نخ یونجه یا دروگر چیست؟

 نخ یونجه یا دروگر چیست؟

صنعت کشاورزی همیشه محصولات خاص خود را دارد که هرکدام به یک شکل استفاده می‌شود. این حوزه همیشه همراه با نوآوری‌های زیادی در تجهیزات، ابزارها و… است و شرکت‌های مختلف برای ورود به بازار آن با هم رقابت می‌کنند.

 

نخ دروگر، که با نام‌های نخ بسته بندی علوفه، یونجه و گندم نیز شناخته می‌شود، یکی از این نوآوری‌ها است که همانطور که از نامش پیداست، برای بسته‌بندی علوفه، گندم، یونجه و… استفاده می‌شود.

 

با توجه به مقاومت بسیار بالای نخ یونجه در موارد مختلفی مانند بسته بندی گندم و جو در ماشین‌ها و دستگاه‌های دروگر میتوان از این محصول استفاده کرد.

 

استفاده از آن مزیت‌های زیادی برای کشاورزان دارد و از مشکلات زیادی جلوگیری می‌کند. در ادامه این مقاله از نیلانکو همراه ما باشید.

 

نخ یونجه یا نخ دروگر چیست؟

 

 

نخ بسته بندی یونجه یکی از وسایلی است که برای بسته بندی علوفه قابل استفاده است. استفاده از این نخ باعث می‌شود علوفه جای کمتری گرفته و حمل و نقل آن آسان باشد.

 

نخ‌های بسته بندی دروگر و نخ بیلر در صنعت کشاورزی بسیار پر استفاده هستند. این نخ‌ها دارای کیفیت بالایی است.

 

نخ های بسته بندی برای پرس علوفه، جمع آوری کاه و یونجه و… کاربرد بسیار زیادی دارند.این نخ‌ها بسیار مرغوب بوده و کاملا تاب خورده اند و به هیچ وجه پرز نمی‌دهند. از ویژگی برجسته‌ی این نخ‌ها این است که در مقابل تنش‌های محیطی مانند رطوبت آب و آفتاب مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.

 

نخ یونجه و دروگر چیست

 

دروگر ها چگونه کار می کنند؟

 

روش برداشت در هر دروگر متفاوت است. برخی دروگرها با جدا کردن گیاهان از بوته ها کار می کنند و برخی با قیچی کردن!سیستم برش در برخی دروگرها شامل تيغه ها و انگشتي ها مي باشد كه در آن انگشتي ها ثابت و تيغه ها با حركت رفت و برگشتی عملیات درو را انجام می دهند .

 

اين متد برش یکی از قدیمی ترین روش های برش است که هنوز هم در بسیاری از دروگرها و ماشين هاي برداشت استفاده مي شود. معمولا علوفه های سبز خیلی سخت تر از غلات بریده می شوند. بنابراین تیغه دروگرهای محصولات مختلف نیز با یکدیگر متفاوت است.

 

در دروگر غلات تيغه ها بايستي مضرس و در علف تراش ها صاف و بدون دندانه باشد.  نوع و عملکرد تیغه ها در دروگر شانه ای، دروگر پشت تراکتوری، دروگر دیسکی و... متفاوت است.

 

دلیل استفاده از نخ دروگر چیست؟

 

همانطور که می‌دانید کشت یک محصول شامل مراحل مختلفی است که برداشت یکی از اخرین مراحل است اما پایان کار نیست. پس از درو کردن آن‌ چه که اهمیت ویژه‌ای دارد جمع‌آوری و بسته‌بندی محصولات برداشت شده است. شیوه‌ی انجام این مرحله دغدغه‌ی اصلی کشاورزان است.

 

بسته‌بندی صحیح محصولات کشاورزی یکی از مهم‌ترین مراحلی است که به توسعه‌ی هرچه بیشتر کشاورزی کمک می‌کند. عدم بسته‌بندی صحیح محصولات می‌تواند منجر به هدر رفتن زحمات کشاورز و همچنین از دست رفتن محصولات شود.

 

برای بسته‌بندی محصولاتی نظیر جو و گندم معمولاً از نخ دروگر استفاده می‌شود. امکان استفاده از این نخ‌ها در ماشین‌های دروگر وجود دارد.

 

درواقع، نخ دروگر دارای خصوصیات منحصر بفردی است که امکان استفاده از آن جهت جمع‌آوری محصولاتی نظیر جو و گندم فراهم می‌کند.

 

شاید اهمیت این مسئله در نگاه نخست به‌روشنی مشخص نباشد، اما تمام این موارد نشان‌گر اهمیت فراوان محصولی نظیر نخ دروگر برای بسته‌بندی محصولاتی همانند جو و گندم دروشده در مرحله‌ی برداشت است.

 

قیمت نخ یونجه چقدر است

 

ویژگی نخ دروگر (بسته بندی علوفه) :

 

به دلیل اینکه قرار است نخ یونجه در شرایط ‌کاری سخت استفاده شود مقاومت بالایی دارد. در زمین کشاورزی یا حتی خارج از آن نخ با اجسام زیادی برخورد دارد. به همین دلیل با استحکام کششی و سایشی بالایی ساخته شده.

