبیعی در جنس، رنگ و اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود معمولاً از سنگ‌های تراورتن برای تولید آن استفاده می‌شود.

سنگ آنتیک

نمونه طرح سنگ آنیک در آشپزخانه

سنگ انتیک

نمونه طرح سنگ آنتیک در حمام

 

انواع سنگ آنتیک

سنگ آنتیک سنگ آنتیک با توجه به مدل و شکل ظاهری به سه دسته اصلی سنگ قیچی یا گیوتین، سنگ پازلی و سنگ پروفیل تقسیم می‌شود.

سنگ قیچی یا گیوتین

سنگ‌ قیچی (گیوتین) با روی هم چیدن قطعات شکسته سنگ و چسباندن آنها با ملات رزینی ساخته می‌شود. قطعات این سنگ با گیوتین خرد می‌شوند و به همین دلیل به آن سنگ گیوتین می‌گویند. بعضی از انواع سنگ قیچی به شکل مستطیل و با ابعاد تقریبا 1.5 تا 5 سانتی‌متر و بدون پرداخت سطحی تولید شده و بعضی دیگر نیز به شکل مربع و مستطیلی، به طول 10 تا 30 سانتی‌متر و عرض 5 سانتی‌متر تولید می‌شوند. سنگ‌ قیچی از مهم‌ترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که در کنار کاغذ دیواری و رنگ، نمای زیبایی را به خانه‌ها می‌بخشند. قیمت سنگ آنتیک گیوتین با توجه به سنگ‌های مورد استفاده و اندازه آنها متغیر است.

سنگ آنتیک پازلی

سنگ آنتیک پازلی یکی دیگر از انواع سنگ آنتیک است. به خاطر قطعات منظم این سنگ که مانند پازل‌های کنار هم چیده شده است، سنگ پازلی نامیده می‌شود. سنگ پازلی برش‌هایی منظم دارد و در شکل‌ها و طرح‌های مختلف تولید می‌شود. قیمت سنگ آنتیک پازلی بسته به مواد و اندازه‌های مختلف سنگ‌های سازنده آن متفاوت است.

سنگ پروفیل یا سنگ سه بعدی

سنگ آنتیک پروفیل، سطحی یکدست و بدون زبری دارد و لبه‌های آن به‌صورت خمیده هستند. از ابزارهای نیم‌گرد یا تمام گرد برای شکل‌دهی به سنگ پروفیل استفاده می‌شود. معمولا این نوع سنگ سطحی صیقلی داشته و در هر قالب آن از قطعات کوچک سنگ استفاده می‌شود. انواع سنگ پروفیل آنتیک با توجه به مواد و سایزهای مختلف آن قیمت متفاوتی دارند.

سنگ آنتیک

سنگ آنتیک در اتاق پذیرایی

سنگ آنتیک

نمونه سنگ آنتیک در طراحی دکوراسیون

موارد استفاده سنگ آنتیک

سنگ آنتیک به طور کلی از سنگ آنتیک برای تزیین نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. سنگ آنتیک دکوراسیون داخلی با ابعاد مختلف و مدل‌های متنوعی در بازار موجود است. سنگ آنتیک کاربردهای متعددی دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم: سنگ آنتیک نمای ورودی ساختمان سنگ آنتیک آشپزخانه سنگ آنتیک آجری برای دیوار اتاق پذیرایی سنگ آنتیک بین کابینتی سنگ آنتیک پشت تلویزیونی سنگ آنتیک مناسب دیوار دور شومینه سنگ آنتیک دیوار دفتر کار در مجموع سنگ‌ آنتیک بیشترین کاربردها را در پوشش کف و دیوار پله‌ها و اتاق خواب، اتاق نشیمن و سالن پذیرایی، لابی، پارکینگ، سرویس بهداشتی و حمام، ویترین مغازه‌ها و اماکن تجاری، نقاشی‌های سنگی و دکوراسیون ویلاها و هتل‌های مجلل دارد. همچنین، از این نوع سنگ در فضاهای بهداشتی مانند بیمارستان‌ها، سالن‌های غذاخوری، سالن‌های مطالعه و درمانگاه‌ها استفاده می‌شود. بیشتر سنگ‌های آنتیک مطابق فناوری نانو ساخته شده و پرداخت می‌شوند؛ بنابراین نماهای ساخته شده با این سنگ‌ها باکتری و جلبک جذب نمی‌کنند و می‌توان بدون مشکل از آنها استفاده کرد.

سنگ آنتیک

طراحی دکوراسیون با سنگ آنتیک

سنگ آنتیک

طراحی دیوار با سنگ آنتیک

 

Write a comment
Blog archive