فرق طناب استاتیک و دینامیک چیست؟

 فرق طناب استاتیک و دینامیک چیست؟

طناب‌ ها بر حسب استفاده و کاربرد که دارند به دو دسته‌ تقسیم می شوند که  طناب ‌های دینامیک و استاتیک معرفی می شوند. طناب‌های دینامیک به دلیل کشش و نیروی کشسانی زیاد در سنگنوردی کاربر فراوانی دارند، ضمن اینکه از طناب‌ های استاتیک در فعالیت‌هایی از جمله غارنوردی، دره نوردی، نجات و فعالیت در ارتفاع بهره برداری می گردد.

 

نمونه های دیگر از طناب ‌ها، که قطرآن ها اغلب کمتر از ۸ میلی ‌متر می باشد با نام طنابچه معرفی می شوند.

 

طناب‌های استاتیک :

 

طناب‌ های استاتیک که به نام  ایستا نیز شناخته می شوند، طناب ‌هایی با حداقل کشسان و استحکام حداکثر می باشند. طناب‌های استاتیک، از نظر کشسانی بسیار کم کشیده می‌شوند و به طور کلی کمتر از ۵٪، کشش و کشسان برخوردار می باشند. این در حالی است که، طناب‌های پویا جهت کشش تا ۴۰٪ طراحی شده اند.

 


طناب های استاتیک از نظر کاربردی بسیار متنوع می باشند، مثلا در عملیات نجات آتش نشانی، غارنوردی، پایین آوردن کوهنورد آسیب دیده، بالا رفتن از طناب یا حمل بار زیاد، بسیار کارآمد خواهند بود. در صورتی که به طناب استاتیک نیاز دارید می ‌توانید با مشاورین نیلان کو در تماس باشید تا اطلاعات جامعی در این خصوص در اختیارتان قرار دهند.

 

 

با  وجود آنکه کوهنوردی همیشه با طناب دینامیک صورت می گیرد، زیرا سقوط روی طناب استاتیک خیلی سریع متوقف خواهد شد و ممکن است باعث  آسیب جدی گردد، ولی از طناب ‌های استاتیک در کوهنوردی در چرخ دنده ‌ها نیز بهره برداری می گردد.

 

طناب های استاتیک چیست؟

 

کاربردهای طناب استاتیک :

 

 

کاربرد اصلی و بیشتر طناب استاتیک جهت  ایستا ماندن در موقعیتی خاص همچون ثبات در ارتفاع خاص خواهد بود.این نوع از طناب ها در صورتی که با رشته های مستحکم تولید شده باشند،حداقل کشش ممکن را به نمایش می گذارد . به طور معمول در کار های صنعتی بیشتر جهت فرآیند پیچ کردن سنگ نمای ساختمان از طناب های مجهز استاتیک بهره برداری می گردد.

 

مثلا توجه داشته باشید  که سنگ نما در نمای ساختمان مورد استفاده قرار گرفته است و پس از مدتی شروع به سقوط می کند!

 

در این صورت نیاز به پیچ کردن سنگ نما مذکور یا مثلا سنگ نمای گرانیت یا سنگ نمای مرمر خواهید داشت. در این صورت  نیروی راپلکار می بایست روی یک واحد سنگ عملیات پیچ کاری را اعمال نماید و نیاز دارد که برای مدتی ثابت در ارتفاع بماند،در این حالت از طناب استاتیک استفاده می کند.

 

 

طناب نیمه استاتیک :

 

 

طناب نیمه استاتیک در بسیاری از مشاغل کار در ارتفاع و تفریحاتی همچون  کوهنوردی، صخره نوردی و …. قابل استفاده خواهد بود، تنوع طناب ها در گذشته بسیار کمتر از حال بوده  و افراد جهت تکمیل کردن ابزار کار در ارتفاع خود مجبور به خرید طناب استاتیک می شدند ولی  با پیشرفت تکنولوژی و ساخت طناب نیمه استاتیک بسیاری از افراد به خرید آن روی آوردند.

 

طناب های نیمه استاتیک کدام اند

 

ساختار طناب نیمه استاتیک :

 

 

این نوع از طناب ها دارای دو بخش اصلی هسته میانی و پوسته می باشند که این هسته میانی به وسیله پوسته پوشیده می گردد، نگهداری از ساختار هسته میانی وظیفه اصلی پوسته می باشد که هر یک با توجه به شرایط از کاربرد های مختلفی برخوردار خواهند بود.

