نحوه نگهداری انواع طناب به چه صورت است؟

 

 

نحوه نگهداری انواع طناب به چه صورت است؟

 

 

طناب یکی از وسایل بسیار مهمی است که امروزه برای مصارف گوناگون از آن ها استفاده می شود. در واقع طناب از گذشته تا به امروز به عنوان یک وسیله کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد. در گذشته برای رفع نیاز های خود همانند بالا کشیدن آب از چاه، حمل وسایل و ... از طناب استفاده میشد.

 

 اما طناب هایی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت، ساخت آن ها با طناب های امروزی بسیار متفاوت بود. در گذشته از موی گوسفندان و الیاف طبیعی برای ساخت آن استفاده می کردند. امرزوه این وسیله در انواع مختلف با جنس ها جدید تولید می شود که هر کدام می تواند کاربرد خاص یا متفاوت داشته باشد. در این مقاله از وب سایت نیلان کو قصد داریم تا به بررسی نحوه نگهداری انواع طناب بپردازیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

 

 

 

 

 

تعریف کلی از طناب:

 

در مقالات گذشته درباره طناب اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم. اگر بخواهیم تعریفی جامع از طناب را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم، باید اشاره نماییم که طناب ها یک رشته بلند از الیاف به هم بافته شده می باشند که برای مهار اشیاء و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. به طور معمول در تولید طناب ها از موارد زیر استفاده می شود:

 

 • پشم
 • کتان
 • کنف
 • پلی‌ پروبیلین
 • پلاستیک و...

 

 در زندگی بشر کاربرد طناب ها  متفاوت است ، به عنوان مثال استفاده از طناب کنفی در آب بیشتر مرسوم است و دلیل آن افزایش مقاومت و استحکام آن در آب است. نکته بسیار مهمی که باید بدانید، طناب ها از جنس سیمی نیز وجود دارد که به آن ها کابل می گویند. این کابل ها در صنعت،  استفاده های بسیار مختلفی دارند. متریال ساخت طناب در ماندگاری و طول عمر طناب بسیار تاثیر گذار است. در واقع طناب مناسب، طنابی است که کاملاً متراکم باشد و از نظر ساختاری پایدار بماند. حتی در حالی که خم، پیچ خورده و کشیده شده است. خاصیت اصلی یک طناب مقاومت کششی آن است.

 

 

 

 

 

 

 

نکات مهم درباره طناب ها:

 

طناب ها ممکن است از متریال مختلفی ساخته شوند، اما استحکام و ماندگاری آن ها باید در حد مناسبی باشد تا افراد به هنگام استفاده احساس خطر نکنند. به خصوص برای طناب های بالابر و طناب های کوهنوردی! از جمله نکات مهمی که درباره طناب ها باید بدانید، به شرح زیر می باشد:

 

 

 • بافت و ماهیت طناب با توجه به رنگ، ظرافت ، سفتی، استحکام و قابلیت کشش الیاف یا رشته های مورد استفاده در ساخت آن تعیین می شود.
 • نوع پنبه ای طناب ها نرم تر ، ضعیف تر هستند. طناب های کشی از نوع های مانیل یا سیزال هستند.
 • طناب های مانیل نسبت به نوع کنف یا جوت از نظر اندازه مشخص قوی تر هستند.
 • از آنجا که می توان الیاف کوتاه را به نخ های انعطاف پذیر بلند تبدیل کرد، عملاً می توان هر الیافی را به صورت طناب درآورد.
 • طناب های ساخته شده از رشته هایی که از فلزات شکل پذیر یا پلیمرهای مصنوعی گرفته شده اند، با طناب های الیاف طبیعی متفاوت هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

نحوه نگهداری انواع طناب به چه صورت است؟

 

 

برای آن که بتوان طول عمر طناب ها را افزایش داد، لازم است که این وسایل به نحو احسنت نگهداری شوند. یعنی نگهداری طناب ها به اندازه ای مهم است که باید تمامی نکات مربوط به آن را فرا گیرید. اگر طنابی به خوبی مراقبت نشود، ممکن است به هنگام بالابردن بار یا استفاده های دیگر، به پارگی منجر گردد که همین موضوع می تواند هم خسارات جانی و هم چنین خسارات مالی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل برای نگهداری از طناب خود بهتر است به موارد و نکات ذکر شده در ذیل دقت فرمایید.

 

 • تمیز کردن اصولی طناب:

 

طناب ها باید به نحو احسنت تمیز کاری شوند. همان گرد و غبار و مواد خورنده می توانند به مرور سبب پارگی و از بین رفتن طناب ها بشوند. به همین دلیل است که باید در هر حالتی از طناب ها نگهداری کنید. برای تمیز کاری اصولی طناب باید آن را با دست در یک وان با آب و تمیزکننده طناب بشویید. به یاد داشته باشید که هرگز از مواد شوینده خشن (مانند سفید کننده ها) استفاده نکنید. هم چنین هرگز از ماشین لباسشویی برای شستن طناب بهره نبرید، مگر اینکه توسط سازنده طناب توصیه شده باشد. اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید، حتما با دقت دستورالعمل شستشوی تولیدکننده را دنبال کنید.

 

 • نحوه انبار کردن صحیح طناب:

 

جمع کردن طناب و یا ماکارونی کردن طناب نیز بسیار مهم است. این موضوع می تواند تاثیر بسزایی در طول عمر طناب داشته باشد. ماکارونی کردن طناب (به حالتی که طناب تحت فشار نباشد) درون کیسه طناب معمول ترین راه برای جمع کردن و نگهداری کردن از آن است.

