معرفی طناب کوهنوردی و انواع و کاربرد آن

 

 

معرفی طناب کوهنوردی و انواع و کاربرد آن

 

سلامتی و جان افراد در عملیات نجات‌، ‌کوه‌ نوردی و سنگ‌نوردی، به نوع طناب ‌کوه‌نوردی وابسته خواهد بود. طناب کوهنوردی ، نجات دهنده جان هزاران نجاتگر و کوه‌ نورد می باشد . بنابراین با توجه به این موضوع لازم است تا در زمان خرید طناب کوهنوردی انواع آن را شناخته و با توجه به نیاز خود بهترین نوع آن را خریداری نمایید.

 

 

 

 

 

ساختمان طناب

 

طناب ها از لحاظ نوع ساخت به دو دسته تقسیم می شوند:

 

هسته‌ای

 

کاربرد اصلی این نوع طناب در کوهنوردی می باشد. طناب‌های کوهنوردی از ساختار هسته‌ای برخوردار می باشند  که تقریبا 75 درصد آن را هسته تشکیل می‌ دهد و دارای مقاومت بالایی می باشند. این نوع طناب از دو قسمت تشکیل شده است:


هسته: اغلب جنس آن پرلون می باشد. ویژگی کشش پذیری این نوع طناب به علت هسته آن بوده و رشته‌ های هسته طناب توسط دو روش تابیدن (پیچ دادن) و بافتن (گیس) در کنار یکدیگر قرار می‌ گیرند.


پوسته: از جنس پلی آمید-محافظت از عوامل خارجی

 

بافته‌ای

 

این نوع طناب با الیاف طبیعی و مصنوعی قابل تولید خواهد بود و از مقاومت کمتری برخوردار می باشد.

 

 

 

 

 

 

نه طناب کوهنوردی مناسب انتخاب کنیم؟

 

    اگر قصد خرید طناب متناسب با فعالیت خود را دارید می بایست به چهار مشخصه اصلی آن  توجه کنید که عبارتند از نوع، قطر و طول، مشخصات رفتاری آن و درجه ایمنی طناب که در این بخش به ارائه تعریف نسبت به این موارد می‌پردازیم.

 

  • نوع طناب: انواع مختلف طناب با توجه به کاربرد در بازار وجود دارد که تک طناب‌ها، نیم طناب‌ها، طناب‌های دو قلو و استاتیک از آن جمله هستند.
  • قطر و طول: این دو پارامتر تاثیر مستقیمی روی وزن، کارایی و دوام طناب دارند.
  • مشخصه رفتاری طناب: شاخصه‌هایی مانند خشک بودن طناب و یا دارا بودن نشانگر میانی از جمله مواردی هستند که می‌توانند در انتخاب شما تاثیرگذار باشند.
  • درجه ایمنی: درجات ایمنی ارائه شده برای طناب‌ها معمولا متاثر از سه پارامتر بالا هستند، بنابراین مجموعه تست‌های استانداردی بر روی این تجهیزات انجام می‌شود و نتایج آن توسط تولید کننده در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاییدیه انواع طناب ‌کوه‌نوردی

 

طناب‌ها می بایست مورد تایید اتحادیه جهانی انجمن‌های ‌کوه‌نوردی یا مسئول تامین استاندارد باشند. بهتر است  که از طناب‌ هایی استفاده گردد که از استاندارد اتحادیه اروپا برخوردار است.

روکش طناب ‌کوه ‌نوردی اغلب از جنس نایلون و پلی آمید و جنس هسته آن از پرلون می باشد که به طرز خاصی بافته می گردد .طناب‌های ‌کوه ‌نوردی از قطر‌ها و کاربردهای متنوعی برخوردار می باشد.تنوع میزان قطر طناب به میلیمتر بر حسب کاربرد آن معین می گردد که در نهایت باد بتواند وزن و شوک‌های متفاوتی را بر حسب کیلوگرم تحمل کند. اغلب طناب های سایز فرد برای سنگ ‌نوردی و سایز زوج برای یخ ‌نوردی کاربرد دارد.

 

طناب ‌کوه‌نوردی دارای رشته‌هایی موازی و سفید رنگ از جنس ابریشم مصنوعی و پریلون در داخل یک روکش محافظ رنگارنگ و بافتی می باشند. در شرکت‌های مختلف تولید کننده طناب ‌کوه‌نوردی، رنگ و یا شکل بافت این روکش متفاوت است.

 

در دو سر طناب یک نوار چسب سفید رنگ وجود دارد که مشخصات طناب از قبیل قطر، طول، کاربرد، خصوصیات فیزیکی و … با علائمی مشخص و استاندارد نوشته شده است. برخی از خصوصیات فیزیکی که در طناب های جدید دیده ‌می‌ شود عبارتند از :

ضد آب بودن مخصوص صعود‌های زمستانی، غارنوردی و یا دره نوردی

 

مقاومت در برابر سایش به لبه‌های تیز و برنده، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و … .

