انواع تسمه نقاله کدام اند؟

 انواع تسمه نقاله کدام اند؟

 

تسمه نقاله وسیله ای است که در یک سیستم حمل و نقل مواد به عنوان یک جزء مهم مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر سیستم نقاله دارای یک تسمه نوار نقاله و دویا چند قرقره است این قرقره ها با استفاده از نیروی الکترونیکی تسمه را به حرکت وا داشته و وسایلی که بر روی تسمه آن قرار می گیرد را به جلو حرکت داده و فرایند انتقال صورت میگیرد .تقریبا تمام انسان ها برای یک بارهم که شده یک سیستم نوار نقاله را از نزدیک دیده اند زیرا وقتی که به یک هایپر مارکت می روید اقلام خریداری شده روی تسمه نقاله قرار می دهید تا به دست صندوق دار برسد یا وقتی که از هواپیما خارج می شوید منتظر چمدان خود هستید منتظر می مانید تا بارهای شما روی تسمه نقاله به حرکت در بیاید.

 

 

انواع اصلی تسمه نقاله 

 

۲ دسته اصلی صنعتی تسمه نقاله موجود است و بستگی دارد که شما چه کاری می خواهید انجام دهید:

1. تسمه نقاله برای حمل مواد عمومی

از این نوع تسمه ها برای حمل وسایل  حجم در مسافت کم و محدوده یک ساختمان  و بین ساختمان استفاده می شود مانند جابه جایی جعبه های متحرک در کارخانه ها

۲. تسمه نقاله برای حمل مواد بالک

این تسمه ها جوری طراحی شده اند که وسایل بزرگ و حجیم را حمل می کنند و قادر هستند مواد خشک و فلزات را نیز حمل کنند. نمونه هایی ازمواد بالک شامل مواد معدنی، سنگ معدن، ذغال سنگ، شن و ماسه، مواد شیمیایی، غلات، آرد و شکر است.

 

 

 

انواع تسمه نقاله

 

• تسمه نوار نقاله آجدار گریپ 

• آجدار vشکل 

• نقاله مدولار

• برزنتی 

• فلزی

• تسمه توری 

• تسمه نقاله آواتور

• ضد اسید

• ضد سایش

• ضد حرارت 

• استیل کورد

• لاستیکی 

• مواد غذایی 

• پی وی سی

• تسمه نقاله زمانی

 

تسمه نوار نقاله آجدار گریپ

 

 

 

 

قابل استفاده در کارخانه های کارتن سازی، سیمان و ورق سازی، پوشش زیرین این نوع تسمه در دو نوع لاستیکی و برزنتی تولید می شود.

 

 تسمه نقاله آجدار v  شکل 

 

این نوع تسمه نوار نقاله معمولا برای انتفال مواد بر روی سطح شیب دار به کار می رود تسمه نقاله آجدار v شکل  قابل استفاده در معادن، کارخانه های سیمان و بسیاری صنایع دیگر می باشد.

 

تسمه نقاله مدولار

 

این نوع تسمه از جنس پلاستیک است و در برابر ضربه مقاومت بالایی از خود نشان می دهد قابل استفاده در صنایع غذایی، بهداشتی و برخی صنایع دیگر.

 

تسمه برزنتی

 

 

 

 

این تسمه ها از لایه برزنتی تولید شده و در صنایع پر شماری کاربرد دارد.

 

تسمه فلزی

 

این تسمه ها از مقاومت بالایی برخوردارند و در دو نوع استیل وگالوانیزه وجود دارند و جهت متریال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

تسمه توری

 

این تسمه از نوع بلت نوار نقاله با استفاده از متریال مختلفی ساخته می شود به همین دلیل در انواع مختلفی چون تسمه نقاله توری، گالوانیزه، پلاستیکی، تفلون، کبریتی، و نسوز در بازار موجود است.

 

تسمه نقاله آواتور 

 

وزن کم و مقاومت در برابر خوردگی و کشش از ویژگی های مهم این نوع نوار نقاله به حساب می آید ساخت این نوع تسمه ها در نوع برزنتی و لاستیکی انجام می شود.

