انواع تسمه v شکل کدام اند؟

 

 

تسمه V شکل روکش‌دار(ساده)، تسمه‌هایی با قابلیت بالای انتقال نیرو، مقاوم در برابر حرارت، روغن و ضد الکتریسیته ساکن هستند که در بسیاری ازکشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل مقاومت آنها در برابر تغییرات طولی، کارکرد چند تسمه درکنار هم امکان‌پذیر است.

یکی از مهمترین تسمه های مورد استفاده در صنعت تسمه های وی بلت (V BELT) یا تسمه پروانه می باشد. تسمه های وی شکل جزوء تسمه های انتقال نیرو یا انتقال قدرت قرار دارند. در واقع وظیفه این تسمه ها انتقال قدرت موتور توسط یک پولی به قسمت دیگر می باشد. تسمه های وی شکل در اکثرا صنایع سبک و سنگین کاربرد داشته و جنس تسمه های وی شکل از لاستیک و نخ بوده و سطح مقطع آن به شکل ذوزنقه می باشد.

 

 

 

 

 

تسمه‌ V شکل (V-belt) یا تسمه پروانه چیست؟

 

وسیله ای برای انتقال نیروی چرخشی از یک نقطه به نقطه ای دیگر است. جهت روشن شدن موضوع تسمه دو عدد چرخ همراه با یک ریسمان در نظر بگیرید. ریسمان به عنوان تسمه وی شکل در نظر گرفته می شود تا نیرو را از یک چرخ به چرخ دیگر هدایت کند. به این چرخ ها پولی و به ریسمان تسمه گفته می شود. به دلیل شکل شکل به آن وی شکل می گویند. در داخل این تسمه جهت افزایش مقاوم و کشش وایر یا سیم از جنس های متنوعی نظیر: فولاد ، استیل و پلیمر قرار می دهند.

به جهت موجود بودن طیف وسیعی از ابعاد و اندازه در تسمه‌ پروانه (V-belt ، اصطلاح عامیانه تسمه پروانه) آزمون‌های بهره‌وری بر روی تسمه‌های مختلف از نوع V-belt نشان می‌دهد که آنها در 94 الی 96 درصد موارد کارآمد هستند. تقریبا برای هر کاربردی این امکان وجود دارد که طراحی بر اساس اقلام موجود استاندارد انجام شود. این موضوع، در دسترس بودن و تحویل بسیار سریع را تضمین می‌کند و اگر لازم باشد برای کاربرد‌های غیر معمول و ساختار‌های ویژه به صورت اختصاصی به راحتی ساخته خواهد شد. تسمه‌های V-belt دارای مزایای بسیار زیادی است که خرابی و توقف خط تولید برای تعمیرات تجهیزات را به پایین ترین سطح ممکن می‌رساند.

 


کاربرد تسمه V شکل چیست؟

 

 

تسمه‌هایی مدور هستند که دارای کاربردهای گسترده‌ای در ماشین‌آلات صنعتی وکشاورزی می‌باشند. این تسمه ازنظر فنی برای فولی‌های معمولی طراحی شده و بسیار مقرون به صرفه می‌باشند.

 

انواع تسمه‌های V شکل روکش‌دار(ساده)

Z = با عرض ۱۰ میلیمتر
A = با عرض ۱۲٫۵ میلیمتر
B = با عرض ۱۷ میلیمتر
C = باعرض ۲۲ میلیمتر
D = باعرض ۳۲ میلیمتر
E = باعرض ۴۰ میلیمتر

 

 

 

 

 

 

 

تسمه وی شکل دنده ای چیست؟

 

تسمه‌های Vشکل دنده‌ای که به صورت قالبی تولید می‌شوند در برابرحرارت و روغن مقاوم بوده و ضد الکتریسیته ساکن هستند. تفاوت اصلی و عمده میان تسمه‌های V شکل استاندارد و تسمه V شکل دندانه‌ای این است که تسمه دندانه‌ایی این قابلیت را دارد که به دور یک فولی کوچک به گردش در آید و مقدار دفع حرارت(میزان حرارت ایجاد شده بین تسمه و پولی در حین حرکت) را افزایش دهد.