 

به دلیل واردشدن نیروهای مختلف به نخ، باید طراحی به‌گونه‌ای باشد که در برابر این فشارها هم به‌صورت مداوم و هم ناگهانی مقاومت داشته باشد.

 

محصول بدون پرز است و در اثر کار زیاد هم پرز نمی‌دهد و از این نظر جای نگرانی وجود ندارد. همچنین در ساخت این محصول از پلی‌پروپیلن استفاده شده که یک پلیمر بسیار مقاوم است.

 

مزایای استفاده از  نخ دروگر(نخ یونجه) :

 

 • مقاومت در برابر کشش
 • عدم پرزدهی
 •  سازگاری با دستگاه گره زنی
 • پایداری در برابر تابش نورمستقیم خورشید
 • وزن پایین در مقایسه با نخ کنفی
 • عدم جذب آب ورطوبت

 

این پلیمر در برابر اشعه خورشید، خوردگی و تنش استحکام بسیار خوبی دارد به همین دلیل نخ دروگر هم از این ویژگی‌ها برخوردار است. مهم‌ترین خوردگی‌هایی که نخ را تهدید می‌کنند عبارت‌اند از:

 

 1. مواد اسیدی
 2. مواد قلیایی

 

این دو گروه مواد دشمن اصلی مواد ضعیف هستند و به‌سرعت باعث آسیب به آن‌ها می‌شوند.نخ یونجه علاوه‌ بر دارا بودن مواد پلیمری، به دلیل پیوند مناسب بین مولکولی در برابر این خوردگی‌ها مقاوم است. ویژگی مهم بعدی مقاومت در برابر کشش است که آن را به یک محصول بادوام تبدیل کرده.

 

این محصول آب و رطوبت را جذب نمی‌کند و این مسئله بسیار اهمیت دارد. کمی رطوبت می‌تواند شرایط را برای پوسیدگی آماده کند به همین دلیل از پلیمرهای آب‌گریز استفاده شده است. رنگ محصول جذاب است و به دلیل یکنواختی و تاب مناسب، ظاهر مناسبی دارد. این موضوع کاربردی بودن نخ دروگر را چندبرابر می‌کند.

 

به دلیل چگالی پایین، نخ یونجه سبک است و در کنار این ویژگی، به دلیل انعطاف‌پذیری بالایی که دارد، هنگام استفاده مشکلی برای نیروی کار ایجاد نمی‌کند. نقطه ذوب آن نیز در حدود 160 است به همین دلیل می‌تواند در شرایط دمایی مختلف و بدون نگرانی به کار گرفته شود.

 

استفاده از دروگرها در صنعت دام

 

استفاده از دروگر ها در صنعت دام چه اهمیتی دارند؟

 

 

علوفه ها محصولاتی هستند که برای مصرف انواع دام استفاده می شوند. این محصولات پس از برداشت در انبارهای مخصوصی ذخیره می‌شوند. از انواع علوفه می‌توان به یونجه، شبدر، ذرت خوشه دار و غیره …نام ببریم.

 

 

نمونه های مختلف علف ها نیز مانند علف گندم، علف برمودا و چاودار محصولات پر مصرفی هستند. البته برخی علوفه ها توانایی نگهداری در زمین های باز را دارند .ولی به طور کلی زمین های سرپوشیده در حفظ کیفیت علف ها کمک بیشتری می کنند.

 

 

در زمان های قدیم برداشت این علوفه ها با کمک نیروی انسانی انجام می شد. روش های قدیمی دردسر وسختی های خاص خودش را داشت و وقت طولانی و انرژی زیادی از کشاورز ها می‌گرفته است.اما امروزه دروگرها با برداشت اصولی انواع علوفه باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های کشاورز ها و زارع ها شده است. علاوه بر آن کیفیت محصول های برداشت شده توسط ان نیز در سطح بالایی حفظ شده است.

 

مواد تولیدی نخ یونچه

 

مواد اولیه نخ یونجه :

 

نخ یونجه از پلی پروپیلن تولید می‌شود. پلی‌پروپیلن رنگ ویژه‌ای ندارد و زیست‌تخریب‌پذیر است. پلی‌پروپیلن در برابر رطوبت نیز مقاوم است. عدم جذب رطوبت از جمله خصوصیاتی به‌ شمار می‌رود که در بسیاری از موارد کاربردی است. انعطاف‌پذیری این ماده از دیگر خصوصیات برجسته‌ی آن به‌شمار می‌رود.

 

میزان مقاومت نخ دروگر در برابر کشش از جمله موارد مهمی است که هنگام خرید و استفاده از آن باید مدنظر قرار داد؛ نخ یونجه باید از مقاومت خوبی در برابر کشش دارا باشد،زیرا احتمال پارگی آن، مخصوصاً در صورت بسته‌بندی مقدار انبوهی گندم یا جو وجود خواهد داشت.

