تسمه نوار نقاله pvc چیست ؟

 

 

تسمه نوار نقاله pvc یکی از پرکاربردترین تسمه نقاله‌ های موجود در بازار است. به دلیل بهداشتی بودن و همچنین سازگاری بالا با مواد غذایی، دارویی و بهداشتی در اکثر صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی از تسمه نقاله pvc استفاده می‌شود.

 

تسمه نقاله PVC یا نوار نقاله با اسمهای نوار کانوایر یا تسمه کانوایر هم شناخته می شود، شاخه ای از مجموعه گسترده ی تسمه های صنعتی است که شامل طیف وسیعی از محصولات و خدمات می باشد. بطور کلی کاربرد تسمه نقاله یا نوار نقاله حمل و نقل مواد و قطعات سبک و سنگین مختلف در خطوط تولید، مونتاژ، بسته بندی یا فرآوری و پرداخت می باشد. همچنین همراه با تنوع در شرایط کاری و محیطی که باعث وسیع تر شدن هر چه بیشتر طیف تسمه های نقاله شده است.

 

 علاوه بر این تسمه پی وی سی در برابر آب، بخار و حرارت به نسبت دیگر تسمه نوار نقاله‌ ها مقاومت نسبی بالاتری دارند. با توجه به خصوصیاتی که به آنها اشاره نمودیم؛ می‌ توان این طور نتیجه گرفت که تسمه نوار نقاله pvc یکی از بهترین و مقاوم‌ ترین تسمه نوار نقاله‌ های موجود در ایران و جهان است.

به طور کلی نوارهای نقاله را به دو دسته بهداشتی (غذایی، دارویی) و غیر بهداشتی (صنعتی) تقسیم می کنند که هریک شامل دسته بندی هایی از لحاظ ضخامت، آج، مقاومت در برابر شرایط مختلف و … می باشند. بدیهی است که برای خطوط حمل و نقل در صنایع مختلف می بایست از تسمه نقاله متناسب از نظر تحمل وزن، کشش، سرعت، حرارت، رطوبت و همچنین سازگاری محیطی با همان صنعت استفاده کرد.

 

 

 

 

 

 

تسمه نوار نقاله pvc چیست؟

 

 

Pvc مخفف واژه پلی‌ وینیل‌ کلراید است و بعد از پلی اتیلن سومین محصول پلاستیکی است که به صورت گسترده تولید می‌شود. از این رو تسمه نوار نقاله pvc به دلیل مقاومت و دوام بالا و همچنین حفظ کیفیت و بهداشت محصولات، در کارخانه‌ ها و مؤسسات غذایی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این تسمه پی وی سی از یک تا چند لایه ساخته شده است که بنا بر نحوه و میزان استفاده در صنایع سبک، متوسط و سنگین از جمله صنایع الکترونیک، مواد غذایی، نانوایی، پخت شیرینی‌ ها، گوشت، مرغ، بسته بندی، کار با چوب و … استفاده می‌شود.

 

 

تسمه نقاله پی وی سی جزء پرمصرف ترین تسمه نقاله های موجود در بازار ایران می باشند. بهداشتی بودن تسمه نقاله پی وی سی و سازگاری آن با مواد غذایی، دارویی و بهداشتی مهمترین خصوصیت این تسمه می باشد. تسمه نقاله های پی وی سی تنوع بالایی در عرض، ضخامت، رنگ، و نوع آج دارند و همچنین روش های گوناگونی در نحوه اتصال یا همان آپارات تسمه نقاله پی وی سی (مداربسته کردن تسمه نقاله) به کار گرفته می شود.

 

 

نکته قابل توجه اینکه: بافت الیاف و پی وی سی دو بخش اصلی تسمه نقاله پی وی سی هستند. در ساخت تسمه‌ها از الیاف پلی‌استر، کتان یا ترکیبی از هر دو آنها استفاده می‌گردد. وجود این الیاف درهم‌تنیده سبب ایجاد ستون مستحکم در طول و عرض نوار می‌شود و مقاومت نوار نقاله را افزایش می‌دهد.

 

 

نوار نقاله به صفحات متحرکی از جنس لاستیک و فلز گفته می‌شود که به وسیله یک موتور و گیربکس به حرکت درمی‌آید. از این وسیله برای جابه‌ جایی و انتقال وسایل، محصولات و بسته‌ها استفاده می‌ گردد .

 

 

 

 

 

 

طرز ساخت و کاربرد تسمه نقاله  pvc

 

 

در این تسمه نقاله‌ها سطوحی که با کالا یا محصول در تماس است، عمدتاً از جنس پی وی سی صاف یا آج‌ دار بوده و لایه‌ های زیرین به صورت یکی در میان از جنس الیاف (پلی‌استر، کتان یا ترکیبی از هر دو) و پی وی سی است. برای حفظ کیفیت و افزایش مقاومت تسمه pvc نقاله در آخرین لایه یعنی جایی که با غلتک‌ها و صفحه شاسی در تماس است، از پی وی سی آج‌ دار یا بافت الیاف مصنوعی استفاده می‌ شود.

