طناب پنبه ای چیست؟‌کاربرد و مصارف آن

 

 

رشته های از الیاف با طول خیلی زیاد که برای بستن و مهار شدن اشیا مورد استفاده قرار می ‌گیرد را طناب می نامند. به طور معمول در ساخت طناب از پنبه، پلاستیک و پلی پروپیلن استفاده می گردد. هر کدوم از طناب های تولید شده در شرایط خاص می توانند استفاده شوند. برای مثال چنان چه قصد استفاده از طناب در آب را داشته باشید گزینه مناسب برای شما طناب کنفی است. این نوع طناب استحکام و مقاومت بسیار بالایی در آب از خود نشان داده است.

 

طناب پنبه ای به عنوان یکی از مقاوم ترین طناب ها با استحکام بالا امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع طناب که به دو روش بافته شده و تابیده شده تولید می شود در سایزهای مختلف و متراژ های گوناگون در دسترس شما قرار دارد. هر اندازه که الیاف پنبه ای بیشتری در تولید این طناب به کار رود، کیفیت و استحکام بیشتری در محصول تولید شده خواهیم داشت.

 

امروزه با استفاده از الیاف پلاستیکی در ساخت این نوع طناب، کیفیت پایین تری را مشاهده می کنید. فرآیند تولید طناب پنبه ای به گونه ‌ای است که چنانچه از الیاف پلاستیکی در آن استفاده شود کیفیت آن به مراتب پایین خواهد آمد. با این حال برای تشخیص یک محصول با کیفیت می توان روش هایی را به کار برد. توجه داشته باشید که طناب پنبه ای خالص با توجه به کیفیت بسیار بالایی که دارد از قیمت  طناب بالاتری نسبت به سایر طناب ها برخوردار خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

طناب چیست؟

 

 

 

رشته هایی از الیاف با طول زیاد که جهت بستن، کشیدن و مهار شدن اشیا مورد استفاده قرار می ‌گیرد را طناب می گویند. به طور معمول در ساخت طناب از پنبه، پلاستیک و پلی پروپیلن استفاده می شود. هر کدام از طناب های تولید شده در شرایط خاص می توانند مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال چنانچه قصد استفاده از طناب در آب را داشته باشید گزینه مناسب برای شما طناب کنفی خواهد بود. این نوع طناب استحکام و مقاومت بسیار بالایی در آب از خود نشان می ‌دهد.

در حالت کلی طناب به مجموعه ‌ای از رشته ‌ها، سیم های فشرده یا الیاف گفته می ‌شود که با فرآیند بافتن، چرخاندن یا کشیدن به یک رشته بلند و انعطاف پذیر تبدیل می شود. در تعریف مهمترین ویژگی و خاصیت یک طناب می توان به بهره مندی از مقاومت کششی بالا اشاره کرد.

ماهیت طناب بودن معمولاً با توجه به استحکام، سفتی، ظرافت، رنگ و قابلیت کشش الیاف یا رشته ‌های آن تعیین می ‌شود. با توجه به متریال به کار رفته در ساخت طناب ها، هر کدام از محصولات تولید شده با مقاومت و استحکام خاص طراحی و در اختیار مصرف کننده قرار داده می شوند.

 

 

 

 

 

 

 

طناب پنبه‌ای چیست؟

 

 

طناب پنبه‌ای یک طناب نرم سه رشته‌ای سبک وزن است که اغلب برای اهداف کاربردی و تزئینی استفاده می‌شود. این طناب قابلیت کششی بالایی دارد و به راحتی می‌توان با دست آن را گرفت. همچنین می‌توان طناب پنبه‌ای را به راحتی رنگ کرد. اگرچه طناب پنبه‌ای ویژگی‌های مطلوب زیادی دارد اما در برابر روغن، آب یا سایر مواد شیمیایی مقاوم نیست.

بهترین طناب پنبه‌ای از الیاف 100 درصد پنبه طبیعی ساخته شده است و هیچ گونه الیافت مصنوعی و پلاستیکی ندارد. این ویژگی آن را به طناب قوی و محکم تبدیل می‌کند که به دلیل قابلیت رنگ آمیزی آسان برای کارهای مختلف مانند موارد صنعتی، باربری، مکرومه بافی، گره‌ زنی، پرده ‌بندی و تزئینات کارآمد است.

