چگونه از طناب مصنوعی نگهداری کنیم؟

 

 

چگونه از طناب مصنوعی نگهداری کنیم؟

 

طناب مصنوعی از دوام بالایی برخوردار می باشد ولی د رمواردی ممکن است به علت استفاده مداوم و عدم نگهداری درست، نشانه‌ هایی از ساییدگی یا پوسیدگی را در خود به نمایش بگذارد. اطمینان از ایمنی و دوام طولانی مدت به درک روش‌ های درست در نگهداری از طناب مصنوعی نیازمند می باشد. طناب ‌های مصنوعی معمولا از مواد مصنوعی همچون نایلون، پلی استر، پلی اتیلن و پلی پروپیلن تولید می ‌شوند و جهت حفظ عملکرد و طول عمرشان به نگهدای منظم نیاز دارند. مراقبت مناسب از طناب مصنوعی با اعمال روش‌های خاصی جهت استفاده مجدد، شستشو و نگهداری انجام می گیرد.

 

 

 

 

 

 

از گذشته های دور تا کنون شاهد استفاده از طناب و کاربرد های آن هستیم. در گذشته جهت رفع نیاز های خود همچون بالا کشیدن آب از چاه، از آن استفاده می نمودند. ولی شیوه ساخت آن در آن زمان فرق داشته و اغلب با  موی گوسفندان و الیاف طبیعی برای ساخت آن استفاده می شد. در حال حاضر این وسیله در انواع مختلف با جنس ها جدید تولید می گردد که هر یک می تواند کاربردطناب  خاص یا متفاوتی را به نمایش بگذارد.

 

 

انواع طناب عبارت اند از:

 

1) طنابهاي اليافي: (الف: مصنوعي: پلاستيكي ، نايلوني و...  ب: طبيعي: كنفي، ابريشمي و...)

2) طنابهاي سيمي: فولادي ، برنزي و...

3) تركيبي از هردونمونه

 

 

 شناخت انواع گره و كاربرد آن ها

 

مشخصات يك گره خوب :

يك گره خوب از ويژگي هاي مناسبی برخوردار مي باشد :

1- با آنچه كه انتظار مي رود كاربردي مناسب ، داشته باشد.

2- راحت گره زده شود.

3- به طناب صدمه وارد نکند .

4- به راحتي باز گردد.

5- بدون خطر و ایمن  باشد و خود بخود باز نشود.

 

 

فرایند ساخت طناب

 

 

 

 

 

 

طناب برای تولید  چهار مرحله را طی می کند: (1) الیاف یا رشته ها برای تاباندن (چرخاندن) به نخ آماده می شوند. (2) الیاف یا رشته ها برای تولید طناب های رشته ای ساخته شده به نخ ریخته و به صورت طناب بسته می شوند. (3) تعدادی نخ به رشته ها تاب می خورند. (4) سه رشته یا بیشتر به صورت طناب پیچ میخورند.

 

این الیاف شانه یا کارد می شوند، سپس برش می خورند و توسط فرآیندهای مورد استفاده در صنعت نساجی به نخ تولید می شوند. رشته هایی که به عنوان آماده نیز شناخته می شوند، توسط نخ های پیچ خورده یا طناب های کوچک به هم شکل می گیرند. ماشین های رشته ای، که فرمور یا بانچر نامیده می شوند، بسته به توانایی متناسب بودن طول رشته های مداوم و همچنین میزان تولید و سرعت پرواز، از نظر اندازه و شکل متفاوت هستند.

 

 

طناب مصنوعی

 

 

طناب  مصنوعی یا پلاستیکی از موادی همچون نایلون، پلی استر و پلی پروپیلن به دست می آید.  اگرچه مواد دیگری نیز وجود دارد که می تواند جهت ساخت این طناب ها به کار گرفته شود. این نوع طناب در مقایسه با طناب های طبیعی دوام بالایی دارند و این یکی از دلایل محبوبیت آن ها می باشد. طول عمر آن ها اغلب 30٪ بیشتر از طناب های طبیعی بوده و در زمان خیس بودن و افزایش سن بسیار قویتر عمل می کنند. طناب های مصنوعی نیز کمتر در معرض آسیب کپک، آب و اشعه ماورا بنفش قرار می گیرند.

جمع شدن  طناب های مصنوعی زمان خیس شدن کمتر است ولی  قرار گرفتن در معرض گرمای کافی باعث ذوب شدن طناب می گردد که می تواند مقاومت آن را کاهش دهد. آن ها بیشتر محکم بوده و کشش بیشتری دارند، که منجر به آن شده تا طناب های مصنوعی برای بکسل و بلند کردن استفاده شوند، اما جلوگیری از لغزش گره ها در نوع مصنوعی مشکل می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

نگهداری طناب

 

سخت ترین آزمون هاي کنترل کیفی بر روی  همه طناب ها پس از تولید انجام می شود  و یک بازرسی نهایی براي عدم وجود هر گونه نقصی را پشت سر می گذارند، ولی حتی بهترین طناب ها هم در صورتی که به درستی استفاده و نگهداري نشوند، عملکرد مطلوبی ارایه نخواهند کرد.