 

انواع طناب کوهنوردی از نظر ساختار کلی!

 

 

 

 

 

 

 

 

کاربرد طناب های مورد استفاده برای کوهنوردی در دو نوع  طناب های دینامیک و طناب های استاتیک مشهور می باشند.

 

-طناب های استاتیک

 

همان طور که از نام این طناب نیز پیداست ، ساختار آن به گونه ای طراحی شده است که با اعمال بار ۸۰ کیلوگرمی ، طول آن از ۱۰% کل طول طناب بیشتر نشود. این نوع طناب ها بیشتر برای کار در ارتفاع ، رشته های غارنوردی ، دره نوری و… کاربرد دارند.

 

-طناب های دینامیک

 

این نوع طناب بیشتر برای صعود مورد استفاده قرار گرفته و ساختار آن به گونه ای ساخته شده است ، که با اعمال بار ۸۰ کیلوگرمی ، طول آن از ۴۰% کل طول طناب بیشتر نشود. این نوع طناب ها به سه دسته بندی اصلی تقسیم می شوند ، که عبارتند از: تک طناب ، نیم طناب و زوج طناب

 

-تک طناب

 

یک نوع طناب دینامیک بوده که بیشتر مناسب افراد مبتدی و صعود های ساده است. تک طناب برای استفاده در مسیر های ریزشی ویا زیگزاگی مناسب نخواهد بود.

-نیم طناب

 

نیم طناب در واقع دو رشته طناب بوده و ایمنی به مراتب بیشتری در مقایسه با تک طناب دارد. این نوع طناب دینامیک ، بیشتر برای مسیر های ریزشی ، زیگزاگ و همین طور یخ نوری بیشتر کاربرد دارد. در هنگام استفاده از این نوع طناب ، باید به این نکته توجه داشته باشید ، که هر رشته آن باید در داخل یک میانی جداگانه قرار بگیرد. وزن نیم طناب از تک طناب بیشتر بوده و استفاده از آن به مهارت بیشتری نیاز دارد.

 

-زوج طناب

این نوع طناب نیز همانند نیم طناب ، شامل دو رشته است. با این تفاوت که هر دو رشته از یک میانی عبور داده می شود. این نوع طناب نیز در مقایسه با تک طناب ، از ایمنی فوق العاده بالایی برخوردار است و عمده کاربرد آن در دیوار نوردی ، مسیر های میکس و… می باشد.

 

مزایا استفاده ازنیم طناب

 

  • تکنیک نیم طناب موجب به کاهش شکست طناب در مسیرهای مورب خواهد شد.
  • با گره زدن هر دو نیم طناب به یکدیگر در زمان فرود شما مسافت دوبل تک طناب را فرود می روید.
  • ایمنی بیشتر در زمان آسیب دیدن یک طناب در اثر سقوط سنگ
  • ایمنی بیشتر در زمان انداختی میانی به دلیل طول سقوط کمتر

 

 

 

 

 

 

مزایای زوج طناب

 

  • فرود با طناب دوقلو هم مانند نیم طناب صورت می گیرد.
  • امنیت بیشتر در زمان اصابت سنگ به یکی از طناب ها

 

نکات ایمنی انواع طناب کوهنوردی

 

هیچگاه طناب روی لبه تیز سنگ و خاك کشیده نشود.

توجه کنید که طناب داخل مواد روغنی نیفتد.

طناب را تنها با آب سرد یا بسیار ولرم بشویید . در صورت نیاز از مواد شوینده ای که برای پوست انسان مضر نیستند، مانند صابون، مایع دستشویی، شامپو و … نیز می توانید به اندازه کم استفاده کنید.

طناب شسته شده را بدور از تابش مستقیم آفتاب و منابع حرارتی دیگر پهن کنید تا جریان هوا آن را خشک نماید.

هنگام صعود های متوالی از هر دو سر طناب استفاده کنید تا پیچش ، اصطكاك و ساییدگی در تمام طناب تقسیم شود.

تعداد شوك هایی که یک طناب می تواند تحمل کند محدود است، بنابراین از کارهایی که شوك های متوالی به طناب وارد می سازد، مانند بکسل ماشین ،طناب کشی و …طناب کوهنوردی خودداری نمایید.

از طناب دیگران که نمیدانید چه فشارها و شوك هایی را تحمل کرده است، در صعودهای جدی استفاده ننمایید.

 

 سخن پایانی

 

طناب به عنوان یکی از مهم ترین و حیاتی ترین ابزار در کوهنوردی به شمار می رود  و با توجه به پیشرفت تکنولوژی در تولید ابزار و تخصصی شدن کوهنوردی، نکاتی که مربوط به بکارگیری و استفاده از طناب می باشد، حائز اهمیت است. لذا در زمان خرید می بایست توجه ویژه ای به آن نمایید. مش توانید با مراجعه به وب سایت نیلان کو بهترین و مناسب ترین طناب را خریداری کنید.

Write a comment
Blog archive