 

 

 

 

ضداسید

 

این تسمه بیشتر در محیط های اسیدی استفاده می شود زیرا مقاومت بالا در برابر اسید و دیگر مایعات خورنده را دارد.

 

نوار نقاله ضد سایش

 

دارای طول عمر بالا و مقاومت در برابر خوردگی و سایش قابل استفاده در صنایع مختلف.

 

نوار نقاله ضد حرارت 

 

این نوار نقاله نسوز نامیده می شود و ویژگی های خاصی در صنایعی چون صنعت فولاد، سیمان، ایستگاه های برق و نیروگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تسمه استیل کورد

 

در دو نوع ساده و مقاوم تسمه استیل کورد قابل استفاده در معدن، نیروگاه، کارخانه های ذغال سنگ، و بسیاری صنایع دیگر می باشد.

 

لاستیکی

 

این تسمه در دونوع سیم دار و نخ دار است و از ویژگی های مهم این نوار نقاله مقاومت بالای آن در برابر خوردگی و سایش است.

 

نوار موادغذایی

 

 

 

 

این نوع نوار در برابر مواد پاک کننده و مواد شیمیایی و همچنین عناصر خوراکی مقاوم هستند.

 

تسمه نقاله پی وی سی 

 

این نوع تسمه ها در صنایع مواد غذایی و صنعت دارو و صنایع بهداشتی اشاره کرد.

 

تسمه زمانه دار

 

این تسمه یک برنامه ریزی دقیق و خاص دارد و در یک زمان خاص شروع به کار نموده و پس از آن غیر فعال می شود.

 

کاربرد  تسمه نقاله

 

امروزه با توجه به نوع صنعت از تسمه نقاله استفاده های زیادی می‌شود.به طور معمول این تسمه ها از جنس لاستیک یا پی وی سی هستند. جنس و وزن سیال جهت حمل مواد باید استحکام مقاومت زیادی داشته باشد .همچنین این تسمه ها اغلب جهت بارگیری و تخلیه بار کامیون ها مورد استفاده قرار می گیرد .از کاربرد های  دیگر نقاله تسمه در پله برقی، فرودگاه، فروشگاه ها، گمرک و در خطوط مختلف تولید و مونتاژ کارخانه و در صنایع مادر نظیر معدن، فولاد، سیمان، کشاورزی، بازیافت استفاده می شود.

 

تسمه نقاله فرودگاهی 

 

 

 

 

نوع خاصی از تسمه های صنعتی که متریال خاصی در ساخت آن به کار برده شده و این نقاله ها به صورت بخش بخش تولید می شود در صورتی که نوار های ساده به صورت پیوسته تولید می شوند و تنها در یک مسیر و بدون پیچ و خم حرکت می کنند اما نقاله فرودگاهی قابلیت تغییر زاویه را دارد.

 

تسمه مقاوم در برابر چربی

 

در دودسته صنعتی و مواد غذایی وجود دارند چر بی هایی که بین تسمه نقاله به وجود می آید باعث کاهش عمر تسمه و در کاربری های مربوط به مواد غذایی باعث مسمومیت در تماس با این مواد شیمیایی می شود. تسمه نقاله مصرفی به صورت خاص در صنایع غذایی برای حمل گوشت، سبزیجات، دانه های چرب گیاهی استفاده می گردد.

 

اصول کار با تسمه نقاله 

 

اصول کار حرکت و جابه جایی در یک مسیر پیش بینی شده که اغلب نوار نقاله ها از یک نوار یا تسمه مدار بسته در  یک یا چند غلطک و یک منبع انرژی تشکیل شده اند. نیروی حاصل از کار غلطک های نوار نقاله را به حرکت در آورده و موجب حرکت ممتد تسمه می شود به این ترتیب فرایند انتقال و جابه جایی در یک مسیر مشخص صورت می گیرد.

 

 

 

تسمه نقاله چگونه کار می کند؟!