 

 

با این کار لایه‌ های تسمه نوار نقاله افزایش یافته و مستحکم‌ تر می‌ شود. البته در بعضی از تسمه نوار نقاله‌ ها در لایه رویی از الیاف کتان، پلی‌استر و نمد به جای pvc استفاده می‌گردد. برای اتصالات موجود بین تسمه نوار نقاله و دیگر اجزاء از پانچ و پرس گرم (ذوبی) استفاده می‌شود. با این کار سعی شده تا در هنگام چرخش تسمه نوار نقاله مانع یا برآمدگی در مسیر چرخش وجود نداشته باشد و همواره تسمه نقاله به‌راحتی به گردش در بیاید.

 

 

کاربرد تسمه نقاله PVC باعث شده تا این تسمه ها در طیف های وسیع از نظر ضخامت و رنگ تولید شوند. ضخامت یکی از مهمترین معیارها برای انتخاب تسمه نقاله متناسب با نوع مصرف می باشد؛ بدیهی است که با بالا رفتن ضخامت، تعداد لایه های نخ وpvc بیشتر شده و در نتیجه تسمه نقاله مقاوم تر در برابر کشش و اصطلاک می شود و همچنین وزن تسمه بیشتر شده و نیروی بیشتری از سوی موتور دستگاه جهت به حرکت درآوردن تسمه لازم است.

 

 

در تسمه های PVC لایه بالایی یعنی سطحی که با محصول در ارتباط است، معمولاً از جنس PVC صاف و یا آجدار می باشد و لایه های بعدی بصورت یکی در میان از جنس الیاف و پی وی سی می باشند و در نهایت لایه زیرین تسمه یعنی سطحی که با غلطکها و صفحه شاسی نقاله و یا غلطک های میانی در تماس است می تواند از جنس پی وی سی آجدار و یا بافت الیاف مصنوعی باشد.

 

 

 

مشخصات فنی تسمه نقاله PVC

 

 

 

 

 

 

تسمه نوار نقاله pvc با مقاومت عالی در برابر آب، حرارت، مواد شیمیایی و اسید در اکثر صنایع تبدیل و همچنین مواد غذایی، دارویی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تسمه‌ های منعطف، بادوام و کاربری آسان سبب افزایش عرضه و تقاضای این محصول کاربردی شده است. این تسمه‌ها در انواع و ابعاد مختلف با ضخامت‌های متفاوت طراحی و تولید شده است. به طور مثال تسمه‌های مورد استفاده در صنایع غذایی 5 تا 6 میلی‌متر ضخامت دارند.

 

 

در حالی که در صنایع شیمیایی و تولید اسید از تسمه نوار نقاله با ضخامت‌ های بیشتر استفاده می‌شود. زیرا در طراحی و تولید تسمه نقاله پی وی سی به نوع و میزان کار توجه ویژه‌ ای شده است. علاوه بر این بهره گیری از نخ‌های منجید دار در ساخت تسمه نقاله‌ ها سبب افزایش مقاومت و استحکام آن شده است. به عبارتی یک تاروپود مستحکم و یکپارچه در طول تسمه نقاله به وجود آورده است.

 

 

به طور کلی ضخامت تسمه نقاله و الیاف و نخ به کار رفته در تولید آن از اهمیت بالایی برخوردار است. هر چه کیفیت این اجزاء بالاتر باشد، به طبع تسمه نقاله تولید شده نیز از مقاومت و عملکرد بهتری برخوردار خواهد بود.

 

 

 

ویژگی تسمه نقاله پی وی سی

 

 

تسمه نقاله پی وی سی دارای ویژگی‌ های زیر است:

مقاومت بالا در برابر آب و بخار داغ؛ مقاومت بالای تسمه نقاله در برابر آب، حرارت، اسید و مواد شیمیایی سبب افزایش تسمه نقاله pvc نسبت به دیگر تسمه نقاله‌های موجود در بازار شده است.

در برابر اشعه‌های مختلف به ویژه تابش مستقیم خورشید و پرتوهای uv مقاومت بالایی دارد. از این رو برای کار در مناطق گرمسیر و فضای باز گزینه مناسبی خواهد بود. تسمه‌ های فلزی در مقایسه با این نوع از تسمه نقاله از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند، زیرا براثر تابش نور مستقیم خورشید دچار زنگ‌زدگی و خشک شدن می‌شود و پس از مدتی به‌کندی و با ایجاد سرو صدا به حرکت درمی‌آید. از این رو به صورت مداوم باید مورد بازدید و روغن‌کاری قرار گیرد.

در برابر حرارت مقاوم بوده و دارای خاصیت آنتی استاتیک است.

مناسب برای صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی

قیمت تسمه مناسب

دارای انعطاف پذیری

قدرت سایش پذیری بالا؛ با توجه به اینکه تسمه نوار نقاله به طور مداوم در حال حرکت است؛ به سرعت دچار ساییدگی و فرسایش می‌شود. از این رو باید از جنس و بافتی استفاده نمود که به نسبت از مقاومت و استحکام بالاتری برخوردار باشد.

