طناب سالیک

 

طناب چیست؟

 

 

به یک رشته بلند از الیاف به هم بافته شده گفته میشود که برای مهار اشیاء و استفاده های دیگر ساخته میشود. به طور معمول در ساخت آن از پشم، کتان، کنف، پلی‌پروبیلین، پلاستیک و... استفاده می شود.

ممکن است که گاهی اوقات در شرایط مختلف از نوع خاصی استفاده شود. برای مثال استفاده از طناب کنفی در آب بیشتر مرسوم است و دلیل آن افزایش مقاومت و استحکام آن در آب است.

طناب، مجموعه ای از الیاف، رشته ها یا سیم های فشرده شده با چرخاندن یا بافتن (کشیدن) است که به یک رشته انعطاف پذیر بلند تبدیل میشود. از نوع سیم آن، اغلب به عنوان کابل (q.v) یاد می شود. نیاز اساسی برای سرویس دهی این است که طناب کاملا متراکم و از نظر ساختاری پایدار بماند، حتی در حالی که خم، پیچ خورده و کشیده شده است. خاصیت اصلی یک طناب مقاومت کششی آن است.

بافت و ماهیت طناب با توجه به رنگ، ظرافت ، سفتی، استحکام و قابلیت کشش الیاف یا رشته های مورد استفاده در ساخت آن تعیین می شود. به عنوان مثال نوع پنبه ای نرم تر ، ضعیف تر و کشدار تر از نوع های مانیل یا سیزال هستند. طناب های مانیل نسبت به نوع کنف یا جوت از نظر اندازه مشخص قوی تر هستند. از آنجا که می توان الیاف کوتاه را به نخ های انعطاف پذیر بلند تبدیل کرد، عملاً می توان هر الیافی را به صورت طناب دراورد.

 

 

 

 

طناب سالیک چیست؟

 

 

 

 

 

طَناب‌ یا ریسمان به یک رشته بلند از الیاف تابیده به هم گفته می‌شود. از به هم تابیدن الیاف برای ساخت طناب استفاده می‌کنند تا استحکام بالایی جهت استفاده در امور کششی و اتصالی داشته باشد. طناب‌ها از مواد اولیه‌ای از جمله مو، پشم، نایلون، کتان، کنف، پلی‌پروپیلن، پلی اتیلن، انواع فلز و غیره قابل تولید هستند. طناب سالیک، جز طناب‌های پلاستیکی است و از جنس پلی پروپیلن و پلی اتیلن ساخته می‌شود. از این طناب در بسته بندی کالاها، حمل و نقل دریایی، کارهای روزمره، مهار اشیا و … استفاده می‌شود.

 

 

اشاره به ویژگی‌های مهم طناب سالیک

 

  • استحکام مکانیکی
  • دوام سایشی بالا
  • وزن کم
  • مقاومت در برابراملاح موجود در آب دریاها
  • عدم فساد پذیری
  • عدم جذب آب
  • قابلیت شناوری
  • مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش
  • تنوع رنگ

 

معرفی انواع طناب های طبیعی

 

طناب کنفی

 

 

 

 

 این طناب از گیاه‌های طبیعی ساخته شده و به صورت رشته های در هم تنیده است. زبری این طناب حتی از روی عکس کاملا واضح است. یکی از مزیت‌های این طناب، مقاومت بالای آن در برابر شوری آب دریا است. از این رو از آن در قایق‌رانی، بستن الوار و انواع بالابرها استفاده می‌کنند.

 

طناب مانیلا

 

 کنف مانیل نوعی فیبر است که از برگ‌های گیاه abacá حاصل می‌شود. نام این طناب از نام پایتخت فیلیپین (مانیل) گرفته شده است. طناب مانیل بسیار با دوام، انعطاف پذیر و مقاوم در برابر آب نمک (آب دریا) است که استفاده از آن را در طناب های کشتیرانی و ماهیگیری امکان پذیر می کند. در جاهایی دیگر می توان از آن برای ساختن صنایع دستی مانند کیف، فرش، لباس، مبلمان و آویز استفاده کرد. طناب‌های مانیلا با تنوع محدودتری نسبت به طناب‌های مصنوعی و حتی کنفی در بازار یافت شده و در برخی از کاربری‌های سیم بکسل ها نیز بعنوان مغزی در آن‌ها به‌ کار گرفته می‌شوند

 

معرفی انواع طناب‌های مصنوعی

 

طناب‌های مصنوعی همانطور که از نامشان مشخص است از مواد مصنوعی تولید می‌شوند. این طناب‌ها با نام طناب پلاستیکی نیز شناخته می‌شوند و در تولید آن‌ها از موادی مانند نایلون، پلی استر و پلی پروپیلن استفاده می‌شود. دوام طناب‌های مصنوعی بسیار بیشتر از طناب‌های طبیعی است و به همین دلیل بسیار محبوب هستند.

