طناب پاراکورد چیست؟

 

 

طناب پاراکورد چیست؟

 

پاراکورد، مخفف طناب چتر نجات است و نوعی طناب است که برای اهداف مختلف استفاده می‌شود. پرسنل نظامی و مردم عادی به طور یکسان از تنوع استفاده از پاراکورد و تطبیق پذیری مواد بهره می‌برند. خواه به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد آمادگی اضطراری هستید یا می‌خواهید نحوه استفاده از طناب پاراکورد را برای کارهای روزانه بیاموزید، به خواندن ادامه دهید تا نکات این ابزار پرمحتوا را بیاموزید.

 

 

 

 

 

 

 

چه چیزی پاراکورد را با طناب‌های دیگر متفاوت می‌کند؟

 

 

در ظاهر، طناب پاراکورد ممکن است شبیه هر طناب دیگری باشد، اما این درست نیست. در حالی که طناب‌های دیگر ممکن است از پلی استر یا پلی پروپیلن ساخته شوند، اما پاراکورد از نایلون ساخته شده است و به دلیل نسبت قدرت به وزن باورنکردنی اش شناخته شده است – در واقع آنقدر قوی است که فضانوردان از آن برای تعمیر تلسکوپ فضایی هابل استفاده کردند.

 

غلاف بافته شده شامل تعداد زیادی رشته در هم تنیده برای محاسبه اندازه آن است و دارای ساختار نایلونی نسبتاً الاستیک است و کاربردهای مختلفی دارد. از آنجایی که مواد آن بسیار سبک وزن است، پاراکورد معمولاً به دلیل قابلیت‌های نجات جان بسیاری از افراد در کیسه‌های مختلف گنجانده می‌شود. 

 

ارتش ایالات متحده شش نوع مختلف پاراکورد را تعریف می‌کند: I، IA، II، IIA، III و IV . نوع III رایج‌ترین نوع مورد استفاده است، که شامل هفت تا نه نخ است - بنابراین به "طناب  550" معروف است. این نوع طناب می‌تواند 550 کیلوگرم وزن را در حداکثر ظرفیت خود نگه دارد. پس از جنگ جهانی دوم، به طور گسترده‌ای در دسترس قرار گرفت و معمولاً خریداری شد، زیرا غیرنظامیان از همان استفاده‌های پاراکورد که ارتش و ناسا انجام دادند، قدردانی کردند. طناب 550 دقیقا چه کاربردهایی دارد؟ بیایید یک نگاهی بیندازیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

- موارد استفاده از پاراکورد اضطراری

 

 

طناب پاراکورد در ابتدا به عنوان خط تعلیق در چتر نجات استفاده می‌شد، اما اکنون تقریباً در هر موقعیتی که نیاز باشد استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای رایج پاراکورد برای زنده ماندن عبارتند از:

 

خط نجات - در طبیعت، دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است در یک سناریوی نجات اضطراری به پاراکورد نیاز باشد. چه در شن‌های روان گیر کرده باشید، در آب غرق شوید یا در دره سقوط کرده باشید، پاراکورد شما را به اندازه کافی از خطر دور نگه می‌دارد و در عین حال اهرم لازم را برای کشیدن قربانی به محل امن فراهم می‌کند. گره هشت را در پاراکورد خود ببندید، موضع خود را ثابت کنید و خط نجات را به سمت فرد نیازمند پرتاب کنید.

 

پناهگاه - در برخی شرایط، ممکن است مجبور شوید شب را در طبیعت بگذرانید. اگر به شاخه‌های درخت دسترسی دارید، می‌توانید با استفاده از طناب پاراکورد تنها در چند دقیقه یک پناهگاه اضطراری ایجاد کنید. حدود 10 شاخه محکم و به اندازه کافی جمع آوری کنید، هفت رشته را بردارید.

 

استارتر آتش - کسانی که می‌دانند چگونه روش راه اندازی آتش را اجرا کنند می‌توانند از پاراکورد به عنوان کمان با بستن آن به دو سر شاخه خم شونده و استفاده از سنگ به عنوان سوکت استفاده کنند. 