مقاومت در برابر گریس، روغن و دیگر حلال‌ها؛ از آنجایی که به صورت مستمر اجزای نوار نقاله مورد بازدید و روغن‌ کار قرار می‌ گیرد؛ همواره وجود یک تسمه نقاله مقاوم در برابر این محلول‌ها لازم و ضروری است.

مقاومت بالا در برابر مواد اسیدی

 

 

 

 

 

 

معرفی انواع نوار نقاله پی وی سی

 

 

نوار نقاله پی وی سی دارای انواع زیر است:

نوار نقاله پی وی سی (P.V.C) پشت پلی‌ استر

تسمه نقاله‌ ای که دو روی آن پی وی سی (P.V.C) یا پشت صاف یا پشت شطرنجی است.

گریپ پی وی سی (P.V.C) پشت پلی‌ استر

 نوار نقاله دورو پلی‌استر مورد استفاده در صنایع نان و آرد و همین‌ طور بیسکویت و کلوچه

تسمه نقاله پی وی سی آج‌ دار گریپ

تسمه نقاله پی وی سی آج‌ دار پله‌ای

تسمه نقاله پی وی سی آج‌ دار شیاری

تسمه نقاله پی وی سی در رنگ‌ها و ضخامت گوناگون

 

 

طرز تهیه نوار نقاله pvc

 

 

تسمه نقاله های پی وی سی از تزریق pvc بر روی لایه های نخ بافته شده بدست می آید که این نخ می تواند نخ پلی استر و یا بافت کتان، مقاوم به کشش و سایش باشد. کاربرد تسمه نقاله های pvc باعث شده تا این تسمه ها در طیف های وسیع از نظر ضخامت و رنگ تولید شوند.

ضخامت تسمه نقاله های pvc یکی از مهمترین المان ها برای انتخاب انواع تسمه نقاله متناسب با نوع مصرف می باشد ، بدیهی است که با بالا رفتن ضخامت، تعداد لایه های نخ وpvc بیشتر شده و در نتیجه تسمه نقاله مقاوم تر در برابر کشش و سایش می شود و وزن تسمه بیشتر شده لذا نیروی بیشتری از سوی موتور دستگاه جهت به حرکت درآوردن تسمه لازم است.

بالا رفتن ضخامت نوار نقاله باعث می شود میزان انعطاف تسمه کمتر شده در نتیجه قطر غلطک های سر و ته نوار نقاله باید متناسب با انعطاف و خشکی نوار نقاله باشد. تسمه نیز همانند دیگر دارای سطح صاف و صیقلی و یا آجدار باشند. تسمه نقاله های pvc آجدار دارای تنوع بسیار زیادی می باشند که هر کدام بسته به نوع و ارتفاع آج برای خطوط نقاله با شیب های مختلف و حمل مواد و اجسام با وزن های مختلف مناسب می باشند.

 

مزایای تسمه نوار نقاله pvc

 

 

با توجه به انواع نوار نقاله پی وی سی موجود در بازار می‌توان مزایای این تسمه‌ ها را این گونه بیان کرد که؛

برای حمل مواد شیمیایی و غیر متخلخل و همچنین صنایع غذایی و بهداشتی مناسب هستند.

در صورت تماس مستقیم با مواد غذایی هیچ سوء اثری (اثر بدی) روی آن نخواهد داشت.

با توجه به آزمایش‌های صورت گرفته و تأیید سازمان استاندارد جهانی برای تماس با مواد غذایی fDA / FU مناسب است.

مقاومت بسیار بالا در برابر چربی، مواد غذایی، سبزی‌ها و دیگر مواد معدنی دارد.

در محیط‌های سرد دچار یخ زدگی و زنگ زدگی نمی‌شود و عملکرد عالی خواهد داشت.

در برابر برش، شکستگی، ضربه و سایش مقاوم بوده و عمر بالایی دارد.

در عرض‌های 2000 تا 2500 میلی‌متر تولید شده و می‌توانند انواع کالا و محصول را جابه‌جا کند.

 

 

 

برخی از سوالات رایج:

 

تسمه pvc چیست؟

 

 

 

 

 

 

تسمه نوار نقاله pvc به دلیل مقاومت و دوام بالا و همچنین حفظ کیفیت و بهداشت محصولات، در کارخانه‌ ها و مؤسسات غذایی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این تسمه نقاله پی وی سی از یک تا چند لایه ساخته شده است که بنا بر نحوه و میزان استفاده در صنایع سبک، متوسط و سنگین از جمله صنایع الکترونیک، مواد غذایی، نانوایی، پخت شیرینی‌ ها، گوشت، مرغ، بسته بندی، کار با چوب و … استفاده می‌شود.

 

 

ویژگی تسمه نقاله پی وی سی چیست؟

 

 

در برابر اشعه‌های مختلف به ویژه تابش مستقیم خورشید و پرتوهای uv مقاومت بالایی دارد - قیمت مناسب - دارای انعطاف پذیری - مقاومت بالا در برابر مواد اسیدی - در برابر حرارت مقاوم بوده و دارای خاصیت آنتی استاتیک است.

 

Write a comment
Blog archive