شیلنگ آب و انواع آن کدام است؟

 

شیلنگ آب و انواع آن کدام است؟

 

 

 

 

انسان ها جهت جابه جا کردن مواد مایع مهم زمین یعنی آب که  مایع حیات است از شیلنگ بهره برداری می نمایند. شیلنگ های آب در بازار بر حسب سایز دهنه ی آن ها دسته بندی می گردند که به صورت های مختلفی در بین فروشندگان و خریداران مطرح می گردد.

انواع شیلنگ آب خوب و مناسب در کشورمان تولید می شود. از نظر تنوع و قیمت ها شیلنگ های آب از انواع متعددی برخوردار می باشند. رنگ های آن در نمونه هایی همچون قرمز، آبی، سبز، مشکی، نارنجی و دیگر رنگ ها می باشد. شیلنگ های آب سایز سه چهارم  و یا نمره دو و نیم از کاربردی ترین  و پرطرفدار ترین شیلنگ ها در کشور است. این شیلنگ‌ های نمره دو نیم معمولاً در دو تا سه لایه مرغوب تولید می‌ گردند. برخی از این شیلنگ ها دارای نخ های پلی استر در آن بوده و موجب استحکام و مقاومت زیاد این شیلنگ ها می شوند.

 

مشخصات شیلنگ آب 4/3 چیست؟

 

 

 

 

این نوع شیلنگ ها عمر زیاد دارند و از مواد درجه یک و ... در ساخت آنها  استفاده می شود.کاربرد این نوع شیلنگ ها در مصارف خانگی، کشاورزی و کارخانجات است.  پیچیدن نخ به دور بدنه برخی از این شیلنگ ها، منجر به افزایش استحکام آن شده که به آن شیلنگ نخ دار نیز می گویند. این نخ ضمن اینکه  ایجاد مقاومت شیلنگ در برابر مواد موجود  را  دارند در آن باعث پسند بهتر آن از سوی مشتری می شود. این نمونه شیلنگ ها در رنگ های متفاوتی تولید می شوند. شیلنگ ۴/۳ در بین استفاده کنندگان محبوبیت خاصی دارد. کاربرد انواع شیلنگ ها می توان به وزن و طول حلقه، کاربری، رنگبندی متنوع و سایز آن اشاره کرد. شیلنگ آب به دلیل هزینه کم تولید و کارگر ارزان از قیمت بسیار مناسبی در ایران برخوردار می باشند. شیلنگ آب در کشورهای خارجی، نسبت به ایران از قیمت بسیار بالایی برخوردار است.

 

شیلنگ آب معمولی

 

 

 

 

به طور معمول شیلنگ آب معمولی در مصارف خانگی بسیار استفاده می شوند و از قیمت مناسبی نیز برخوردار می باشند. بنابراین  در خانه اکثر افراد مخصوصا اگر حیاط داشته باشند در گوشه ای از آن حیاط چشمتان به این شیلنگ آب برخورد کرده است. این نوع از شیلنگ ها اغلب از جنس پلاستیک بسیار مرغوب بوده و از مقاومت و استحکام خوبی برخوردارند . هیمن موضوع باعث شده تا مقاومت بالایی در برابر فشار آب داشته باشند. برای این که یک شیلنگ آب معمولی تولید شود در اکثر مواقع از تمام استاندارهای تولید شیلنگ استفاده نمی شود زیرا برخی از این استانداردها تنها در تولید شیلنگ هایی با کاربردهای متفاوت استفاده می شود و در تولید این نوع شیلنگ ها تنها مقاومت و انعطاف پذیری بسیار بالا کافی می باشد. شایان ذکر است که در تولید این نوع شلنگ ها هیچ گونه محدودیتی در رابطه با اندازه و یا متراژ وجود ندارد.

 

شیلنگ آب تاشو

 

 

 

 

این شیلنگ ها  به راحتی می تواند  در شکل یک حلقه جمع آوری شوند و یا حتی آن ها را تا کرد. به طور معمول می توانید نمونه این شیلنگ ها را در دستان آتش نشانان و هنگام خاموش کردن آتش ببینید این شیلنگ ها انواع بسیار متفاوتی دارند و جهت تولید این دسته از محصولات از یک لایه آستر پلاستیکی ضد آب بهره برداری می گردد که در درون قسمت اصلی بافت شیلنگ قرار می گیرد. امروزه برای تولید این نوع شیلنگ آب را با استفاده از پی وی سی و یا ماده ای دیگر روکش می کنند تا این محصول بتواند مقاومت لازم در برابر آسیب هایی که ممکن است به آن وارد شود مقاوم باشند.

 

شیلنگ آب خرطومی

 

 

 

 

شیلنگ خرطومی نمونه ای دیگر از این محصول بوده که برای استفاده باغبانی کاربرد دارد . این نوع از شیلنگ ها از جنس پی وی سی بوده و اگر به ظاهر آن ها نگاه کنید از عاج ها و برآمدگی هایی در خود برخوردار می باشند. از دیگر نام های این شیلنگ، شیلنگ پمپی بوده که علت نام گذاری آن انتقال آب توسط  کشاورزان از چاه ها و منابع آبی می باشد. در واقع وظیفه اصلی این محصول که به آن نیز شناخته می شود انتقال آب از منابع به زمین های کشاورزی می باشد. شیلنگ های خرطومی نیز دسته بندی های متفاوت داشته و نظیر خرطومی زهکشی، خرطومی هواکشی، خرطومی استیل که این مدل ها در رنگ های همچون سبز، آبی و طوسی تولید و روانه بازار می شوند. این مدل از شیلنگ ها بسیار قیمت مناسبی دارند و همچنین به دلیل وزن سبکی که دارند که به راحتی می توان آن ها را جا به جا کرد.

