کاربرد انواع طناب های مصنوعی در مشاغل مختلف

طناب مصنوعی به علت داشتن وزن سبک، مقرون به صرفه بودن و مقاومت بالا در برابر سایش از محبوبیت زیادی برخوردار است. طناب‌های مصنوعی اولیه جهت استفاده در صنایع طناب دریایی و ماهیگیری کاربرد داشتند. این طناب‌ها از پلی اتیلن پیشرفته ساخته شده است، به طور قابل توجهی ایمن‌تر از کابل فولادی است و اکنون در اکثر کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله اطلاعات بیشتری در این باره ارائه خواهیم داد .

طناب مصنوعی چیست؟

طناب‌های مصنوعی به علت ماندگاری بالایی که در مقایسه با طناب های طبیعی دارند بسیار محبوب هستند . طناب‌ های مصنوعی حدود 30 درصد در مقایسه با طناب‌های طبیعی بیشتر عمر می کنند . علاوه براین ، طناب‌های مصنوعی در برابر آب، اشعه ماوراء بنفش، کپک و کپک آسیب کمتری می‌بینند و برای استفاده در فضای باز عالی هستند. پلی استر ، نایلون و پلی پروپیلن مواد مورد استفاده برای ساخت طناب‌های مصنوعی هستند .

با وجود اینکه طناب‌های مصنوعی در صورت خیس شدن منقبض نمی‌شوند، اما قرار گرفتن در برابر حرارت زیاد می‌تواند سبب ذوب شدن طناب شود و قدرت آن را به مرور زمان کاهش خواهد داد. طناب‌های مصنوعی الاستیک‌تر و ضربه گیرتر از طناب‌های طبیعی هستند به همین دلیل آن ها را برای کاربردهایی همچون بلند کردن و بکسل به گزینه ای عالی تبدیل می‌کند. همچنین اکثر طناب‌های مصنوعی را می‌توان بازیافت کرد .

بیشتر بخوانید : معرفی طناب طبیعی و انواع آن

مزایای طناب مصنوعی

از مهم ترین ویژگی‌های طناب مصنوعی می توان به مزایای ایمنی آن اشاره کرد . این ‌طناب ها در هنگام بارگذاری انرژی ذخیره نمی‌کند و بسیار سبک وزن است. به معنا که اگر مشکلی پیش بیاید و طناب پاره گردد ، بدون به وجود آمدن آسیب روی زمین میفتد . از سوی دیگر ، سیم طناب فولادی ، مقدار زیادی انرژی را تحت بار ذخیره می‌کند و در صورت شکستن، با شدت زیاد به عقب بر می‌گردد و شلاق می‌زند. این موضوع می‌تواند سبب آسیب دیدن جدی به افرادی شود که در فرآیند وینچینگ شرکت دارند.

طناب مصنوعی همچون سیم طناب‌های فولادی دارای پارگی یا سوراخ‌های سیم نیستند، پس هیچ شانسی برای آسیب دیدگی غافلگیر کننده دست در حین کار با طناب مصنوعی وجود ندارد . طناب های مصنوعی بسیار سبک‌تر از طناب های فولادی هستند و همین موضوع سبب کاهش احتمال کشیدگی و خستگی بدن در هنگام کار با طناب خواهد شد . طناب مصنوعی تا 80 درصد سبک‌ تر هستند که همین مسئله حمل و جابجایی آن ها را بسیار آسان‌تر می‌کند. علاوه براین طناب مصنوعی مقاومت شکستگی 30 تا 90 درصد بیشتری نسبت به طناب های فولادی دارند .

مزایای طناب مصنوعی

انواع طناب مصنوعی

  • طناب پلی اتیلن

طناب پلی اتیلن مناسب برای کاربردهای گوناگون در فضای باز و دریایی هستند . معمولا این طناب ها در ماهیگیری، قایقرانی، باغبانی، کمپینگ و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند و علاوه براین برای ساخت باکس حیوانات خانگی نیز کاربرد دارند . طناب های پلی اتیلن کیفیت ساخت بالایی دارند و در رنگ‌های مختلف به فروش می‌رسد .

مزایای طناب پلی اتیلن عبارتند از :

طناب پلی اتیلن در برابر سایش، UV، پوسیدگی و آب مقاوم است .

طناب پلی اتیلن در صورت خیس شدن شکل خود را حفظ می‌کند .

طناب پلی اتیلن در هنگام خیس شدن قدرت خود را از دست نمی‌دهد .

طناب پلی اتیلن آب را جذب نمی‌کند .

طناب پلی اتیلن ضربه گیر خوبی است.

  • طناب پلی پروپیلن

این طناب که به نام طناب مصنوعی نیز شناخته می‌شود، طنابی همه کاره‌ است که برای طیف وسیعی از کاربردهای روزمره و تجاری از جمله کار در اطراف خطوط برق مورد استفاده قرار می گیرد . طناب پلی پروپیلن با کیفیت بالا در رنگ‌های مشکی، زرد، سبز، نارنجی و سفید ساخته می‌شود .

از جمله مزایای این طناب عبارتند از :

طناب پلی پروپیلن در برابر پوسیدگی و آب مقاوم است.

طناب پلی پروپیلن قوی و بادوام است.

طناب پلی پروپیلن آب را جذب نمی‌کند.

طناب پلی پروپیلن وزن سبکی دارد.

طناب پلی پروپیلن قابلیت اتصال خوبی ایجاد می‌کند.

  • طناب نایلونی

طناب‌های نایلونی یکی از قوی‌ترین طناب های مصنوعی موجود در بازار هستند. طناب های نایلونی برای ایمن کردن قایق‌ها مناسب هستند، به این دلیل که می‌تواند ضربه و همچنین کشش را جذب کرده و به طول اولیه خود برگردانند.

طناب‌های نایلونی قوی و بادوام هستند .

طناب‌های نایلونی استحکام بالا و خواص سایش خوبی دارد .

طناب‌های نایلونی به ویژه برای بارهای دینامیکی انعطاف پذیر هستند .

طناب‌های نایلونی وزن سبکی دارند.

طناب‌های نایلونی آب را جذب نمی‌کنند.

طناب کوهنوردی

کاربردهای انواع طناب مصنوعی

انواع طناب بسته بندی : طناب بسته بندی قیمت مناسبی دارد و رنگ‌های متنوع در بازار به فروش می‌رسد و کاربرد زیادی در بسته بندی محصولات مختلف دارد.

طناب مهار : از طناب مهار می‌توان برای برپایی چادر، حمل و نقل، صخره نوردی، قایقرانی و سایر موارد استفاده کرد.

طناب ماهیگیری : طناب ماهیگیری دارای ویژگی‌های عدم جذب آب، استحکام بالا، عایق الکتریکی و ... می باشد، به همین علت برای مصارف دریایی و کابل کشی مخابرات مناسب است .

طناب کوهنوردی : طناب کوهنوردی دارای استحکام بالایی است و تحمل وزن انسان را دارد، به همین علت در کوهنوردی کاربرد زیادی دارد .

سیم بکسل : از این طناب برای حمل اجسام سنگین، یدک کشی ماشین و .... استفاده می کنند .

سخن پایانی

طناب های مصنوعی بیشترین کاربرد را در صنعت و دیگر فعالیت ها دارند . این طناب ها رنگ بندی بیشتر و تنوع بالایی دارند .مقاومت و قیمت طناب های مصنوعی نسبت به سایر طناب ها بیشتر است.

Write a comment
Blog archive