 

لازم به ذکر است که هر اندازه تعداد رشته های درون طناب افزایش یابد عملکرد دینامیکی آن طناب نسبت به سایر محصولات مشابه بهتر خواهد بود که همین موضوع باعث می شود تا اغلب  از طناب نیمه استاتیک و طناب استاتیک جهت کار در ارتفاع و یا تفریحاتی که در ارتفاع صورت می گیرند بهره برداری لازم صورت گیرد.

 

 

از ویژگی های بارز طناب نیمه استاتیک می توان به مقاومت آن ها در برابر سایش و فرسودگی اشاره داشت که این موضوع به ظاهر ساده باعث شده تا تمایز این طناب ها از سایر طناب های معمولی شود.

 

 

بسیاری از افرادی که به دره نوردی، کوه نوردی و یا  راپل کاری علاقه مند می باشند جهت  تکمیل کردن تجهیزات ایمنی خود اقدام به خرید طناب نیمه استاتیک می نمایند چرا که این طناب ها علاوه بر مقاومت بالا از قیمت بسیار مناسبی نیز برخوردار خواهند بود.

 

 

طریقه تولید طناب استاتیک به گونه ای است که علاوه بر قابلیت های طناب استاتیک بخشی از ویژگی ها و قابلیت های طناب دینامیک نیز برخوردار می باشد به همین علت طرفداران زیادی در بین افرادی که به دنبال هیجان تفریح در ارتفاع و کار در ارتفاع می باشند، پیدا کرده است.

 

 

همان طور که پیش تر اشاره شد قیمت بسیار ارزان این طناب ها مزید بر علت شده است که به سرعت همه گیرشوند و مورد استفاده عموم مردم قرار گیرد.

 


طناب دینامیک :

 

 

طناب هاي سنگنوردي جهت جذب سقوط سنگنورد طراحی شده اند، لذا میزان مشخصی از کشسانی ضروري را در بر می گیرند و این موضوع به نیروي ضربه جذب شده توسط بدن فرد و سیستمی که سقوط را جذب می کند، بستگی خواهد داشت.
در صورتی که از طناب هاي استاتیک جهت جذب سقوط بهره برداری گردد، نیروهاي ضربه بسیار بالاتري حاصل خواهد شد.

 

از طناب دینامیک کجا استفاده می شود

 

از طناب دینامیک کجا استفاده می شود و چه کاربرد هایی دارد؟

 

 

طناب های دینامیک بیشتر جهت کار های سنگنوردی نصب سنگ نما کاربرد دارد. علت استفاده از این نوع طناب نجات افراد در معرض سقوط از کوه یا ارتفاع خواهد بود. طناب دینامیک شامل پوسته و هسته منعطف و با درصد خاصی از نیروی کشسانی می باشد. 

 

در نظر بگیرید شخصی با شتاب 20 کیلومتر در ساعت از کوهی 15 متر سقوط آزاد داشته باشد. در این صورت چنانچه که طناب دینامیک نبوده باشد،ضربه ناشی از سقوط می تواند فرد را بکشد یا او را بیهوش کند.

 

در صورتی که از طناب دینامیک بهره برداری گردد، از سرعت فرد کاسته شده و ضربه در مسافت تقسیم می شود و فرد احساس درد نمی کند.

 

مزیت استفاده از طناب دینامیک و استاتیک چیست

 

مزیت طناب های استاتیک و دینامیک :

 

 

یکی از  مزیت هایی که طناب کار در ارتفاع دارد این بوده که در صورت خرابی و فاسد شدن سریع از خود واکنش نشان  خواهند داد. واکنش طناب کار در ارتفاع بیرون زدگی قسمت داخلی از روکش می باشد. به طور کلی طناب ها از دو لایه بیرونی و لایه درونی تشکیل شده اند.

 

 

در لایه بیرونی که بافت و روکش طناب نما دارد و مقاومت چندان زیادی را تحمل نخواهد کرد ولی  هسته داخلی و اصلی طناب کاردرارتفاع بافت های درونی طناب می باشد که در این شرایط  استقامت و مقاومت طناب را تعیین خواهد کرد. دیگر مزایای طناب ها  این است که به راحتی می توان  شستشوی پنجره و شستشوی شیشه های نما با طناب را انجام داد.

 

فرق طناب استاتیک و دینامیک

 

سخن پایانی :

 

شما می توانید جهت خرید و یا کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با طناب استاتیک و دینامیک به وب سایت نیلان کو مراجعه نمایید.

Write a comment
Blog archive