این تسمه عملکرد ساده ایی دارد. در این دستگاه نوار یا تسمه به دور غلطک های متحرک و محرک قرار گرفته و با گردش آنها حرکت می کند.غلطک متحرک محرکی است که موتور متصل شده وقتی موتور روشن می شود غلطک متحرک به گردش در امده و نوار یا تسمه را به حرکت در می آورد به این ترتیب می توان کالا یا مواد را بر روی تسمه نقاله قرار داد تا عمل جابه جایی و انتقال صورت گیرد.

 

عوامل موثر در تقسیم بندی نوار نقاله

 

به طور کلی کانوایرها از لحاظ ساختاری به دونوع تقسیم بندی می شود: 

استراکچر 

• پروفیل المینیوم انودایزشده، استیل، اهن

تسمه 

ماژولار، بلت، فلزی، پلاستیکی، رولیکی

ابعاد تمامی نوار نقاله های پرتابل یا ثابت قابلیت تنظیم ارتفاع طول مطابق با فضا و شرایط کاری را دارا می باشد.

سیستم نوار نقاله

سیستم تنظیم 

نگهداشتن اعمال مطلوب به کشش در تسمه برای تنظیم بودن مقدار اصطکاک 

سیستم خود تنظیم

نگه داشتن کشش تسمه در حد مورد نیاز برای اصطکاک به وسیله پیچ های تنظیم یا سیستم کنترل اتوماتیک یا پنوماتیک

سیستم پاکسازی(تسمه، غلطک، استراکچر)

پاکسازی تسمه،غلطک، استراکچر مخصوصا در صنایع غذایی

سیستم متحرک انتقال نیرو(هرزگرد، یاتاقان، بلبرینگ)

تولید انتقال نیرو به رولر ها یا غلطک های متحرک در جهت به حرکت در آوردن و یا فشار به تسمه نقاله نیازمند به متحرک هایی چون یاتاقان و بلبرینگ است.

 

 

 

 

سیستم بارگزاری و بازدهی

گذاشتن یا تغذیه مواد بر روی تسمه از نوار نقاله و هدایت مکانیزم تغذیه در جهت هم راستایی مواد مانند قیف ها شوت ها باردهنده  های اتوماتیک یا پنوماتیک و هل دهنده و توزیع کننده های بار

 

سیستم خروج و تخلیه بار

 

خارج کردن مواد اولیه یا فرآوری شده و هدایت آنها برای خروج از سیستم کانوایر در جهت مرحله بعدی تولید یا بسته بندی مانند جدا کننده ها، اسلایدرها، ناودانی ها، بیرون اندازها، بسته بندی کننده، سیستم خودکار گریپ پر

 

ساختار تسمه نقاله

تسمه نقاله دارای سه لایه است :

• پوشش لاستیکی بالایی

• منجید ها

• پوشش لاستیکی پایین

 

منجیدها

 

 

 

 

منجید ها تارو پود بافته شده در لایه مبانی هستند که به منظور مقاومت طولی و عرضی در تسمه نقاله بکار برده می شوند. متداول ترین متریال های منجید عبارت است از رشته های فولادی، پلی استر، نایلون ، کتون و آرامید.

 

لایه های پوششی

 

معمولا از لاستیک یا پلاستیک ساخته می شود که در دونوع لایه پوششی بالا و لایه پوششی پایین هستند و زمانی که تسمه نقاله فلزی نیاز به مقاومت بیشتری دارد ازاین لایه ها استفاده می کند.

 

کلام اخر

 

نوار نقاله لاستیکی در بسیاری از کاربردهای مختلف، نه تنها در محیط های صنعتی، استفاده می شوند. شما می توانید آنها را در فرودگاه ها، حمل بار، دررستوران ها، حمل و نقل غذا، حمل و نقل افراد و تجهیزات اسکی آنها و غیره مشاهده کنید. تسمه  نقاله را می توان برای جلوگیری از آلودگی و از دست دادن مواد محصورکرد، اما اگر بخشی از خطوط مونتاژ نیز باز باشد آنها انتخاب  خوبی برای حمل بارهای سنگین تر هستند.

Write a comment
Blog archive