سنگ های آنتیک از چه جنسی هستند؟

 

سنگ های آنتیک از چه جنسی هستند؟

 

 

به علت فراوانی سنگ در طبیعت، این ماده از گذشته تا به امروز  در ساختمان ‌سازی و تزیین خانه ‌ها کاربرد زیادی داشته است. با بهره مندی از سنگ‌ روی دیوار و سطوح مختلف به نمای خانه جلوه زیبایی خواهد داد. در حال حاضر  استفاده از فناوری‌ های مدرن جایگزین‌های مناسبی جهت سنگ طبیعی ساخته می ‌شود.جنس سنگ آنتیک مصنوعی به عنوان مواد جایگزین برای سنگ طبیعی شناخته می شود. افراد زیادی در انتخاب سنگ مصنوعی یا طبیعی مردد می باشند که نمی ‌دانند کدام گزینه برای آن ها بهتر خواهد بود.

 

ما در ادامه به بررسی آن میپردازیم تا بتوانید تصمیم درستی را برای انتخاب سنگ آنتیک خود بگیرید.

 

 

 

 

 

 

 

سنگ آنتیک چیست؟

 

آنتیک کلمه‌ای انگلیسی و به معنای شیء قدیمی و ارزشمند می باشد. در واقع اشیایی که بیش از 100 سال قدمت داشته باشند، آنتیک و عتیقه شناخته خواهد شد؛ ولی معنای سنگ آنتیک کاملا متفاوت خواهد بود. در گذشته انسان‌ها قطعات شکسته سنگ و سنگریزه را جمع‌آوری می نمودند و از آن ها جهت ساخت ابزار و وسایل بهره برداری می نمودند. انسان‌ها 8000 سال قبل از میلاد مسیح و در فرانسه و اسپانیای امروزی سنگ ریزه‌های قرمز را با نقاط و خطوط مواج تزیین می ‌کردند.

سنگ ‌های آنتیک در دو دسته طبیعی و مصنوعی در بازار ارائه می گردد. سنگ آنتیک طبیعی از قطعات سنگ طبیعی و به خصوص تراورتن ساخته می ‌شود؛ ولی جنس سنگ آنتیک مصنوعی از سمنت پلاست (Cement Plast) بوده و ویژگی‌ها و رنگ‌های متنوعی را در بر می گیرد. در سنگ آنتیک بیشتر از قطعات فرآوری شده‌ی تراورتن، مرمر، اونیکس و ترونیکس استفاده می‌ گردد.

 

 

 

 

 

 

 

ویژگی سنگ‌های مصنوعی

 

۱- تنوع در رنگ با امکان اجرای طرح‌ های مختلف و دلخواه

۲- سبک‌تر از سنگ‌های طبیعی و با وزن مخصوص که باعث کاهش اثر زلزله بر ساختمان خواهد شد.

۳- امکان جذب آب در حد صفر

۴- عدم محدودیت در ابعاد تولیدی با نصبی همانند سنگ طبیعی

۵- استقامت (کشش و فشار) بالاتر از سنگ ‌های طبیعی

۶- اسکوب سرخود است. بدین معنی که برخلاف سنگ‌های طبیعی در اثر عوامل جوی و عدم چسبندگی به مرور زمان از بدنه ساختمان جدا نمی‌شود

۷- در برابر عوامل جوّی مقاومت بالایی دارد

۸- استحکام و انسجام بالا

۹- تنوع‌پذیری بالا

۱۰- نصب راحت و بدون دردسر

 

 

 

 

 

 

 

 

کاربرد سنگ آنتیک نیم گرد مرمر

 

این محصول به دلیل جنسی که از سنگ های مرمر دارد، دارای خواص درمانی و انرژی بخشی فراوانی بوده واستفاده از آن در فضاهای داخلی می تواند در کاهش تنش و استرس کمک فراوانی کند. از کاربرد های این سنگ عبارت اند از :

  • ستون های داخلی و خارجی ساختمان
  • دیوارپوش در نمای داخلی
  • دیوار تی وی روم
  • دیوار بالا و اطراف شومینه
  • سالن پذیرایی
  • سرویس حمام و دستشویی
  • دیوارپوش راه پله و اتاق خواب
  • سنگ تزئینی دیوار بین کابینتی و پشت سینک

 

 

انواع سنگ آنتیک

 

انواع سنگ آنتیک با توجه به مدل و شکل ظاهری به سه دسته اصلی سنگ قیچی یا گیوتین، سنگ پازلی و سنگ پروفیل تقسیم می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

سنگ قیچی یا گیوتین

 

سنگ‌ قیچی (گیوتین) با روی هم چیدن قطعات شکسته سنگ و چسباندن آنها با ملات رزینی ساخته می ‌شود. قطعات این سنگ با گیوتین خرد می گردد و به این علت به آن سنگ گیوتین می‌ گویند. بعضی از انواع سنگ قیچی به شکل مستطیل و با ابعاد تقریبا 1.5 تا 5 سانتی‌متر و بدون پرداخت سطحی تولید می شود.