 

 

روش تولید طناب پنبه ای

 

 

همانگونه که پیشتر عنوان کردیم این نوع طناب دو روش بافت شده و تابیده شده تولید می شود. نوع موادی که در ساخت این نوع طناب به کار می‌ رود موجب شده که آن را از طناب ساختمانی جدا کند. با توجه به این که مواد سازنده این طناب در کشور ما تولید می شود نسبت به کیفیت و عملکردی که دارد از قیمت مناسبی برخوردار است. ماده اولیه این طناب که پنبه است پس از ریسندگی به کار برده می شود. برای اینکه کیفیت طناب را تشخیص دهید می ‌توانید به ضخامت نخ های به کار رفته در آن توجه کنید.

هر اندازه که ضخامت آن ها بیشتر باشد کیفیت و استحکام بالاتری خواهد داشت. این نوع طناب در کارخانجات داخلی کشورمان و در سایزهای مختلف تولید می شود. از جمله ضخامت های موجود در بازار می توان به سایزهای ۲ تا ۶۰ میلیمتر اشاره کرد. به طور معمول متراژ این نوع طناب نیز بین ۶۰ متر تا ۶۰۰ متر بوده و هر اندازه متراژ بیشتر باشد با افزایش وزن مواجه شده و افزایش قیمت را نیز به همراه خواهد داشت.

 

 

 

 

 

 

 

کاربرد و مصارف طناب پنبه ای

 

 

استحکام و مقاومت بسیار بالایی که این نوع طناب دارد موجب شده که برای مصارف گوناگون و در صنایع مختلف به عنوان گزینه ای کاربردی مورد استفاده قرار گیرد. بیشترین استفاده از این طناب اغلب برای مصارف پتروشیمی و کار در حجم های سنگین خواهد بود.کاربرد طناب امروزه در صنایع مختلف و در کارخانجات صنعتی به منظور حمل و نقل و بستن مواد اشیای گوناگون از طناب پنبه ای استفاده می ‌شود. جنبه خاصی که این نوع طناب داشته و مورد استفاده قرار می گیرد می توان به مصارف تزییناتی و خانگی آن اشاره کرد.

نوع بافت و ریسندگی این طناب گونه ‌ای است که به خوبی می ‌توان برای انجام تزیینات نیز از آن استفاده نمود. امروزه در صنایعی مانند کشتیرانی به جهت بسته بندی مواد و محصولات و همچنین سالن های ورزشی به شکل گسترده از طناب پنبه ای استفاده می شود. برای بکسل کردن ماشین آلات سنگین و همچنین مهار کردن چادرها نیز می توان از این نوع طناب استفاده کرد. استفاده گسترده از این طناب در دریا موجب شده که به طناب پنبه ای طناب دریایی نیز گفته شود.

 

 

 

 

 

 

 

1- استفاده عمومی در فضای باز

 

 

طناب‌های پنبه‌ای به دلیل توانایی آن‌ها در ارتباط خوب با عناصر آب و هوا عمدتاً برای فعالیت‌های خارج از منزل نصب می‌شوند. این ماده حتی در شرایط مه آلود نیز بادوام است و همچنین برخلاف سایر مواد مانند پلی استر می‌تواند در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاومت کند. فعالیت‌هایی مانند پیاده ‌روی و کمپینگ برای طناب‌های پنبه‌ای بافته شده مناسب هستند زیرا در حین جابجایی راحتی را فراهم می‌کنند.

 

2- بستن و ایمن کردن اقلام

 

 

کاربرد بعدی انواع طناب‌های پنبه‌ای، بستن و محکم کردن وسایل است. برای این منظور طناب‌های پنبه ای به دلیل قابلیت کشش جزئی که باعث افزایش استحکام اقلام محکم می‌شود توصیه خواهند شد. آن‌ها همچنین در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند و بنابراین می‌توان از آن‌ها برای بستن تقریباً همه اقلام، به خصوص بالای خودروها و کامیون‌ها استفاده کرد.