 

 • طناب خود را به موقع بازرسی نمایید:

 

یکی دیگر از مواردی که می تواند در طول عمر طناب ها تاثیر داشته باشد، بازرسی اصولی و درست طناب ها است. در واقع بهتر است که به صورت منظم و پس از هر استفاده کل طناب خود را کنترل کنید. در واقع به طور منظم و با دواندن دستان خود در امتداد طناب، بریدگی ها، لک ها، خراش ها و زدگی ها را بررسی کنید.

 

 • آسیب های کم و کوچک را ترمیم کنید:

 

ترمیم آسیب های کم و کوچک باعث می شود تا از آسیب های شدید در همان ناحیه جلوگیری به عمل آید. به همین دلیل اگر با اسیب های جزئی مواجه شدید، برای ترمیم صحیح آن اقدام فرمایید. لازم به ذکر می باشد که آسیب های کم و جزئی، نزدیک به یک انتهای آن باشد، می توانید قسمت آسیب دیده را قطع کنید.

 

 • زمان بازنشسته کردن طناب:

 

بسیاری از افراد می پرسند که زمان بازنشسته کردن طناب چه موقع است و چه موقع می توان آن ها را کنار گذاشت؟! برای پاسخ به این سوال می توان اشاره داشت که باید در این امر محتاط باشید و در صورت شک داشتن در یکپارچگی و سلامت طناب، بلافاصله آن را از چرخه استفاده خارج کنید. طول عمر طناب ها بر اساس شرایط و کاربرد بسیار متفاوت است، اما به عنوان یک دستورالعمل کلی، اگر هر ماه چند جلسه استفاده از طناب دارید، حدود ۱ تا ۳ سال دوام خواهد داشت.

 

 • بایدها و نبایدهای نگهداری از طناب:  

 

می توان اشاره داشت که نگهداری طناب بدون شکست و بدون اینکه تحت فشار باشد درون یک کیسه طناب نکته بسیار خوبی می باشد. بعلاوه ایستادن روی طناب و فرودهای خشن و سرعتی جزء نبایدها است.  

 

 

 

 

 

 

 

 

نحوه شستشو طناب ها:

 

 

همانگونه که در فوق اشاره داشته ایم، نحوه شستشو طناب در طول عمر آن ها تاثیر بسزایی می گذارد. بنابراین بهتر است که در هر حالت آن را به صورت کاملا اصولی تمیز کنید. برای شستشو مناسب نکات اساسی وجود دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 

 • برای شستشو طناب سعی کنید وان را با آب گرم و ولرم (نه آب داغ) پر کنید. اگر وان ندارید می تواند برای این کار از تشت ها یا لگن های بزرگ نیز استفاده کنید.
 • از شوینده های مناسب استفاده کنید. باید بیان شود که بهتر است با همان آب طناب خود را بشویید. اما اگر طناب کثیف است، پاک کننده مخصوص طناب یا مقدار کمی صابون ملایم به تشت پر از آب اضافه کنید. هرگز از مواد شوینده خشن استفاده نکنید به دلیل آن که می تواند طناب شما را خراب کند.
 • پس از آن که تشت پر از آب شد و شوینده ها را به آن اضافه کردید، باید طناب را در وان بریزید و آن را بچرخانید. تمام طول طناب را با دستان خود بکشید تا تمیز شود. در همین زمان می توانید طنابتان را از نظر زدگی و خرابی های جزئی و کلی بررسی نمایید.
 • به هنگام آبکشی باید دقت کنید. آب را تخلیه کرده و سپس وان را با آب تمیز پر کنید تا طناب شستشو شود. این کار را آنقدر تکرار کنید تا آب تمیز شود.
 • برای خشک کردن طناب، آن را روی حوله یا روی میله پرده دوش پهن کنید. نکته بسیار مهم این است که طناب را در معرض آفتاب مستقیم قرار ندهید و مطمئن شوید که قبل از انبار کردن آن کامل خشک شده باشد.

 

 

نکات بسیار مهم در خصوص نگهداری از طناب:

 

 

نگهداری از طناب در هر صورت بسیار مهم است. در قسمت های قبل سعی شد تا درباره نگهداری اصولی طناب و شستشو آن ها نکاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در این قسمت نیز قصد داریم تا در خصوص نگهداری از طناب نکات اضافه و اما مهم و کاربردی را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

 

 • بهتر است که در هر حالت طناب را خشک و خنک نگه دارید. اگر از کیسه طناب استفاده نمی کنید، باید طناب را به درستی جمع کرده و آن را آویزان کنید.
 • از قرار دادن طناب در معرض آفتاب اجتناب کنید. زیرا نور آفتاب باعث پوسیدگی طناب می شود.
 • طناب را در معرض گرما قرار ندهید.
 • مراقب مواد شیمیایی باشید. لازم به ذکر است که اسیدهای قوی مانند آب باطری بسیار خطرناک هستند.
 • زمان نگهداری طناب و سایر ابزار در صندوق عقب و انباری محتاط باشید.

 

 

 

 

 

 

 

سخن پایانی:

 

در این مطلب سعی شد تا درباره نگهداری از طناب نکات و اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت نیلان کو مراجعه فرمایید.

Write a comment
Blog archive