اگر فولی دستگاه شما کوچک است دندانه‌های تسمه باعث می‌شود تسمه به خوبی به فولی چنگ بزند و باعث افزایش چسبندگی تسمه به فولی‌ها می‌شود.

به دلیل مقاومت آنها در برابر تغییرات طولی، کارکرد چند تسمه در کنار هم امکان‌پذیر است. این تسمه‌های دنده‌ای به علت انعطاف بالا، نشست مناسب در شیار فولی و ایجاد حرارت کمتر در هنگام کار، طول عمر مفید بیشتری دارند.

 

کاربرد تسمه وی شکل دنده ای

 

تسمه‌های Vشکل دنده‌ای نسل جدیدی از تسمه‌های Vشکل می‌باشند.

این تسمه‌ها کاربردهای گسترده‌ای دارند، به خصوص درکاربردهای صنعتی با فولی‌های کوچک و سرعت‌های بالا، مزیت کلی تسمه‌های دنده‌ای نسبت به تسمه‌های ساده که شامل مقرون به صرفه بودن، انتقال بهتر نیرو و دوام بهتراست، سریعا تحولی چشمگیر را در صنعت تسمه ایجاد کرد.

 

چگونه یک تسمه V شکل را شناسایی کنیم ؟

 برای مثال یک تسمه V شکل با مشخصات  C200 را در نظر میگیریم . C  نشانگر نوع کلاس بندی تسمه است و عدد 200  نشان دهنده طول اسمی داخلی تسمه است .

در این بخش بعضی از مزایا و معایب تسمه های V شکل را بیان میکنیم :

مزایا :

1- در مقایسه با دیگر گونه های تسمه، تسمه های V شکل گشتاور بالاتری را با عرض کمتر منتقل میکند و همچنین دچار تنش کمتری میشوند.

2- این تسمه ها در مکان هایی که تسمه سطح تماس بسیار کمی با پولی دارد هم قابل استفاده هستند.

3- این گونه تسمه ها در محدوده سرعتی 5 تا 30 متر بر ثانیه عملیاتی هستند.

معایب :

1- عیب این نوع تسمه ها این است که با توجه به کارکرد و حالت گُوِه(بخوانید gove) داشتن و افزایش خمیدگی و بادخور بودن آن کارایی 3درصدی کمتری نسبت به انواع تسمه های دیگر دارند.

2- جدا از مطلب فوق این تسمه در فشارهای بسیار زیاد دچار لغزش میشود و به راحتی  براثر لغزش برروی پولی ها دچار آسیب دیدگی میشود.

 

 

 

 

 

 

 

تسمه های وی شکل چند خطی

 

تسمه‌های چند خطی علاوه بر داشتن مزیت‌های تسمه‌های Vشکل ساده، مزایای زیر را نیز نسبت به تسمه‌های ساده دارند :

 • تسمه‌ها نسبت به یکدیگر عقب و جلو نمی‌شوند.
 • استفاده از خط سیرهای افقی بدون هیچ مشکلی امکان‌پذیر می‌باشند.
 • قابلیت‌های جذب شوک‌های ضربه‌ای را افزایش می‌دهند.
 • تسمه‌های سادهV شکل چند خطی شامل چند تسمه تک می‌شوند که توسط یک نوار در بالا به هم متصل شده و تشکیل یک تسمه واحد را می‌دهند.
 • این تسمه‌ها در دستگاه‌های سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • دلیل اینکه از تسمه‌های دسته‌ای به جای تسمه‌های تکی استفاده می‌کنند این است که با قرار دادن تعدادی تسمه در کنار یکدیگر تسمه‌ها از قدرت بیشتری برخوردار می‌شوند و کشش یکنواختی در سرتاسر تسمه‌ها برقرار می‌شود.
 • این گونه طراحی لرزش‌های معمول در کارکرد تسمه‌های تک را جذب می‌کند.
 • این نوع تسمه علاوه بر مقاومت در برابر روغن و حرارت، ضد الکتریسیته ساکن نیزهست.
 • علاوه بر تسمه‌های ذکر شده، تسمه‌های ویژه‌ای از این نوع با مقاومت حرارتی بالا با نخ پلی‌استر یا کولارنیز تولید می‌شوند.
 • یک تسمه V شکل استاندارد حاوی رشته‌هایی از جنس پلی‌استر است که در سرتاسر تسمه کشیده شده است و این در حالی است که در یک تسمه کولار این رشته‌ها با رشته‌هایی از جنس کولار جایگزین شده‌اند.
 • تفاوت واقعی زمانی است که شما یک پولی برعکس دارید مانند پولی‌های ماشین برف‌روب یا ماشین چمن‌زنی، در این حالا تسمه کولار فشار وارده را بهتر از تسمه V شکل استاندارد تحمل می‌کند.
 • جنس کولار در این نوع شرایط قوی‌تر است و بار شوک (فشار) را بهتر تحمل می‌کند.
 • این تفاوت میان تسمه وی شکل استاندارد و تسمه کولار است.