 طول عمر طناب پلاستیکی به طور معمول بیشتر از طناب طبیعی است و هنگام خیس شدن محکم‌تر می‌شوند. همچنین این طناب‌ها کمتر از نوع طبیعی دچار آسیب در مقابل کپک‌ها و اشعه UV می‌شوند. از معایب این نوع طناب می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در مقابل گرمای کافی ذوب می‌شوند و مقاومت آن‌ها کاهش می‌یابد. همچینن تولید طناب‌های مصنوعی نسبت به نوع طبیعی به محیط زیست آسیب بیشتری وارد می‌کند.

 

 

معرفی انواع طناب مصنوعی بر اساس جنس

 

طناب پلاستیکی

 

 

 

 

 

 

از جنس پلاستیک یا پلی پروپیلن تولید می‌شوند و برای مواردی مانند کاربردهای روزمره، صنعتی، مسکونی، فعالیت‌های دریایی، قایقرانی، اتصال بنرهای تبلیغاتی، باغبانی، کارهای دستی و موارد بسیار فراوان دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 طناب پلی اتیلن

 

 این طناب دارای استحکام مکانیکی، دوام سایشی بالا، وزن کم و به‌دنبال آن جابجایی راحت، عدم فساد پذیری و مقاومت در برابر املاح موجود در آب دریا است. طناب‌ پلی اتیلن مرغوب کش نیامده و پوسیده یا ریش ریش نمی‌شود.

 

 طناب پلی پروپیلن

 

 این طناب به دلیل استحکام بالا و ویژگی‌های منحصر به فرد، علاوه‌بر مصارف عمومی می‌تواند در کشاورزی، کشتی‌سازی و دیگر صنایع استفاده شود. در ساخت این طناب از مواد پلی پروپیلن استفاده شده که علاوه بر مرغوبیت و استحکام بالا، روی آب شناور هستند. طناب پلی پروپیلن در صنایع مختلف بخصوص در صنایع ماهیگیری کاربرد فراوانی دارد.

 

طناب کنفی

 

 

 

 

 

 این نوع طناب که به نام‌های بنگلادش و جوت نیز شناخته می‌شود، دارای الیاف طبیعی است و به صورت تابیده شده و بافته شده تولید می‌شود. این طناب در ساختمان‌ها، منازل و تزئینات کاربرد دارد.

 

طناب نایلونی

 

 

 

 

زمانی که طناب پلاستیکی به صورت تابیده تولید شود، به آن طناب نایلونی می‌گویند و از آن به دلیل خصوصیاتی که دارد در صنایع دریایی استفاده می‌کنند.

 

طناب نخی

 

طناب‌هایی هستند که در تولید آن‌ها از مواد مصنوعی استفاده نشده است و دارای مقاومت بالایی در برابر حرارت هستند اما رطوبت، کپک و اشعه‌ها به آن‌ها آسیب می‌رساند.

 

طناب پلی استیل

 

 

 

 

این طناب از تابیده شدن تک رشته‌های اکسترود شده‌ی مواد با کیفیت پلی اتیلن و پلی پروپیلن ساخته می‌شود. این نوع از طناب ‌ها نمونه‌ی داخلی ندارند و در ایران اصطلاحا به طناب‌های وارداتی کره‌ای یا خارجی شناخته می‌شوند.

 

 

تجهیزاتی که برای تولید طناب سالیک مورد نیاز است

 

ماشین‌آلات تولید الیاف: این سری از ماشین الات شامل مخزن آب سرد، مخزن آب گرم، اکسترودر، سیستم کشش و وایندر است.

ماشین‌آلات بافت: الیاف پس از تولید به دور قرقره پیچیده می‌شوند، سپس برای تولید طناب، قرقره‌ها به دستگاه منتقل می‌شوند. ماشین‌آلات بافت دارای انواع مختلفی هستند، چرا که طناب‌ سالیک در قطرهای مختلف تولید می‌شوند و طناب‌ها با هر قطر، به دستگاه بافت متناسب با قطر مورد نظر احتیاج دارند. علاوه بر قطر مناسب دستگاه بافت، قابلیت سرعت عمل برای بالا بردن میزان تولید در واحد زمان نیز از دیگر پارامترهای به‌کار گرفته شده در انواع ماشین‌آلات بافت است.

ماشین‌آلات بسته‌بندی: این سری از تجهیزات خط تولید طناب سالیک و نخ دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از: دستگاه کروپ‌زن، دستی، نیمه اتوماتیک، فول اتوماتیک، دستگاه کلاف پیچ،دو کله، چهار کله.

 

قیمت طناب سالیک

 

مواد اولیه بکار برده در این محصول، مواد پلیمری است. قیمت مواد پلیمری وابسته به قیمت نفت و نرخ ارز است. به همین دلیل این محصول قیمت ثابتی ندارد و قیمت آن تحت تاثیر مواد اولیه و تغییرات دلار تعیین می‌شود.برای اطلاع دقیق از قیمت ها می توانید به وبسایت نیلانکو مراجعه نمایید.

 

Write a comment
Blog archive