 

حمل و نقل – یکی از بهترین کاربردهای طناب 550 توانایی آن در حمل وزن باورنکردنی است. چه بخواهید طعمه خود را حمل کنید یا هیزم را با کارایی بیشتری حمل کنید، پاراکورد را می‌توان برای حمل و نقل کارآمدتر به هر چیزی نزدیک کرد.

 

نردبان طناب - اگر نیاز دارید از زمینی که برای بالا رفتن خیلی شیب دار است، بالا بروید، از درختی بالا بروید یا در پایین دره قرار بگیرید، می‌توانید از دو طناب موازی برای ایجاد یک نردبان طناب استفاده کنید و راه خود را پیدا کنید. 

 

 

 

 

 

 

 

 

موارد استفاده پاراکورد برای غذا

 

 

ماهیگیری - اگر در طبیعت گیر کرده‌اید و نیاز به غذا دارید، چندین کاربرد طناب پاراکورد وجود دارد که می‌تواند کمک کند. برای صید ماهی در حین انجام کارهای دیگر و...

 

تله - با کمی تمرین، می توانید یاد بگیرید که چگونه از پاراکورد به عنوان یک تله برای افزایش احتمال گرفتن غذا در شرایط بقا استفاده کنید. یک نقطه خوب را جستجو کنید، تله خود را بسازید و از پاراکورد به عنوان یک روش تحریک تله استفاده کنید.

 

 

- آیا بیش از یک نوع پاراکورد وجود دارد؟

 

 

ارتش ایالات متحده شش نوع مختلف طناب چتر نجات ("طناب پاراکورد") را مشخص کرد. شما می‌توانید مشخصات کامل را در اینجا بخوانید. امروزه، همه شیفته طناب «نوع III »هستند که نام مستعار «طناب 550» را به خود گرفته است، زیرا دارای حداقل وزن 550 کیلوگرمی است. اما یک پاراکورد "Type IV" نیز وجود دارد که می‌تواند وزن 750 کیلوگرم را تحمل کند. 

 

 

- پاراکورد از چه چیزی ساخته شده است؟

 

 

نایلون. این بدان معناست که خاصیت ارتجاعی دارد. اکثر پاراکوردها دارای یک غلاف نایلونی بیرونی و تعدادی رشته نایلونی مجزا هستند. تعداد رشته‌ها بر اساس نوع پاراکورد تعیین می‌شود. رشته‌ها در جای خود محکم نشده‌اند، به این معنی که می توانید آنها را بیرون بکشید. که در پایان روز، ویژگی است که به طناب پاراکورد جذابیت می‌دهد. این واقعاً چندین طناب در یک بخش است. به عنوان مثال، می‌توانید یک رشته را استخراج کنید و از آن برای دوخت، ماهیگیری، بخیه زدن، شلاق زدن، قرارگیری به عنوان یک طناب بزرگتر و غیره استفاده کنید.

 

 

- ضخامت پاراکورد استاندارد چقدر است؟

 

 

هیچ ضخامت "استانداردی" وجود ندارد. مشخصات نظامی ضخامت را مشخص نمی‌کرد، فقط ظرفیت وزنی را مشخص می‌کرد. ضخامت پاراکورد نوع III (سیم 550) در حالت شل حدود 3/16 سانت است، وقتی محکم کشیده شود 1/8 سانت یا کمتر ضخامت دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

نکات قابل توجه در بررسی عملکرد طناب پاراکورد

 

 

به بیان دقیق، کلمه "طناب پاراکورد" به یک نوع بسیار خاص از طناب اشاره دارد: انواع طناب بافته شده، که توسط ارتش در سال 1944 سفارش داده شد. در طول جنگ جهانی دوم توسط چتربازان مورد استفاده قرار گرفت و دارای ضخامت‌ها و قدرت‌های مختلفی بود. اما پرکاربردترین و شناخته شده‌ترین نوع آن Paracord 550 است. یک طناب هسته دار، با 7 رشته نایلون داخلی (محصور در غلاف نایلون بافته شده).

 

 

در حال حاضر، "پاراکورد" اصطلاحی است که به طور تجاری برای توصیف طیف گسترده‌ای از طناب‌های بافته شده استفاده می‌شود. اینها یا ساختار اصلی هسته دارند (یعنی با یک هسته) یا می‌توانند بدون هسته دو بافته یا تک بافته شوند. و آنها را می‌توان از طیف گسترده‌ای از مواد، از جمله نایلون، پلی پروپیلن، پلی استر، پلی اتیلن، HMPE، پنبه، جوت و غیره ساخت.