 

کاربرد تسمه وی شکل چند خطی


تسمه‌هایVشکل چند خطی برای ماشین‌آلات صنعتی‌ای که حرکت‌های ضربه‌ای شوک مانند را دارند و همچنین برای کارکردهایی که در آنها ممکن است لرزش‌های معمولی تسمه اثراتی منفی بر عملکرد دستگاه بگذارد، استفاده می‌شوند.

کاربرد تسمه در ماشین‌های کشاورزی و به خصوص کمباین‌ها، آنها اغلب به عنوان تسمه‌های اتصال دهنده استفاده می‌شوند و برای کاهش لرزش و افزایش عمر مفید تسمه، جایگزین تسمه‌های تخت یا مجموعه‌ای از تسمه‌ها می‌شوند.

 

 

 

 

 

 

انواع تسمه‌های V شکل چند خطی ساده

RA = حداکثر تعداد شیار =۲۰
= RB حداکثر تعداد شیار =۱۸
=RC حداکثر تعداد شیار =۱۵
=R3V حداکثر تعداد شیار =۲۰
=R5V حداکثر تعداد شیار =۲۰
R8V = حداکثر تعداد شیار =۱۲

 

تسمه های V شکل چند خطی دنده ای

تسمه‌های Vشکل چند خطی دنده‌ای دارای امتیازات زیر می‌باشند :

ساخت آنها فرمولاسیون ویژه‌ای از ترکیبات CR است.

قدرت و استحکام بیشتری دارند.

لرزش و سر و صدا نداشته و بر روی شیار فولی بر نمی‌گردد.

 

 

 

 


انواع تسمه‌های Vشکل چند خطی دنده‌ای

 

RAX = حداکثر تعداد شیار =۵
RBX = حداکثر تعداد شیار =۴
R3VX = حداکثر تعداد شیار =۷
R5VX = حداکثر تعداد شیار =۴
RXPZ = حداکثر تعداد شیار =۷
RXPA = حداکثر تعداد شیار =۵
RXPB = حداکثر تعداد شیار =۴

 

استاندارد تسمه‌های وی شکل

 

در طراحی و ساخت تسمه وی شکل استانداردهایی لحاظ شده اند که به شما در خرید تسمه کمک شایانی می‌کنند. در انتخاب تسمه وی شکل، باید تسمه را با سایز صحیح انتخاب کنید. معمولا بر روی سطح تسمه، سایز مورد نظر با حروف انگلیسی درج شده است، تفاوتی نمی‌کند که نام برند تولید کننده تسمه چیست، این استاندارد در تمامی برندها به طور یکسان اجرا می‌شود.

از استاندارد تسمه‌های وی شکل، طول آن است. معمولاً طول تسمه‌ها به صورت اینچ در نظر گرفته می‌شود که در کنار حروف انگلیسی حک می‌شود.

همچنین توجه داشته باشید که بر روی تسمه اگر اعداد به صورت میلی‌متر نوشته شده باشند، منظور قطر خارجی و اگر به صورت اینچ نوشته شده باشد، منظور قطر داخلی تسمه است. از این رو با اطمینان کامل می‌توانید تسمه مناسب برای وسیله مورد نظر خود را از وبسایت نیلانکو تهیه کنید.

 

Write a comment
Blog archive