 

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده گفتن این نکته خالی از لطف نیست که این محصول از نظر بهداشتی نیز تایید شده است و با خیال راحت می‌توان از آن استفاده کرد.

 

کاربرد نخ یونجه (نخ دروگر) :

 

 بیشترین کاربرد این نخ در صنایع کشاورزی، بسته‌بندی مازاد محصولات کشاورزی مانند علوفه و گندم و بسیاری از محصولات دیگر است.

 

این درحالیست از نخ دروگر جهت داشتن ویژگی‌هایی مثل مقاومت نخ در برابر کشش، پرز ندادن و این که این نخ در برابر تابش نور مستقیم خورشید مقاوم است، می‌توان استفاده‌های زیاد دیگری نیز آن کرد.

 

این محصول در بسته بندی‌های خانگی و مغازه‌ها نیز قابل استفاده است. پس نخ یونجه در دسته نخ بسته بندی قرار می‌گیرد.

 

طریقه مصرف نخ یونجه

 

طریقه استفاده از نخ یونجه :

 

نخ‌های بسته بندی علوفه عموما در ماشین‌های بسته بندی تحت عنوان ماشین بیلر استفاده می‌شومند. به ماشین بیلر، ماشین پرس علوفه و یا بسته بندی کن نیز گفته می‌شود. این ماشین کاه و یونجه و علوفه خشک را جمع آوری و آن را به صورت بسته‌هایی در وزن و اندازه یکنواخت فشرده می‌کند.

 

این دستگاه دور بسته‌ها را با سیم و یا نخی که به آن نخ عدل بندی، نخ بیلر و یا نخ دروگر گفته‌ می‌شود بسته بندی کرده و در نهایت بسته‌های آماده شده از بخش پشتی دستگاه به زمین رها می‌شوند.

 

این نوع علوفه بسته‌ بندی شده را می‌توان به روش‌های مختلفی و به سادگی انبار کرد. علوفه های حاصل از این فرآیند، از مهم‌ترین نوع علوفه خشک در بازار هستند. برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با خط تولید نخ پلاستیکی مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

 

قیمت نخ دروگر (نخ یونجه) :

 

«نخ دروگر هم مانند همه محصولات موجود در بازار، در رنج‌های مختلفی تولید می‌شود که قیمت بر اساس آن‌ها تغییر می‌کند. منظور از رنج در نخ یونجه طول و وزن محصول است که مشخص‌کننده میزان مواد استفاده شده است. طبیعتاً هرچقدر که این مواد بیشتر باشد، قیمت هم بالاتر است.

 

علاوه‌ براین، ویژگی‌های محصولات هم بر اساس کیفیت آماده استفاده شده متفاوت است. محصولی که از مواد بهتر تهیه شده با قیمت بالاتر به فروش می‌رسد.»

 

 

نکات مهم در زمان استفاده از نخ دروگر :

 

بعد از هر بار استفاده از دستگاه، کاتربار یا تیغه ها را شستشو داده (در غیر این صورت بقایای گیاهی به آن چسبیده و به مرور باعث کندی تیغه ها می شود) و آن ها را روغن کاری کنید (برای جلوگیری از زنگ زدگی).

 

در زمان روشن بودن و کار کردن دستگاه از نزدیک شدن کودکان و حیوانات به دستگاه و همچنین از جمع کردن علوفه ها خودداری کنید.

 

 • برای تعویض تیغه ها دو تکه چوب زیر آن ها قرار دهید تا کاتربار بالا بیاید.
 • قبل و بعد از کار با دستگاه تیغه ها را با آچار محکم کنید.
 • اگر قصد استفاده طولانی مدت از دستگاه را ندارید روغن موتور آن را تخلیه کنید.
 • حتماً قبل استفاده از دستگاه روغن موتور را چک کنید.
 • بعد از کار با دستگاه، آن را در فضای سربسته قرار دهید.

 

 

خرید نخ یونجه

 

 

خرید نخ دروگر :

 

پیش از سفارش هر محصول، باید نیازسنجی کرد تا مشخص شود آیا برای استفاده‌ مناسب است یا خیر. به همین دلیل، توصیه می‌شود اگر اطلاع چندانی ندارید کمی در این زمینه تحقیق کنید.

 

البته افراد ماهر زیادی هستند که سال‌های زیادی در حوزه کشاورزی یا هر بخش دیگری که به نخ بسته ‌بندی دروگر یا نخ گندم نیاز دارند، مشغول کار هستند.

 

این افراد به‌خوبی با شرایط استفاده از نخ یونجه آشنا هستند و می‌دانند دقیقاً چه نیازی را با آن باید برطرف کنند. با وجود این توضیحات، هرچقدر هم که تجربه دارید بهتر است با افراد کارشناس در این زمینه هم مشورت کنید.

 

Write a comment
Blog archive