 

3- کاربردهای یدک کشی

 

 

این یک کاربرد شناخته شده از انواع طناب‌های نخی به دلیل استحکام و توانایی آن‌ها در تحمل تغییرات ناگهانی سرعت است. مواد سفت و سخت زمانی که برای بکسل بارهای سنگین استفاده می‌شوند، به دلیل عدم استحکام کششی می‌شکنند. هر گونه تغییر در سرعت از حد مقاومت کششی آن‌ها فراتر می‌رود. این عقب ‌نشینی با توانایی طناب‌های پنبه‌ای برای کشیده شدن در هنگام قرار گرفتن در معرض نیروی فشار حل می‌شود.

 

4- دکوراسیون و تزئینات

 

 

این کار یک طناب پنبه‌ای پیچ خورده را توصیف می‌کند. از تزیین لباس‌های مد گرفته تا دکوراسیون منزل. طناب‌های پنبه‌ای را می‌توان در مارک‌های پیچ ‌خورده مختلف ساخت و رنگ‌های متفاوتی برای بخشی از لباس‌ها و کیف‌ها ایجاد کرد. همچنین می‌توان از این طناب برای تشکیل قاب عکس و آینه در خانه استفاده کرد.

 

ویژگی های طناب پنبه ای

 

 

استحکام و کیفیت بسیار بالایی که این نوع طناب دارد موجب شده که از ویژگی ها و مزایای جهت استفاده شما را برخوردار کند.

  • مقاومت بالا در برابر ساییدگی
  • بهره مندی از نیروی کششی بسیار مناسب جهت کار در شرایط مختلف
  • قابلیت رنگ شوندگی و به کاربردن در مصارف تزیینی
  • قابلیت جذب آب به صورت بسیار ایده آل
  • مقاومت بسیار بالا در برابر ضربه و فشارهای خارجی
  • عایق حرارتی بسیار مناسب

علاوه بر ویژگی هایی که بیان کردیم این نوع طناب خاصیت زیست تخریب پذیر بودن را دارد. در کنار این ویژگی ها و مزایا بد نیست بدانید که برای مصارف ورزشی به خوبی می توان از این نوع طناب استفاده کرد. با توجه به سازگاری مناسبی که طناب پنبه ای با پوست دارد برای مصارف گوناگون از آن استفاده می شود.

 

 

 

 

 

 

 

تفاوت طناب پنبه ای با طناب کنفی در چیست؟

 

 

در حالی که بسیاری از افراد این دو طناب را گاهی با هم اشتباه می گیرند ولی بد نیست بدانید که تفاوت‌ های جزئی با هم دارند. از جمله تفاوت های طناب پنبه ای با طناب کنفی می توان به مواد سازنده آن ها و تفاوت در متریال به کار رفته اشاره کرد. با توجه به اینکه طناب کنفی از گیاه جوت یا کناف ساخته می ‌شود، استحکام بسیار بالایی خواهد داشت. علاوه بر این در صنایع آبی که نیاز به استفاده از  طناب دارند می توان از طناب کنفی بهره برد.

 

در طرف مقابل طناب پنبه ای با تولید شدن از گیاه پنبه دارای کاربردها و ویژگی های خاص خود است. این نوع طناب با مقاومت بسیار بالا در برابر ساییدگی و نیروی کششی ایده آل مورد استفاده قرار می گیرد. شرایط این نوع طناب به گونه ‌ای است که برای مصارفی مانند بسته ‌بندی و استفاده در صنایع کشتیرانی گزینه ای ایده آل محسوب می شود. در حالت کلی قیمت‌ گذاری این نوع طناب بر مقیاس وزن انجام می پذیرد.

 

 

 

 

 

 

 

نکات مهمی جهت خرید طناب پنبه ای باید بدانید:

 

 

چنانچه قدرت خرید طناب پنبه ای را دارید ابتدا با بررسی کیفیت الیاف به کار رفته در آن سعی در انتخاب گزینه ای مناسب نمایید. توجه داشته باشید که استفاده از الیاف بی‌ کیفیت موجب پایین آمدن مقاومت و استحکام طناب خواهد شد.

 

Write a comment
Blog archive