 

شیلنگ آب سه لایه

 

 

 

 

 

جهت آبیاری و شستشو خانه اغلب از شیلنگ های آب معمولی بهره برداری می گردد ولی  از نوع سه لایه آن نیز در این مصارف بهره برداری می گردد. شیلنگ ها چند لایه اغلب دو نوع دارند که در بعضی از آن ها نخی از جنس پلی استر در لایه دوم شیلنگ استفاده می شود ولی نمونه های دیگر آن تنها شامل  سه لایه پی وی سی می باشند. شیلنگ های آب می توانند تک لایه و یا دو سه لایه باشند که هر کدام از این لایه ها دارای کاربرد و ویژگی خاص خود هستند برخی از شیلنگ های تک لایه شفاف و یا کدر هستند.  لایه های شلینگ ها نسبت به کاربرد آن ها می تواند متفاوت باشد.

 

شیلنگ آب صنعتی

 

 

 

به طور معمول این دسته از شیلنگ ها از نظر قطر داخلی و خارجی و همچنین طول آن ها  دسته بندی می شوند. قطر داخلی شیلنگ های صنعتی از مهم ترین عوامل اندازه گیری این نوع از شیلنگ می باشند و علت این اهمیت این است که قطر این شیلنگ ها می تواند بر سرعت حرکت و جریان مایعات عبوری از این محصول بسیار تاثیرگذار باشد.اگر قطر یک شیلنگ بزرگ باشد می تواند موجب کندی عملکرد شود و اگر قطر آن کم باشد می تواند باعث بروز نشتی و آسیب و همچنین افت فشار شود. برای این که شما بتوانید یک شیلنگ صنعتی خوب را انتخاب کنید حتما باید به به درجه حرارت و درجه فشار آن توجه کافی را داشته باشید. این شیلنگ ها به خوبی دمای داخل شیلنگ و بیرون آن را کنترل می کنند.

شیلنگ آب فشارقوی

 

این شیلنگ ها در صنعت بسیار کاربردی هستند که نمونه هایی از آن را در واتر جت های صنعتی می توان مشاهده نمود. این دستگاه ها آب را با فشار بسیار زیاد به سمت سطوح مختلف هدایت می کنند. اغلب این شیلنگ ها نیز دارای لایه های مختلفی می باشند که توانایی  تحمل فشارهای بالا و فشارهای سیال را دارند که در شیلنگ های معمولی تحمل این حجم از فشار تقریبا غیر قابل تحمل است.

 لایه های مختلف این محصول از جنس های متفاوتی برخوردار می باشند  که لایه اولی این محصول که به آن لایه لوله داخلی می گویند وظیفه دارد تا مقاومت لازم را در مقابل سیال ها داشته باشد و جنس تشکیل دهنده آن ها باید به طوری باشد که با این سیال ها سازگاری کافی را داشته باشد. در بیشتر موارد جنس این لایه ها از تفلون و لاستیک مصنوعی بوده ولی خارجی ترین لایه این شیلنگ ها لایه رویی آن است که وظیفه اصلی آن محافظت از شیلنگ در برابر عوامل خارجی نظیر نور آفتاب، سایش، شعله آتش، عوامل شیمایی و ... است و همچنین این لایه می تواند منجر به هدایت الکتریکی در شیلنگ شود.

 

 

 

 

شیلنگ آب فشار بالا

 

از آن جایی که شیلنگ ها آب را با فشار بالا خارج می کنند می بایست در زمان  تهیه آن دقت نمایید که از فشار مناسبی برخوردار باشد و نکات نظافتی نیز در آن رعایت شده باشد. مثلا در دستگاه هایی همچون واتر جت امکان استفاده از شیلنگ های معمولی نیست زیرا این شیلنگ ها نمی توانند اب را به درستی به نقاطی که مورد هدف شما است انتقال دهند و گاهی ممکن است باعث ترکیدن شیلنگ شود از همین رو شیلنگ های پرفشاری که برای استفاده در این دستگاه مصرف می شود از جنس و ساختاری متفاوت تولید و تهیه می شود.

 

 

سخن پایانی

 

همانطور که می دانید شیلنگ ها در انواع مختلفی تولید می شوند که با توجه به مایع مصرفی دسته بندی می شوند. آشنایی با انواع شیلنگ های آب ساختمانی برای افراد فروشنده کلی بسیار مهم است. شیلنگ های سایز سه چهارم جهت کارهای خانگی و آبیاری درختان و فضای سبز بیشتر استفاده می شود. این شیلنگ  اغلب در متراژ ۵۰ متری تولید می گردد و گاهاً در متراژهای ۲۰ و ۳۰ متری هم بر حسب نیاز مشتریان تولید می شود. برای خرید و یا کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت مراجعه نمایید.

 

Write a comment
Blog archive