تسمه کانوایر(کاموایر) چیست و انواع آن کدام است؟

 

 

تسمه کانوایر(کاموایر) کلمه ای انگلیسی به معنای حمل کننده است که اصطلاحا به آن نوار نقاله نیز می گویند. در واقع کانوایر در علم متریال هلدینگ  به عنوان نقاله ترجمه می شود و به شکل های مختلفی صورت می گیرد تا از نیروی انسانی هیچ استفاده ای نکند. در واقع صنعت کانوایر در نظر دارد تا عملیات انتقال را با کمترین انرژی و با کمک غلتک های هرزگرد انجام دهد که به آن میز رولیک و یا رولر کانوایر گفته می شود.

 

 

 

 

سیستم کانوایر به طور کلی در تمامی صنایع کاربرد زیادی دارد حتی در عاملان فروش تسمه کاموایر و انبارداران و صادرکنندگان و واردکنندگان و خریداران تسمه  و فروشندگان اجناس کاربرد فراوانی دارد. حال با توجه به افزایش رشد بهره وری و مکانیزه شدن صنایع و رشد تکنولوژی عملیات کانوایر کاربرد بیشتری پیدا  کرده است.  

 


سیستم های کانوایر چیست؟

 

 

 

 

هر ماده ای نیاز به جابجایی دارد به کمک نوار نقاله ها این کار امکان پذیر می باشد. در سیستم انبارداری، خرد کردن مواد، بازیافت کردن زباله ها، تولید سوخت، مونتاژ کردن قطعات و بارگیری و تخلیه کالا و ...کاربرد فراوانی دارد.

 

در انواع تسمه هنگامی که قرار است مواد از یک نقطه به نقطه دیگری انتقال داده شوند از نوار نقاله های مختلفی برای این جابجایی استفاده می شود هر کدام از نوار نقاله ها مانند نوار نقاله زنجیری، نوار نقاله تسمه ای نوار نقاله رولیکی متناسب با هر کاربردی وجود دارد که با توجه به نوع کار شما طراحی و تولید می شوند در واقع می توان با توجه به زمینه کاری مورد نظر این موضوع را سفارشی سازی نمود که مخصوص زمینه کاری و مورد نظر صنعت شما بشود. 


کانوایر با بلت فولادی:


معمولا در صنایع جهت بازیافت زباله و پسماندهای جامد آن و ضایعات ناشی از آن طراحی و تولیدهایی انجام می شود، از تسمه هایی که برای این کار استفاده می شود تسمه های فولادی می باشد که زنجیر های کنار بلت به صورت آهنی و سفارشی سازی شده از فولاد اس 137 است که به راحتی می توان آن را مونتاژ نمود و حتی زمانی که خراب می شود آن را تعمیر نمود.

 

 

 

 

زنجیرهای بلت فولادی از پلیت ها، فلنج، بوش و پین های فولادی سخت، تهیه شده تا از فرسایش زود هنگام آن جلوگیری شود که در داخل ریلی برای ادامه فرآیند انتقال مورد استفاده قرار می گیرد. پلیت ها به صورت منظم و پشت سرهم قرار می گیرند  پوشانندگی دقیق ایجاد می کنند که از ریزش مواد در هنگام انتقال جلوگیری شود. 


تسمه های فولادی در عرضهای 30 تا 150 سانتی متر  ساخته می شوند که متناسب با نیازهای مشتریان به صورت سبک یا سنگین است.  همچنین قطعات بلت با توجه به میزان بار سفارشی ساخته شده و در کار مد نظر شما مورد استفاده قرار می گیرد. 


کانوایر تغذیه کننده به دستگاه بالر:


از این کانوایر میتوان برای دستگاه بالر در همه جای آن استفاده کرد، از کانوایرهای زنجیری به صورت افقی در یکه بخش تغذیه کننده افقی با توجه به کاربردشان استفاده می شود، تمامی نوارنقاله های بالر دارای بخش های تغذیه، در کف یا بالاتر از سطح زمین قرار می گیرند. با طراحی و ایجاد یک خمش داخلی برای انتقال مواد در مسیر های که شیب دار هستند و همچنین بالابردن مواد تا سطح بالر و همچنین طراحی ایجاد یک خم بیرونی در انتهای دستگاه جهت تمیز کردن مواد تا سطح بالر استفاده می شوند.

 

 

 

 

 

تسمه  آهنی برای جابجایی مواد در شکل های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد، یک تسمه لاستیکی با تیغه های آهنی می تواند گاهی مواقع جایگزین خوبی برای این تسمه ها باشد.  روغن کاری، کاهش سرعت اینورتر، دریافت آموزش های نگهدار و تعمیر و ایمنی، برای کاهش هزینه های نگهداری به شما کمک می کند. کانوایرهای تغذیه کننده بالر می توانند برای دستگاه بالر بسیار مناسب و کاربردی باشند. 