 

سنگ آنتیک پازلی

 

سنگ آنتیک پازلی به عنوان دیگر انواع سنگ آنتیک می باشد. به دلیل قطعات منظم این سنگ که همچون پازل‌ های کنار هم چیده می شود، سنگ پازلی می گویند. سنگ پازلی برش‌ هایی منظم داشته و در شکل‌ ها و طرح‌ های مختلف تولید می گردد. قیمت سنگ آنتیک پازلی با توجه به مواد و اندازه‌ های مختلف سنگ ‌های سازنده آن متفاوت خواهد بود.

 

سنگ پروفیل یا سنگ سه بعدی

 

سنگ آنتیک پروفیل، سطحی یکدست و بدون زبری داشته و لبه‌های آن به شکل خمیده می باشند. از ابزارهای نیم‌گرد یا تمام گرد در جهت شکل‌ دهی به سنگ پروفیل استفاده می گردد. اغلب این نوع سنگ سطحی صیقلی دارد و در هر قالب آن از قطعات کوچک سنگ استفاده می‌ گردد. انواع سنگ پروفیل آنتیک با توجه به مواد و سایزهای مختلف آن قیمت متفاوتی خواهد داشت.

 

نظافت سنگ های آنتیک

 

سنگ های آنتیک به علت برخورداری از سطح زبر، آلودگی را به خود جذب می کنند و سطح آن ها زود کثیف می گردد. برای نظافت این سنگ ها می توانید به وسیله ی محلول صابون و یا شوینده های مخصوص استفاده نمایید. به هیچ وجه از محلول های اسیدی برای شستن این سنگ ها استفاده نشود، زیرا که اسید به سنگ آسیب می زند و ظاهر آن را زشت می کند و به مرور زمان سنگ از بین می رود.

 

 

 

 

 

 

 

 

مزایای استفاده از سنگ آنتیک

 

استفاده از این سنگ در نمای خارجی ساختمان می تواند برای شما مزایای خیلی زیادی داشته باشد. همانطور که می دانید به علت فرایند تولید سنگ آنتیک، این سنگ از مدل، طرح، رنگ و اندازه های بسیار زیادی برخوردار می باشد.

 

 

بنابراین هر فرد می تواند در زمان استفاده از این سنگ در نمای خارجی ساختمان خود، مدل مورد نظرش را از بین انبوه مدل ها انتخاب نماید. با توجه به اینکه  این سنگ از حجم نسبتا کمی برخوردار می باشد به سادگی می توانید آن را جا به جا کنید و از نظر حمل و نقل مشکلی نخواهید داشت.

 

 

سنگ های آنتیک در برابر خراشیدگی و آتش کاملا مقاوم بالایی دارند؛ بنابراین  پس از سالیان دراز نیز کیفیت خود را از دست نخواهند داد و همچنان ظاهر زیبای خود را حفظ  خواهند کرد.

 

 

سنگ ساختمانی آنتیک از شستشوی بسیار آسانی برخوردار بوده  و شما می توانید در مواردی با شستن این سنگ ها نمای خارجی ساختمان را مانند روز اول تمیز و درخشان کنید. اگر قصد دارید این سنگ را بر سطوحی مانند دیوار گچی، سیمانی یا سرامیکی بچسبانید؛ بسیار راحت خواهید بود. زیرا این سنگ دارای خاصیت چسبندگی بسیار بالایی است و به راحتی به سطوح مختلف می چسبد.

 

 

سنگ ساختمانی آنتیک بسیار زیبا است و طراحان معمولا با استفاده و به کارگیری این سنگ در نمای داخلی یا خارجی ساختمان، از ظاهر آن برای شیک شدن و خاص به نظر رسیدن محیط استفاده می کنند. سنگ ساختمانی آنتیک دارای عایق مناسب گرما و صدا است. در نتیجه کاربرد این سنگ تنها به زیباسازی نمای بیرونی ساختمان مربوط نمی شود و همچنین عایق خوبی برای صدا و گرما است.

 

 

 

 

 

 

 

سخن پایانی :

 

 

سنگ آنتیک سنگی بوده که از کنار هم قرار گرفتن قطعات خرد شده ی سنگ ها و شکسته شده، ایجاد می شود. این قطعه سنگ های تزیینی توسط چسب های مخصوص با پایه ی رزینی به هم متصل و به دیوار می چسبند.

 

 

سنگ مصنوعی از تركیب مجدد سنگ های طبيعی با مواد افزاينده دیگر ایجاد می شوند  كه به آن هـا وزن كمتری خواهد داد و در نهایت  نصب آن ها سریع تر صورت می گیرد. جهت آنكه بدانیم سنگ های مصنوعی از چه چیز سـاخته شده اند به اختصار می توان گفت كه سـنگ  مصنوعی از تركیب سـیمان، رس ها، آگرگات هـای سـنگ های ضـایعاتی و خاكهای سبك وزن ساخته می شوند.

 

 

مواد استفاده شده  در این سنگ ها به طور کلی كیفیتی مبتنی بر ملاحظات محیطـی و انسانی دارند. رنگدانه های اكسید آهن رنگ مورد نظر را به سنگ مصنوعی می دهد. تركیبی كه از این راه به دست می آید در قالب هایی ریخته می شود كه از نقش و نگارهای سنگ های طبیعی برخوردار هستند و به این سنگ ها سیمایی كاملا طبیعی خواهند بخشید

 

 

شما می توانید برای خرید انواع سنگ آنتیک به وبسایت نیلان کو مراجعه نمایید.

 

Write a comment
Blog archive