مهم ترین ابزار سنگ نوردان، غارنوردان، کوه نوردان، یخ نوردان و دره نوردان طناب ها می باشند، لذا می بایست به طور منظم و کامل بازرسی گردد. باید طناب هاي خود را درفواصل منظم، با توجه به شدت سقوط، بعد از هر سقوط شدید و بعد از هر بار استفاده با لبه های تیز، کرامپون، تبر یخ و سایر اشیا تیز بازرسی کنید.

 

 

 نگهداري از طناب

 

 

 

 

 

 

طناب را هم به شکل دیدنی  و هم از طریق لمس کردن بررسی کنید.

 

طناب را در دست خود حرکت دهید و بی قاعدگی هاي سطح آن را بررسی کنید

 

اگر هر نوع بی قاعدگی پیدا شد، هسته و پوسته را براي هر نوع آسیب به صورت بصري بررسی کنید.

 

چنانچه هر نوع برآمدگی، توده، یک نقطه خیلی نرم یا هر نوع بی ثباتی مشاهده کردید، توصیه می شود که طناب را جایگزین کنید.

 

 

تمیز کردن طناب

 

طناب هاي کثیف از مشخصات عملکردي ضعیف تري برخوردار بوده و کار کردن با آن ها سخت می باشد.

 

در صورتی که طناب هاي شما کثیف شوند، می توان آن ها را با دست در آب گرم تا  ° ۳۰ سانتیگراد و یا در ماشین لباسشویی در حالت مخصوص پشم شستشو دهید.

 

طناب ها در حالت چرخش و آبگیري ماشین لباسشویی قرار ندهید، زیرا ممکن است منجر به آسیب به آن ها گردد.

 

شستشوي طناب موجب بهبود کاربري و افزایش طول عمر طناب می گردد.

 

براي شستشوي طناب بهترین ماده صابون می باشد.

 

طناب ها را در مکانی داراي گردش هوا و در دماي اتاق، به دور از تابش مستقیم خورشید و منابع حرارتی خشک کنید.

 

خشک کردن طناب بسیار مهم است و ممکن است تا یک هفته به طول انجامد.

 

 

 

 

 

 

 

مراقبت از طناب در برابر  نور خورشید و گرما

 

طناب را دور از نور خورشید و گرمای بیش از حد دور نگهداری کنید. در صورتی که بیشتر طناب‌های مدرن و پیشرفته جهت جلوگیری از آسیب اشعه ماوراء بنفش طراحی می گردند، لازم است شما طناب خود را در زمانی که از آن استفاده نمی ‌کنید دور از اشعه‌های خورشید نگهداری کنید. گرمای بیش از حد می‌تواند طناب را ضعیف کند، بنابراین آن را در جای خیلی داغی نگهداری نکنید.

 

خرید طناب مصنوعی با طول مناسب

 

یکی از راه ها ی نگهداری داشتن طنابی با طول مناسب است. کشیدن طناب کوتاه باعث کشش در آن می ‌شود. کشش زیاد الیاف طناب را باز نموده و به مرور زمان مقاومت الیاف را کاهش خواهد داد. شاید طناب با کشیدن طولانی شود اما عمرش کوتاه می شود. در چنین شرایطی الیاف طناب نمی‌ توانند خاصیت ارتجاعی خود را بازیابی نماید و با کوچکترین کشش اضافی، پاره می ‌شوند. بهترین کاری که لازم است صورت گیرد این است که طناب را نکشید! برای مسافت‌ های طولانی از طناب بلندتر استفاده نمایید.

 

شستشوی صحیح طناب مصنوعی

 

شستن یک طناب کثیف کارکرد آن را بهبود می دهد و می ‌تواند طول عمر آن را افزایش دهد. بهترین راه جهت شستن طناب با دست در آب ولرم با استفاده از صابون ملایم (نه شوینده) یا شستشوی طناب مصنوعی با فرمول خاص است. استفاده از کیسه توری در ماشین لباسشویی باعث کاهش پیچ خوردگی طناب می‌شود. طناب را با پهن کردن آن روی یک پارچه تمیز در مکانی تاریک و خنک خشک کنید. هرگز از خشک کن استفاده نکنید و طناب را در آفتاب آویزان نکنید تا خشک گردد.

 

سخن پایانی

 

عمر مفید طناب رابطه مستقیمی با نحوه نگهداری از آن دارد. هرچه نسبت به مراقبت از طناب خود کوشا باشید، عمر آن بیشتر می ‌شود. پس سعی کنید از راه‌های مختلف برای نگهداری اصولی از طناب خود بهره ببرید. بیشتر طناب‌ها نیاز به این دارند که بعد از استفاده تمیز شده و در جایی تاریک و خشک نگهداری شوند. همچنین کیفیت طناب در طول عمر آن موثر است. پس در گام اول بهتر است در زمان خرید طناب به سراغ محصولات باکیفیت و برندهای معتبر باشید. جهت خرید و کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت نیلان کو مراجعه نمایید.

Write a comment
Blog archive