برنامه های کاربردی:


-بالانس کارها در ام دی اف ها
-بسته بندی و خرد کردن آر دی اف ها
-انبار بسته بندی
-خیس کردن مواد خرد شده
-بررسی مواد


فواید آن چیست؟


- دسترسی 9 درصد است
- طراحی ثابت می شود
- هزینه های تعمیر و نگهداری پایین می آید
- عمر آنها را طولانی می کند
- در کل هزینه ها را کاهش می دهد


کانوایر تلسکوپی:


از این کانوایر در بارگیری و تخلیه مواد از انبار به ماشین و برعکس استفاده می شود. از نظر اقتصادی و کاهش هزینه ها و مطابقت با سایر صنایع بهترین نوع نوار نقاله است. این دستگاه به کمک بارگیری و تخلیه می تواند محصولات بسته بندی شده که شامل کارتون، گونی، سطل، حلبی، لاستیک، فرش و تشک و محصولات بسته بندی نشده یا فله است را به ماشین جابجا کند. برای ایجاد سرعت بیشتر در بارگیری و تخلیه، کم کردن هزینه های یدی و کارگری، کاهش آسیب رسیدن به محصول و نیروی انسانی بهتر است از نوار نقاله تلسکوپی استفاده شود.

 

 

 

 

 با کمک نوار نقاله تلسکوپی به راحتی می توانید کامیون، کامیونتها، تریلی و کانتینرها را تخلیه کنید. از مزایایی بسیار مهم آن افزایش طول دستگاه با کمک یک دکمه اشاره است که کارفرمایان بسیاری را ترغیب می کند تا جهت کاهش هزینه های تخلیه و بارگیری و افزایش حجم کارهای خود که میزان حجم عملیات آنها را از 3000 به 6000 تا می رساند از این کانوایرهای تلسکوپی استفاده کنند.

 
دسته بندی و انواع تسمه کانوایر:


تسمه کانوایر ساده:

در انتقال مواد کاربرد زیادی دارد به عنوان مثال در انتقال سیمان، گچ و مصالح ساختمانی استفاده می شود. مواد مهمی مانند پلاستیک، پلی اورتان و مستحکم کننده ها در ساخت آن به کار رفته است. 


 تسمه کانوایر پی وی سی:

 

 

 

 


 برای اینکه مواد غذایی سمی و آلوده نشوند و مسائل بهداشتی به طور کامل رعایت شود از این تسمه کانوایرها استفاده می شود. در صنایع دارویی و  صنایع بهداشتی برای انتقال مواد از آن استفاده می شود.


تسمه کانوایر با اجزای پلاستیکی:


 سطح پلاستیکی این کانوایر فرآیند کمی با مواد ایجاد می کند و کاربرد زیادی دارد.


 تسمه نقاله منجید دار:


 که با داشتن چندین لایه و ضخامت محکمی که دارند از استحکام زیادی برخوردارند.


تسمه نقاله زمانی:


با یک برنامه ریزی دقیق در یک زمان خاص شروع به کار می کنند و بعد  غیرفعال می شوند.

 

 

 


تسمه نقاله های وی شکل:


برای جابجایی مواد فله مانند گچ، سیمان، ذرت، آرد و ...استفاده می شوند. از ریختن مواد فله به اطراف جلوگیری می کنند. 


تسمه نقاله مقاوم در برابر مواد شیمیایی:


برای جابجایی تجهیزات شیمیایی در کارخانه های تولیدکننده مواد استفاده می شوند. در برابر واکنش های شیمیایی استفاده می شوند و چون محکم و مقاوم هستند معمولا خیلی کم پیش می آیند که خراب شوند. 


نتیجه گیری:


نوار نقاله برای توزیع و انبارداری تولید و استفاده می شود. برای انجام عملیات خرده فروشی، عمده فروشی با تجهیزات کنترل کننده پالت کنترل می شود. جهت صرفه جویی در نیروی کار بسیار مناسب است چون باعث می شود عملیات با سرعت فراوانی انجام شود.

به شرکتها این امکان را می دهد کارهای زیادی را با هزینه کمتر و حجم بیشتری حمل کرده و دریافت کنند. نوار نقاله تسمه ای دارای نیروگاه و از نوع متداول نوار نقاله هستند، چون بسیار کم هزینه هستند. محصولات به صورت مستقیم به صورت منظم یا نامنظم، کوچک و بزرگ بر روی کمربند حمل می شوند. 


تسمه کاموایر تسمه ای به صورت منحنی تولید می شود، از غلتک های مخروطی و تسمه منحنی برای انتقال محصولات استفاده می شود. این تسمه های نقاله ای برای سیستم های پستی و همچنین جابجایی کیف و چمدان در فرودگاه ها استفاده می شوند.

همه نوار نقاله های تسمه ای از یک قاب فلزی با غلتک در دو انتهای تخت فلزی ساخته می شوند. برای کیسه های محصولی که بین غلتک ها جابجا می شوند استفاده می شود

 به طور معمول تسمه نقاله ها یا پلاستیکی و یا از جنس پی وی سی هستند. البته نوع موادی که قرار است جابجا شوند بر انتخاب نوع آنها تاثیر می گذارد، هرچقدر وزن و اندازه سیال بیشتر باشد از تسمه نقاله محکم تر و مقاوم تری استفاده می شود.

بعضی از مواد به صورت عمودی روی نوارنقاله تسمه ای قرار می گیرند در این حالت از تسمه نقاله با تیغه هایی باکت الواتور استفاده می شود، از تکنولوژی نوار نقاله در پله برقی، فرودگاه ها، فروشگاه ها، گمرک، در خط های تولید و مونتاژ کارخانه ها استفاده می شود. در صنایع معدن، فولاد، سیمان، کشاورزی برای جابجایی و بارگیری و تخلیه از نوارنقاله یا کانوایر استفاده می شود.

 

Write a comment
Blog archive