 

 

ویژگی‌های کلیدی PARACOR چیست؟

 

 

در حقیقت طناب پاراکورد به ماده‌ای که طناب از آن ساخته شده است، ساختار آن (به عنوان مثال یک بافته یا دو بافته یا ساختار هسته دارد) و ضخامت آن بستگی دارد. برای دریافت ایده بهتر، اطلاعات دقیق در مورد خواص هر ماده طناب را می‌توان از کارشناسان این حوزه به دست آورد. اما به طور کلی، اکثر پاراکوردها سه ویژگی اصلی دارند:

 

 

1. قدرت استثنایی

با توجه به نحوه ساخت آنها، پاراکوردها ذاتاً بسیار قوی هستند. رشته‌های منفرد به صورت یک طناب قیطانی شکل محکم بافته می‌شوند. و این رشته‌ها از نایلون، پلی استر یا HMPE ساخته شده‌اند- برخی از سخت‌ترین الیاف طناب موجود سطحی از استحکام را ایجاد می‌کند که مطابقت با آن دشوار است.

 

 

2. دوام عالی

پاراکوردها برای استفاده طولانی مدت در فضای باز در سخت‌ترین شرایط طراحی شده‌اند. برای شروع، آنها مقاومت موثری در برابر اشعه UV، مواد شیمیایی و سایش نشان می‌دهند. آنها تحت تأثیر مایعات قرار نمی‌گیرند و علاوه بر این، حتی زمانی که در معرض عوامل جوی شدید قرار می‌گیرند، هم استحکام و هم خاصیت ارتجاعی خود را حفظ می‌کنند.

 

 

3. آسان برای رسیدگی

 

پاراکوردها علیرغم استحکام و انعطاف پذیری خود همچنان بسیار سبک وزن هستند. آنها همچنین نرم و انعطاف پذیر هستند - به ویژه آنهایی که هسته ندارند. این امر استفاده از آنها را فوق العاده آسان می‌کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از پاراکورد در چه مواردی می‌توان استفاده کرد؟

 

 

 

چتر نجات! یا حداقل قبلا اینطور بودند. این اولین روشی بود که در آن طناب‌های نایلونی بافته شده تا به حال مورد استفاده قرار گرفتند - به همین دلیل به آنها طناب‌های «پارا» داده شد. در اصل، آنها به عنوان خطوط تعلیق چترهای نظامی ایالات متحده استفاده می‌شدند. در واقع، طناب‌های نایلونی به یگان‌های هوابرد آمریکایی اجازه می‌داد تا در پشت خطوط دشمن در روز D سقوط کنند و جریان جنگ جهانی را تغییر داد. و در حالی که روی زمین بودند، سربازان به زودی به ماهیت همه کاره خود پی بردند - متعاقباً از آنها به عنوان یک طناب کاربردی سبک و ابزار بقا استفاده کردند.

 

 

از آن زمان به بعد، طناب پاراکورد برای اهداف بسیاری مورد استفاده قرار گرفتند. جالب اینجاست که در سال 1997، آنها حتی توسط ناسا برای تعمیر پوشش محافظ تلسکوپ فضایی هابل استفاده شدند! با این حال، در سطح عملی روزانه، آنها همچنین می‌توانند برای طیف وسیعی از کاربردهای تجاری و خانگی استفاده شوند، از جمله:

 

 

چادر زدن

فعالی‌های ماجراجویی

پیاده روی

ماهیگیری

ورزش

صنایع دستی

تزیین

ساخت جواهرات

 

 

 

سخن پایانی

 

 

در مجموع طناب پاراکورد با چیزی که مطابق با همه نیازها و ترجیحات باشد طراحی شده است. این شامل بند نایلون بافته کلاسیک است. این محصول از پلی آمید (نام فنی نایلون) ساخته شده است، این یک گزینه چند منظوره است - با ساختار 16 لایه و حداکثر مقاومت که برای موارد مختلفی قابل استفاده است.

Write a comment
Blog archive